Ziyaretçilerini Büyüleyecek 10 Yeni Müze

2020 sanat tutkunları için heyecan dolu bir yıl olacağa benziyor. Çünkü, dünyanın dört bir yanından gerek mimarileri, gerekse koleksiyonlarıyla ziyaretçilerini büyüleyecek 10 yeni müze açılıyor.

Humboldt Forum, Berlin

Humboldt Forum, Berlin

2020 Eylül’de kapılarını açması beklenen Humboldt Forum, zengin seçkisiyle, Berlin’e yapılan seyahatlerde gezi programına eklenmesi şart bir kültür-sanat durağı olacak. Mimari ilhamını, komünist rejim döneminde yıkılan Berliner Schloss binasından alan eski Doğu Alman Parlamento binasının yeniden inşası olarak ele alınabilecek projeyi yürüten mimar Franco Stella, Barok ve çağdaş mimariyi sentezlediği bir yorum katıyor. Forum, dışarıdan olduğu kadar içeriden de görülmeye değer.

Müzenin koleksiyonu, Berlin Sanat Müzesi, Etnoloji Müzesi ve Berlin Şehir Müzesi’nden eser ve sergilerin yanı sıra, Asya, Afrika, Amerika, Okyanusya kıtaları ve daha dünyanın pek çok noktasından 20.000 eser içerecek. Forum’un amacı, ziyaretleri bir kültürler arası değişim ve diyalog deneyimi hâline getirmek.

Bourse de Commerce, Paris

Bourse de Commerce, Paris

İşte hem yerleştiği nokta, hem tarihi geçmişi hem de eser içeriğiyle tam bir sanat atar damarı! Pinault Sanat Koleksiyonu’na bağlı Bourse de Commerce, çağdaş sanatın dünya çapındaki yıldızlarından Centre Pompidou ve efsanevi Louvre Müzesi’nin çok yakınında yer alıyor. Mimari projesini Tadao Ando’nun yürüttüğü yapının renovasyonu için 170 milyon Dolar harcanmış. Haziranda açılması beklenen Bourse de Commerce, Fondation Louis Vuitton’dan sonra, şehirde bir milyoner tarafından kurulan ikinci sanat merkezi olacak.

Lüks endüstrisi devlerinden François Pinault’nun seçkisi, Paris’in çağdaş sanat oyununda hızla ilerleyen bir oyuncu olacağa benziyor. Çağdaş sanat denince Pinault; Damien Hirst, Jeff Koons, Cy Twombly ve Cindy Sherman gibi devleri kaçırmamış. Ayrıca merkezin bünyesinde yedi galeri ve özel gösterimler için bir karanlık salon bulunuyor.

Munch Müzesi, Oslo

Doğru bildiniz, Edvard Munch. Sanatçı, Nazi’ler 1940’ta Norveç’i işgal ettiğinde, elindeki tüm eserleri (28.000 defter, çizimler, fotoğraflar, resimler…) Oslo şehrine bırakmış. Hâl böyle olunca, Munch Müzesi tam anlamıyla bir Munch tapınağı olmuş. Müze bu yıl içinde 13 katlı yeni bir binaya taşınıyor. 283 bin metrekarelik yapı, mimarlık stüdyosu Herreros’un emeğiyle, 312 milyon Dolar kadar bir maliyetle inşa edilmiş.

Sıra dışı, eğimli Lambda binası, camdan duvarlarıyla fiyortları izliyor. Munch’un eserlerinin yarısını kaplayacağı, dünyadaki en büyük tek-sanatçı müzelerinden biri olacak müzenin kalan katlarında Stenerson koleksiyonu ve özel sergiler, bu yazdan itibaren ziyarete açık olacak.

Asya Sanatları Müzesi, San Francisco

Asya Sanatları Müzesi, San Francisco

San Francisco’daki Asya Sanatları Müzesi’nin, altı bin yıl öncesine dayanan eserleri bile dâhil eden bir seçkisi var. Büyük haberse şu: Müze, ilkbahar sonunda, Tokyo merkezli popüler dijital sanat ekibi teamLab’in hazırladığı bir enstalasyon ile yeni Akiko Yamazaki ve Jerry Yang Kanadı’nı açmaya hazırlanıyor. Müzenin bu yeni kısmında ayrıca, East West Bank Art adlı bir teras bulunuyor ve bu kısımda da Ai Weiwei’nin Fountain of Light çalışması izleyicilerle buluşturulacak.

100 milyon Dolarlık bir kampanyayla hayata geçirilen yeni kanat ile müze, San Francisco’nun önümüzdeki dönemlerde en çok Instagram’lanan noktalarından biri haline geleceğe benziyor.

Görmeden geçmeyin…

The Kinder Building, Teksas, ABD

Post modern bir puzzle’ı andıran yapı, Olafur Eliasson’un ışık tünellerini, Ai Wei Wei heykellerini ve El Anatsui yapımı halıları seçkisinde barındırıyor. ABD’nin en büyük dördüncü müzesi, 2020 sonbaharında ziyaretçi kabul etmeye başlayacak.

The Momentary, Arkansas, ABD

Açılış tarihi 22 Şubat olarak belirlenen The Momentary, yenilenmiş bir peynir fabrikasını mekân alan, müzik festivallerinden, mutfak sanatlarına birçok etkinliğe ev sahibi yapan bir kültür merkezi olarak tasarlandı.

Albertina Modern, Viyana, Avusturya

300 yıllık Avusturya eserlerini temelinde bulunduran koleksiyonun yer aldığı müze, 12 Mart’ta açılacak. Post modern eserlerin ağırlıkta olduğu seçkide, Andy Warhol’dan Pipilotti Rist’e, sanat devlerine rastlamak da mümkün.

Yeni Batı Avustralya Müzesi, Welshpool, Avustralya

Yeni ve eskinin bir sentezi olacak şekilde tasarlanan yapı, Batı Avustralya’ya bir bakış niteliğindeki seçkisini Ekim 2020’de sanatseverlere sunmayı hedefliyor.

He Sanat Müzesi, Guangdong, Çin

Çin’in büyük Midea elektronik şirketinin sahibi olan He Ailesi, yeni özel müzeleriyle Çinli mürekkep sanatçılarının Picasso ya da Warhol gibi isimlerle beraber anılmasını hedefliyor. Ayrıca açılışta yapılacak From the Mundane World adlı şovla, Güney Çin’in hızlı büyümesine odaklanmak istiyorlar. Müze, mart ayında kapılarını açıyor.

X Müzesi, Chaoyang, Çin

Koleksiyoner Michael Xufu Huang’ın kurucularından olduğu, mart ayında açılacak müze, ağırlıklı olarak gençlik ve gelecek kavramlarına odaklanacak. Sanatçılar arasında Amalia Ulman, Nicolas Party ve Lucas Arrada gibi isimlerin eserlerine rastlamak mümkün.