Yeni Neslin En Yenilikçi Tasarımcısı: Timur Bozca

 

Hayallerim yakında görünür olacak.

 

Otomobil, yat, helikopter gibi farklı vasıta türlerinin tasarımlarına imza atmış bir isimsiniz. Kendi tasarım çizginizi bu farklı tasarım dallarına kusursuzca aktarmayı nasıl başarıyorsunuz?

Ben, form yaratıcısıyım. Her proje ölçeğine ve sürecine göre farklılıklar gösterse de, form bakımından tüm projeler benim için eşit. Bir yat ya da otomobil için fikir zihnimde aynı hızda oluşuyor. Ancak prosedürlerde ve süreçte büyük farklılıklar var. Hepsi aynı şeyden meydana geliyor, tüm projeler bir şekilde birbirine bağlı.

 

 

Özellikle yat sektöründe, Türkiye’nin ve dünyanın ilgiyle izlediği bir tasarımcısınız. Bir yat hayal ederken tasarım sürecinizi hangi öğeler besliyor? Ortaya çıkan bir projeyi gerçeğe dönüştürüp, üretim sürecine geçtiğinizde neler hissediyorsunuz?

Hepimiz hayal kuruyoruz ve gerçekleşince karışık bir duygu akımına kapılıyoruz; mutluluk, heyecan, aşk, minnet, huzur… Tasarım da hayalle başlıyor; bilincinizde yaratıyor, hissediyorsunuz. Sonrasında kâğıda aktarıp geliştiriliyor, modelleniyor, üretiliyor. Hayaliniz görünür hale geliyor! Tasarlamak, duygularım ve bilincimin birbirini tamamlamasıdır.

 

 

Teknolojiyi, araç tasarımlarınızın neresinde konumlandırıyorsunuz?

İyi bir tasarımın en önemli özelliklerinden biri, beklenmeyeni sunabilmesidir. O yüzden bu aşamada ileri teknolojiden yardım almamak söz konusu bile değildir. Artık hayatımızın her alanında karşılaştığımız teknolojinin yarattığı yeni olasılıklarla tasarımlar daha iddialı hale geliyor. Sürekli gelişen teknolojiyle vizyonumuz ve üretim teknolojilerinin gelişimi, tasarım limitlerini ileriye taşımak için bize güçlü bir şekilde ilham veriyor. Teknoloji, tasarımlarımda uygulayarak hem farklı bir perspektiften ihtiyaçları karşılamak, hem de farklılık yaratmak için önemli.

 

 

Bir şey tasarlamak sizin için ne ifade ediyor?

Sadece yaşamayı değil, bir şeyler yapmayı, üretmeyi seviyorum. Tasarlamak benim için bir tutku! Daha önce kimsenin görmediği, belki hayal bile etmediği bir şey sizin tarafınızdan meydana çıkıyor, bu şekilde insanlara yeni perspektifler kazandırıyor, vizyonlarını geliştiriyor, güzellik anlayışlarını değiştiriyor veya hayatlarını kolaylaştırıyor. İnsanlarla temas kurmadan, yaptıklarınızla etkileşim yaratıyorsunuz. Tasarlamak beni güçlendiriyor. Her tasarımcının kendine ait bir felsefesi var ve sanırım benimki, “Her şey bir şeyden dolayı.”

 

 

Şu anda ne üzerinde çalışıyorsunuz?

Şimdilik mevcut projeler hakkında bilgi veremiyorum ama sıra dışı olduklarını söyleyebilirim. Hayallerim yakında görünür olacak.

 

 

Röportaj: Zeynep Merve Kaya