Yenilenen Mercedes-Benz GLC Serisi

Yenilenen Mercedes-Benz GLC Serisi, şık, dinamik ve çok yönlü bir kullanım olanağı vaat ediyor.

Mercedes-Benz’in en önemli SUV modellerinden GLC serisi yenilendi ve pazara müthiş bir giriş yaptı. Üstelik ağustos ayından itibaren Türkiye yollarında da olacak… Geçtiğimiz ay Frankfurt’ta düzenlenen özel test sürüşüne katılan ayrıcalıklı gazetecilerdendim ben de. Kapalı, yeşilin her tonunun bolca gözlemlendiği olağanüstü bir rotada bu canavarı kullanmak hakikaten keyif vericiydi. Özgürlüğün en yalın halini betimleyen GLC, öncüleri gibi asfalt ve asfalt dışı yollardaki üstün sürüş özelliklerini, geniş yaşama alanı, fonksiyonellik ve konforla harmanlıyor. Buna ek olarak yeni nesilde, daha da gelişmiş öncü teknolojiler, benzersiz ve dinamik tasarım, bağlanabilirlik ve en gelişmiş bilgi-eğlence sistemleri devreye giriyor. Bütün bu özelliklerle yeni GLC, markaya özgü güvenlik özelliklerinin ve akıllıca uygulanan çözümlerin başarılı bir bütüne nasıl dönüşebileceğini bir kez daha gözler önüne seriyor. Sonuç olarak ortaya, hem asfalt hem asfalt dışı kullanıma yönelik yeni standartlar belirleyen bir SUV çıkıyor.

Yenilikçi sürüş destek sistemleri ve yeni motor seçenekleriyle GLC, Mercedes-Benz dünyasının en yeni ve en iyi özelliklerini bir arada sunuyor. Dış tasarım, geniş gövde ve dikkat çekici tasarım detaylarıyla sportif bir görünüm sergiliyor. Yanı sıra, MBUX-Mercedes-Benz Kullanıcı Deneyimi’nin en yeni nesli ile kumandalar ve optimize edilmiş sesli komut sistemi gibi sezgisel ve çok yönlü kullanım seçenekleriyle benzersiz bir deneyim sunuluyor. Sürüş yardım sistemlerinin kapsamı; araçtan çıkış uyarı sistemi gibi fonksiyonlarla daha da genişletilirken özellikle geri manevraları kolaylaştıran römork manevra yardımcısı da bir diğer yenilik olarak öne çıkıyor.

Yeni GLC, en güncel dört silindirli benzinli ve dizel motor seçenekleri sayesinde daha düşük yakıt tüketimi sağlıyor. Benzinli motor kayışla tahrik edilen marş jeneratörüne sahip yeni 48 volt besleme teknolojisiyle yüksek verimlilik seviyesi sunuyor.

Makyajla birlikte kapsamı daha da geliştirilen sürüş destek sistemleri –Distdronic, Aktif Takip Yardımcısı ve Aktif Direksiyon Yardımcısı– sürücüyü mesafe takibi ve aracı yönlendirme konusunda destekleyerek sürüş konforu ve sürüş güvenliğine katkı sağlıyor. Sistem, aracın hızını virajlarda veya kavşaklarda otomatik olarak ayarlarken, direksiyon yardımcısı şeritte kalmaya ve şerit değiştirmeye yardımcı oluyor. Sürücünün yaklaşmakta olan trafiği gözden kaçırması halinde Aktif Fren Yardımcısı’nın dönüş fonksiyonu fren yaparak, olası çarpışma riskinin önüne geçiyor.

Peki ya dış tasarım? Mercedes-Benz GLC’nin tasarımı modernlik, güç ve çok yönlülük ifade ederken yalın tasarım diline sadık kalarak atak, dinamik ve estetik bir görünüm sergiliyor. Otomobilin geneline hâkim olan sportiflik vurgusu önden arkaya doğru uzanan krom eklentilerle güçlendiriliyor. Dikkat çekici çizgiler ve kaslı görünümü güçlü bir off road karakterini beraberinde getirirken ön tarafta ilk bakışta duyguları harekete geçiren, çekici, dinamik ve gösterişli bir görünüm dikkat çekiyor. LED yüksek performanslı farlar, güçlü kontürlere sahip çift kanatlı elmas formlu ön panjur modern bir görünüm sergilerken GLC’nin dinamik görünümünü destekliyor. Gösterişli ve dinamik görünüm boyutları 17 inç ile 19 inç arasında değişen yeni jant alternatifleriyle tamamlanıyor.

Araçların içi kaliteli malzemeler, kusursuz işçilik ve akıcı çizgilerle dikkat çekiyor. Giriş seviyesinde siyah bir ön konsola yer verilirken, orta konsol isteğe bağlı şekilde piyano siyahı veya meşe ve ceviz olmak üzere iki farklı ahşap uygulamasıyla hareketlendiriliyor. Orta konsoldaki ahşap kaplamalar en üst seviyedeki el işçiliğini gözler önüne seriyor. Öte yandan kumanda ve ekran konsepti, zekice uygulanan çözümlerle daha ergonomik ve konforlu hale getirilmiş. Sistem; araçla ve onun fonksiyonlarıyla jest, kumanda veya sesli komut sistemi aracılığıyla etkileşime girmeye dayanıyor. Bu, Mercedes-Benz Kullanıcı Deneyimi’nin en yeni telematik jenerasyonunun sezgisel mantık ve geniş kullanım seçenekleri sayesinde mümkün oluyor. Dokunmatik ekranlar, akıllı sesli komut sistemi ve kullanıcı arayüzünün uyumlu birlikteliği benzersiz bir kullanıcı deneyimini beraberinde getirirken standartları yukarıya çekiyor.