Yılın İş Jeti: Bombardier Global 7500

İlk Bombardier Global 7500 iş jeti, büyük bir beklentinin ardından geçtiğimiz aralık ayında hizmete sunuldu ve hayranlarından coşkulu tepkiler aldı. 7500, sahneye çıktığından beri mümkün olduğunca çok rekor kırmakta hiç gecikmedi. Bu rekorların arasında mesafe rekorları (Singapur ve Tucson, Arizona arasında) ve hız rekorları (New York ve Los Angeles arasında) da bulunuyor. Özel jetlerin performansının yanı sıra konforu da bir üst seviyeye taşıdı. Bombardier Nuage koltukları, oynak tabanıyla son 30 yılda özel havacılık sektöründe oturma ile ilgili ilk gerçek yenilik oldu.

7500, 19 yolcu alıyor, 7.700 deniz mili uçuş menzili var (14.260 km, LA Van Nuys Havaalanı’ndan Dubai’ye veya San Francisco’dan Singapur’a olan mesafe) ve azami hızı 0,925 Mach (1142 km/s). Uçuş mürettebatı bile, özel bir kapıyla ayrılmış bölmedeki, uyumak için tamamen arkaya yatabilen koltuklar sayesinde lüksten payına düşeni alıyor. Esnek kabin planı isteğe bağlı olarak, kraliçe yatağı, dolabı ve duşlu bir ebeveyn banyosu bulunan bir ana süiti; yatağa dönüşebilen (altında da bir depolama alanı bulunan) kanepesiyle bir medya odasını; altı kişilik katlanır masasıyla bir yemek, oturma ve konferans odasını; (gizli çekmeceleri, açılır kapanır ocak gözlerini, bir fırını ve taze yemek hazırlamak için bir lavaboyu barındıran) mutfağın öbür tarafında bir mürettebat dinlenme süitini ve bir diğer ortak banyoyu içerebiliyor. Bu jette çok uzun menzilli bir uçuşta ihtiyaç duyabileceğiniz her şey var.

Teknoloji harikası, portatif, OLED ekranlı kumandayla, koltuk ve yataklardan sesi, filmleri, perdeleri ve ışıkları kontrol etmek daha kolay hale getirildi. “Nice Touch kabin yönetim sistemi” isimli bu kumanda, Lufthansa Technik işbirliğiyle geliştirilen platformun bir parçası ve oldukça havalı bir alet. Hızlı internet için kullanılan Ka bandı uydu iletişimi de öyle. Dünyanın en büyük ve en uzun menzilli iş jetinin beklendiği kadar iyi olduğuna hiç şüphe yok. businessaircraft.bombardier.com