Yılbaşı için Benzersiz Hediye Rehberi

Robb Report okurları için özenle seçilmiş muhteşem hediye önerileri karşınızda! 

1- Yeniden Hayal Edilmiş Mükemmel Porsche

Los Angeles merkezli Singer Vehicle Design’ın yardımlarıyla, en sevdiğiniz otomobil koleksiyoncusuna ne almak isteyeceğinizi tahmin etmeye çalıştık. Bu butik tasarım ve restorasyon evi, bir Robb Report okuruna, Singer’in en son Dinamik ve Hafiflik Çalışması (DLS) sonuçlarına göre yeniden hayal ettiği bir Porsche 911’e sahip olma ve Singer ekibiyle özel sürüş deneyimlerine katılma fırsatı sunuyor.

Singer’in kurucusu Rob Dickinson, Alman markasının hava soğutmalı 911 modelinin bir varyantı olan ve 1989-1993 arasında üretilen 964’ün özgün bir yorumunu hayata geçirmek için Robb Report’la işbirliği yaptı. Bu, DLS özellikleriyle satışa sunulacak 75 örnekten sadece biri.

Dickinson, “DLS, dünyanın en gelişmiş hava soğutmalı 911’inin peşinde oluşumuzu temsil ediyor” diyor. “10. yıldönümümüzde, bir Robb Report okuruna bu ikonik spor otomobil için kişisel vizyonlarını gerçekleştirme fırsatı sunabilmekten büyük bir mutluluk duyuyorum.”

Müşterinin sağlayacağı bir donör otomobilden geliştirilecek olan araç, karbon fiberin dışta da görünür olacağı tamamen karbon fiber bir gövde, 500 hp, 4,0 litrelik hava soğutmalı flat six motorla eşleşen magnezyum kaplamalı altı hızlı vites, optimize edilmiş arka ducktail ve ram-air indüksiyon sisteminden oluşacak.

Anilin derisinden iç mekânda parlak nikel trim, titanyum vites kolu ve 18 ayar altından takometre seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. Özelliklerin ana hatları, alıcının kurum içindeki danışma seansı ve bizzat Dickinson’la birlikte çıkacağı akşam yemeği sırasında çizilecek. Ekstra ücret karşılığında özel istekleriniz de hayata geçirilebilir.

Singer’ın Robb Report hediyesi; test sürücüsü Marino Franchitti’yle açık yüzlü kask ve yarış kostümünü anı olarak saklayabileceğiniz özel bir pist deneyimi; İngiltere, West Sussex’ta temmuzda gerçekleşecek 2020 Goodwood Speed Festival’a VIP giriş ve etkinliğin meşhur tepe tırmanma yarışmasında Singer’a ön koltukta refakat etme davetini de içeriyor.

– Viju Mathew

2- Tanzanya’da Özel Bir Adayı Kiralayın

Bazen lüks, inzivaya çekilmektir. Doğu Afrika, Tanzanya’nın açıklarındaki küçük özel ada Thanda’da, görüp duyabileceğiniz tek şey beyaz kum, mavi okyanus ve kokteylinizdeki buzların şıngırtısı olacak. Adanın etrafını saran mercan resifleri büyük dalgaları uzakta tutarken, gürültülü sürat teknelerinin adanın etrafındaki deniz rezervine girmeleri de yasak.

Daha önce kimsenin yaşamadığı 80 dönümlük adacık, Güney Afrika’da HIV önleme programları yürüten İsveçli hayırseverler Christine ve Dan Olofsson tarafından satın alınarak özel bir resort’a dönüştürüldü. Adada Hint Okyanusu’na bakan dokuz misafir süiti ve bir spa bulunurken, yerel Swahili ve Arap tarzı yemekler kumsalda servis ediliyor. Burada yapabileceğiniz sayısız aktivitenin arasında, yelkencilik, şnorkelle yüzmek, dalmak, derin su balıkçılığı, kayak, su bisikleti, tenis, yoga ve günbatımında kokteyl içmek bulunurken, isterseniz balina köpekbalıklarıyla yüzebilir ve adada çalışan deniz biyoloğu eşliğinde Thanda’daki deniz kaplumbağası ve dugongların nasıl korunduğuyla ilgili bilgi alabilirsiniz.

Robb Report okuyucularına özel bir deneyim olarak, tüm adayı beş geceliğine kiraladığınızda –10 yetişkin ve dokuz çocuğa kadar– komşu baharat adası Zanzibar’a yedi kişilik, günlük bir helikopter gezisi de programa dâhil olacak. Burada Thanda’nın şef aşçısı sizi Stone Town ve yakındaki baharat çiftliğinde bir yiyecek yolculuğuna çıkarabilir. Thanda’ya geri döndüğünüzde şef, yerel balıkçıların o gün yakaladıkları balıkları ve yeni alınmış Hindistan cevizi, baharat, vanilya çubuğu ve sebzeleri kullanarak yemek yaparken, müşterilere yemek kursu da verecek.

-Lucy Alexander

163.000 Dolar. Yeme-içme, etkinlikler ve Dar Es Salaam’dan helikopter ulaşımı dâhil. 

3- Sneakertopia Müzesi Sanatçısından Orijinal Bir Parça

Sneakertopia’nın bu sonbaharda Los Angeles’ta açılması, spor ayakkabı tutkunlarının yüzünü güldürdü. Tenis ayakkabısı sanatı ve kültürüne büyük bir saygı duruşu niteliğindeki müze, dünyanın en üst düzey koleksiyoncularından gelen dünyanın en ünlü modellerin yanı sıra, bu ayakkabılara kafayı takmış sanatçıların orijinal çalışmalarını da kutluyor. LA görevini tamamladıktan sonra New York, Şikago ve Bay Area’yı gezecek olan Sneakertopia, Robb Report okuyucularına, sergide Nike Air Force 1 ve Reebok Shaqnosis dâhil dokuz mozaiği sergilenen mozaik sanatçısı Jason Dussault’la doğrudan çalışma şansı sunuyor. Manhattan’da HG Contemporary ve Londra’da Maddox Gallery tarafından temsil edilen Dussault, bu üç boyutlu parçaları yaratırken, çini, boya, sıva, reçine, antika porselen ve hatta 24 karatlık altın boyası kullanıyor.

Her mozaiğin içinde, bahsedilen ayakkabı duruyor. Örneğin, sanatçının Nike Mags heykelinin içindeki asıl parça, koleksiyoncu pazarında 15.000 Dolar değerinde olan ve Marty McFly’ın Geleceğe Dönüş filminde giydiği ayakkabı. Dussault, “Nike Mags, bize kimsenin geleceğinin henüz yazılmadığını anımsatıyor” diyor. Ama bu hediyeyle siz biraz gelecek yazacaksınız. Müzede özel bir tur için Dussault’la buluşmanızın ardından beraber size özel bir mozaik planlayabilirsiniz. Sneakertopia’nın ülke turu boyunca VIP üyelik de hediyeye dâhil. Janice O’Leary

65.000 Dolar’dan başlayan fiyatlar, projenin büyüklüğüne ve kapsamına göre değişiyor. Müzenin küratörüyle doğrudan iletişime geçmek için concierge@sneakertopia.com adresine yazın.

4- Benim Afrikam Filmini Yeniden Yaşayın

“Afrika’da bir çiftliğim vardı, Ngong Tepeleri’nin eteklerinde.” Benim Afrikam filminin, Meryl Streep’in ağzından dökülen açılış cümleleri, bir safarinin romantizmini ve epik manzaralarını Prost’un çöreği gibi çağırıyor. Karen Blixen’ın kolonyal Kenya’daki bir kahve plantasyonunda geçirdiği yılları anlattığı 1937 tarihli anı kitabını temel alan Oscar ödüllü aşk hikâyesinde, Afrika manzaraları Streep ve Robert Redford’u bile gölgede bırakmıştı. Önümüzdeki yıl, filme bayılan veya yalnızca ultra lüks safarilere bayılan Robb Report okurları, filmin yayınlanmasının 35. yıldönümünü, Roar Africa tarafından düzenlenen ve Doğu Afrika’nın en muhteşem yerlerini dolaşan bir turla kutlayabilecekler.

Nairobi’den özel uçakla, Maasai Mara Ulusal Koruma Alanı’nın kuzey ucunda bulunan bir havaalanına uçtuktan sonra Angama Mara çadır resort’unda üç gece konaklayacaksınız. Geniş çayırlıklara tepeden bakan yüksek bir platoya kurulmuş olan Angama Mara, filmin en önemli çekim mekânlardan biriydi. Burada, kendi safari deneyiminizi düzenlemek elinizde: Şafak vakti sıcak hava balonuyla gezmek, Maasai rehberlerle yürüyüş safarilerine çıkmak, filmin afiş fotoğrafının çekildiği yerde piknik yapmak, hatta meşhur nehirde saç yıkama sahnesini yaşamak mümkün (Streep ve Redford pakete dâhil değil). Safarilerde Afrika’nın Büyük Beşi sıklıkla görülüyor: Aslan, leopar, fil, gergedan ve bufalo.

Kuzeye doğru bir saatlik özel bir uçuş sizi Mount Kenya ile Büyük Rift Vadisi arasına kurulmuş lüks bir eco-lodge olan Segera Retreat’e getiriyor. Şafak ve alacakaranlık vaktinde vahşi hayatı izleyebileceğiniz, 360 derecelik seyir teraslı bir ağaç evi olan Bird Nest’te dört gece geçirin. Fil, bufalo, aslan, leopar, çita, antilop ve zebra görmeye hazır olun.

Segera’da, filmde kullanılan orijinal çift kanatlı uçakla uçun. Bir helikopterle Turkana Gölü’ndeki flamingoları görmeye gidin, göçebe Pokot halkıyla geleneksel bir kutsama seremonisine katılın ve en sonunda uçsuz bucaksız Afrika gökyüzünün altında, Segera’nın açık hava perdesinde, Benim Afrikam’ı izleyin.L.A.

Kişi başı 61.860 Dolar. Çift kişilik konaklama dâhil.

5- Guatemala’nın Yeniden Ağaçlandırılmasına Yardım Edin

Hediyeler pek çok değişik biçim alabilir ve tatmin edici bir projeye vaktinizi gönüllü olarak vermek, insanı ödüllendiren bir deneyimdir. Özellikle de bu, muhteşem bir macera tatiliyle birleşiyorsa.

Guatemala doğal güzellikleriyle ünlü bir ülke. Ama hızla büyüyen nüfusu (Latin Amerika’daki en yüksek doğum oranına sahip), tarım alanı oluşturmak için kadim ormana zarar verilmesine sebep oldu.

Global Visionaries, Guatemala’nın yeniden ormanlaştırılması için çalışma yapan bir sivil toplum kuruluşu. Lüks seyahat acentesi Scott Dunn, Robb Report okurlarını ağaçlıkları yeniden doldurmaya, mayıs-ekim arasına denk düşen ekim mevsiminde yerel topluluklarla birlikte çalışmaya, orman yangının riskini azaltılması ve yeni ağaçların hayatta kalmalarına en uygun koşullarda olmalarının sağlanmasına yardım etmeye davet ediyor.

Kolonyal dönemden kalan ve volkan manzarasının önünde dağılmakta olan İspanyol Barok tarzı kiliselerle dolu Antigua şehrinde bulunan butik San Rafael Hotel’de üç gece konaklayacaksınız. Ağaçlandırma deneyiminden sonra Chichicastenango pazarının üstünde bir helikopter turu yapıp, ardından aydınlık ve antikalarla dolu bir su kenarı oteli olan Casa Palopó’da kalmak üzere Atitlán Gölü’ne gideceksiniz.

Buradan sonra köyleri keşfedip (yerel çikolataları denemeden geçmeyin) geleneksel kumaş dokuma tekniklerini deneyebilirsiniz. En sonunda ormanın derinlerine giderek, Maya zamanında kalma, ormandan yükseliyormuş gibi gözüken Tikal harabelerini görmeye gidin. Harabelerde özel bir turdan önce gün doğumunu Tikal tapınaklarının tepesinden izleyin.

İki gece sonra Belize sınırını geçerek Blancaneaux Lodge’da kalacaksınız. Burada at sırtında çam ormanlarını gezebilir, şelaleler, mağaralar ve daha fazla Maya kalıntısı görebilirsiniz. Son bir helikopter ve tekne yolculuğu sizi, üzerinde sadece yedi kabin bulunan ultra lüks bir Karayip adası olan Cayo Espanto’ya getirecek. Dört gün boyunca dünyanın en iyi scuba dalışı mekânlarından birinin tadını çıkartın ve kumda akşam yemeği yemek için yelkenliyle yakındaki ıssız kumsallara doğru demir alın. L.A.

Kişi başı 12.500 Dolar. İki kişilik konaklama, tüm konaklamalar ve kahvaltılar dâhil iki haftalık bir yolculuk, Cayo Espanto tam pansiyon ve çoğu aktivite dâhil ve tüm turlar ve transferler, helikopterler dâhil. Guatemala’ya gidiş dönüş bileti dâhil değildir. Scott Dunn, 858-523-9000

6- Thomas Keller’la Golf Oynayıp Akşam Yemeği Yiyin

Şef Thomas Keller, Kaliforniya’nın orijinal mutfak ikonu, yedi Michelin yıldızının sahibi ve Fransız haute cuisine’i deyince ABD’de ilk akla gelen isim. Mutfaktan arta kalan zamanlarında ise Napa Vadisi’ndeki Silberado Resort’ta golf oynamayı seviyor. Bir Robb Report okuyucusu ve üç misafiri onunla bir parti golf oynadıktan sonra, pek çok kez dünyanın en iyi restoranlarından biri seçilen French Laundry’de unutulmaz bir akşam yemeğine davetli.

Deneyim bir önceki gece, ekibinizin Keller’a, Yountville şehrindeki restoranlarından birinde akşam yemeğinde eşlik etmesiyle başlıyor. Klasik Fransız bistrosu için Bouchon, geleneksel Amerikan yemekleri için Ad Hoc veya modern Meksika yemekleri için La Calenda restoranını seçebilirsiniz. Keller’ın ABD’nin en başarılı ve önde gelen restoran sahiplerinden biri olarak deneyimlerini ve ertesi günkü oyun için taktiklerini tartışarak bir gece geçirdikten sonra iki gecelik konaklamanın ilki için Napa Vadisi’nde lüks bir otele çekilin.

Ertesi sabah, Safeway Open turnuvasının PGA Tour’unun bir parçası olarak senede bir kez düzenlendiği Silverado Resort’ta, şampiyonada kullanılan iki sahadan birinde Keller’la oynayacaksınız. Aynı akşam, restoranın özel servisiyle Keller’ın Fransız gastronomisinin en iyi yanlarına saygı duruşu olan French Laundry’ye şık bir şekilde gidin. Keller ve mutfak şefi David Breeden tarafından hazırlanmış seçkin tadım menüsünün ve baş sommelier Erik Johnson’ın seçtiği şarapların keyfini çıkarın. Keller sizi, içinde imzalı bir yemek kitabının da bulunduğu çok özel bir French Laundry hediye çantasıyla evinize yolcu edecek. L.A.

100.000 Dolar, mutfakta mükemmelliğe ulaşmak isteyen genç ABD’li şefleri destekleyip eğiten Ment’or isimli sivil toplum kuruluşuna gidecek. Konaklama ile tüm yiyecek ve içecekler dâhil.

Benzersiz hediye rehberimizin çok daha fazlasını Aralık sayımızda bulabilirsiniz…