Yılın Otomobili Seçkisi: Lamborghini Urus

2019 Robb Report Yılın Otomobili kazananı, otomotiv dünyasında bir Rönesans yaşandığını ve bunun İtalya’da tam olarak Sant’Agata Bolog­nese’den başladığını kanıtlıyor. Vatikan’ın Sistine Şapeli’ndeki Michelangelo işlerine ilham kaynağı olan bu Bologna eteklerindeki şehir, Lamborghini’nin kendi şaheseri Urus’un da doğum yeri.

İlk süper SUV olarak lanse edilen ve ismini nesli tükenmiş yaban öküzlerinden alan Urus, sınıfına meydan okuyan bir model. Lamborghini’nin baş teknoloji sorumlusu Maurizio Reggiani yeni modellerini şöyle tanımlıyor: “Urus ile birlikte vizyonumuz tamamen farklı çevreleri keşfetmekti. Bu şimdiye kadar bizim için pek mümkün olmamıştı. Günlük kullanımına ve çok yönlülüğe sahip farklı boyutta bir araç istiyorduk.”

Bu kızgın boğa, Lambo’lar arasında biri kar ve kumda kullanım kolaylığı sağlayan altı sürüş moduyla öne çıkıyor. Geliştirilmiş aerodinamikleri Huracán Performante’den alınmış ve yol tutuş özellikleri ise (dört tekerlekten yönlendirme, aktif amortisörler ve dört çeker sürüş gibi) Aventador S’ten geliyor. Kardeşleriyle olan bağlantısı çok net. Profesyonel yarışçı Casey Mears, “Ayrı ayrı bir spor otomobile ve SUV’a ihtiyacınız yok. Eğer bunu çocukları okuldan almak için kullanırsam sakın şaşırmayın!” dedi. Josh Gottlieb de aynı fikirde: “Bir Indy yarış otomobili gibi hızlanan, viraj alan ve sürüşü olan SUV kullanmak gerçekten inanılmaz.” İki farklı dünyayı bir araya getirmesi John Tolbert’i da etkiledi: “Urus’un gücünün sihirli bir kabin ile kombine edilmesi onu sıra dışı bir araç yapıyor. Birden fazla kişiliği var ve hepsine bayılıyorum!”

Anlaşılır biçimde, neredeyse bir düzine jüri, marka ile potansiyel alıcı olarak çoktan iletişime geçti bile. Acımasız dört kapılı aracın, Roger Smith’e göre tek bir kusuru var: “Marketten aldıklarınızın sürüş sırasında aracın içinde dağılmaması imkânsız!” 50 Cent ise bu endişeyi paylaşmıyor: “Keşke bu araca sahip olsaydım. Acaba bunu alıp gitsem mi?”

MOTOR:

4,0 litre, çift turbo­ V-8

GÜÇ:

650 bg @ 6,000 d/dak

0-100 KM/S:

3,6 saniye

MAKSİMUM HIZ:

305 km/s