Yeni Ulaşılabilir Lüks: Kolajen

Bu aralar bahsini sıkça duyduğumuz kolajen, çağımızın yeni bakım trendine dönüştü.

Son yıllarda sağlıkla ilgili her konunun başkahramanı olan kolajenin deri, kemik, kıkırdak ve tendon gibi farklı bağ dokularında bulunan ve memelilerde toplam proteinin yaklaşık %30’unu içeren lifli bir protein olarak; hareket sisteminin yapı taşlarını, özellikle kemik, kıkırdak, lif ve eklemleri oluşturduğunu biliyoruz. Hâl böyle olunca da kolajen; sağlıklı yaşama önem veren, dinç yaşlanmak isteyen insanlar arasındaki en popüler konulardan biri haline geldi. Peki, kolajen neden bu kadar önemli ve bize faydaları neler, biraz anlatalım. Ama ondan önce, en büyük lüksün sağlıklı bir beden ve ruhla yaşamak olduğu gerçeğinden hareket edersek; bedenimizin sağlıklı kalmasını sağlayan kolajeni de bu dönemin en ulaşılabilir lükslerinden biri olarak tanımlamak yanlış olmaz sanıyorum.

Kolajen nedir?

Kolajen hakkındaki en kritik bilgilerden biri, vücudumuzun 25 yaşından sonra kolajen üretme kapasitesini yitirmeye başladığı gerçeği. Yavaşlayan kolajen üretimi ile vücuttaki kolajen seviyesi düşer. Cilt, esnekliğini kaybetmeye, bağ dokuları zayıflamaya başlar. Deride sarkma, kırışıklık, kaslarda ve damarlarda sertleşme, kemiklerde kırılganlık, eklem fonksiyonlarında azalma, saç, cilt ve tırnak sağlığında gerileme gibi yaşlanma etkileri ortaya çıkar. İleri yaşlarda güneş, sigara dumanı, stres gibi etkenlere maruz kalanlarda, spor yapanlar ve aktif yaşayanlarda, menopoz dönemi sonrasında kolajen ihtiyacı haliyle daha büyüktür. Kısacası cildinizi, kas, kemik, eklem ve bağ dokularınızı yeniden güçlendirmek için kolajenle yenilenmeye ihtiyacınız var. İşte Reneva da tam bu noktada, içeriğindeki kolajeni hidrolize olarak barındıran içilebilir formdaki ilk kolajen içeceği olarak yardımınıza koşuyor.

Fonksiyonel bir bileşen olan kolajen hidrolizatı ise vücutta kolajen yapımını artırarak kemik ve cilt sağlığını düzenleyici gıdalarda kullanılan ve son yıllarda gittikçe popüler olan bir bileşen haline geldi. Kolajen, vücudumuzdaki proteinlerin yaklaşık %25’lik kısmını oluşturan, derimizin %75’lik kısmını meydana getiren önemli bir protein olarak; hücrelerin arasında bulunan, hücre aralarını dolduran ve onları destekleyen kompleks bir yapı. Ayrıca su ve mineralleri tutarak doku gerginliğini ayarlıyor; çoğunlukla deri, tendonlar, iç organlar, kemik, kıkırdak ve bağ dokuda bulunuyor. Vücut tarafından fibroblast hücrelerince doğal yollarla üretiliyor. Kolajeni doku hücreleri arasındaki boşlukları dolduran lifli bir yapı olarak düşünebilirsiniz; bu sayede deri dokusunun esnekliğini, parlaklığını ve yumuşaklığını sağlıyor. Kolajen, hayvansal gıdaların bağ dokularında bol miktarda zaten var. Biliyoruz ki özellikle tavuk ve diğer hayvanların kemiklerini kaynatarak elde edilen kemik suyunun kolajen içeriği çok yüksek ancak kemik suyu, suda jelatin formu almak üzere yavaş yavaş pişirilmiş kemik ve kıkırdaktan elde ediliyor. Kolajen peptitleri de kan dolaşımına kolayca geçtiği için, kemik suyunun kolajen peptitleri ile aynı derecede iyileştirici etkiye sahip olduğunu söyleyemeyiz.

Yani üşenmeyip 10 tencere kemik suyunu kaynatıp hepsini içsek, vücuda en fazla 10 gram kolajen alabiliyoruz. Oysa ki, fonksiyonel gıda diyebileceğimiz, tamamlayıcı besin maddesi Reneva Beauty’nin bir kutusundan 3 gram, Reneva Fit’in bir kutusundan ise 10 gram kolajen bulunuyor. Reneva’nın Türkiye’de iki yıl süren Ar-Ge çalışmasının ardından içilebilir hale getirdiği kolajen peptiti, uzun yıllardır güzellik ürünlerinde de etkili bir içerik olarak kullanılıyor. Tüm dünyada kişisel bakımına ve dış görünümüne özen gösteren kadınlar için en güvenilen aktif içerikler arasında yer alan kolajen; yüz kremleri ve vücut losyonları, şampuan ve banyo malzemeleri gibi tropikal uygulanan kişisel güzellik ve bakım ürünlerinde başarı ile kullanılıyor