Zaman Gezgini Lamborghini Marzal

 

1967 tarihli türünün tek örneği konsept her daim ilerici.

 

 

Hiçbir şey 1960’ların gösteri otomobilleri kadar “Uzay Çağı” diye bağırmaz. Otomobillerden modaya kadar emsalsiz yaratıcılık dürtüsüyle İtalyan stilinin etkili olduğu ve otomotiv tasarımcılarının üretilebilecek her şeyde hayal güçlerini doludizgin kullanabildikleri bir devirdi o.

Muhtemelen dönemin en çığır açıcı kreasyonlarını tasarlayan İtalyan tasarım stüdyosu, Carrozzeria Bertone’ydi. Miura ve Countach gibi kilometre taşı kabul edilen Lamborghini modelleri Carrozzeria Bertone’nin genç ve parlak stilisti Marcello Gandini’nin imzasını taşıyordu. Öte yandan bir bilim-kurgu fantezisini andıran görünümüyle diğer tasarımların hepsini gölgede bırakan bir gösteri aracı Lamborghini’nin dünyanın en ileri görüşlü otomobil şirketi şeklindeki statüsünü sağlamlaştırdı.

 

 

Söz konusu makine, 1967 yılının Mart ayında Cenevre Otomobil Fuarı’nda bir kereye mahsus sergilenen Marzal konseptiydi. Gümüşi quattro-posti (dört koltuklu) Miura şasisini temel alıyor ve aslında Lamborghini V-12 motorunun yarısı olan çaprazlamasına arkadan takmalı, 6 silindirli motor barındırıyordu. Bu modernlik egzersizi devasa martı kanadı cam kapılar, gümüş renkli deriyle donatılmış kabin ve hâlâ mevcut Lamborghini modellerinde referans alınan altıgen şekillere dayalı tasarım detaylarıyla -farlardan metal ızgaralara dek- donatılmıştı. Gandini, Lamborghini’nin 1968’de üretmeye başladığı unutulmaz GT modeli Espada’yı tasarlarken Marzal’dan ilham aldı.

Cesaret gerektiren yaratıcılığı ve tavizsiz tasarımıyla bir vasiyet niteliğindeki Marzal günümüzde de 50 yıl önce tabuları alaşağı ettiği dönem kadar güçlü.