Mercedes-Benz Türk Otomobil Grubu İcra Kurulu Üyesi Şükrü Bekdikhan

Mercedes-Benz Türk Otomobil Grubu İcra Kurulu Üyesi Şükrü Bekdikhan ile Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul, otomobil ve sanat üzerine konuştuk.

Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul (MBFWI) kaç yıldır düzenleniyor?

Mercedes-Benz olarak, ilk kez 2013 yılında İstanbul’da moda haftasını destekleyerek ismimizi verdik. Tam 13 sezondur da Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul, uluslararası moda takviminde yer alan bir etkinlik olarak kendini geliştirmeyi sürdürüyor. Gelişmekte olan moda pazarlarını desteklemek, Mercedes-Benz markasının 24 yıldır devam eden moda işbirliklerinin önemli bir paydası. Bugün Mercedes-Benz dünya çapında 60’tan fazla moda platformunu destekliyor. İstanbul’un sahip olduğu moda dinamiklerine, yaratıcı enerjisine ve şehrin bölgesel bir moda merkezi olma yolunda eşsiz kimliğine ilk sezondan bu yana inanıyoruz. Mercedes-Benz olarak her zaman uzun soluklu işbirliklerinden yanayız, bu işbirliğine başlarken de uzun soluklu bir birlikteliği sürdüreceğimiz düşüncesiyle Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul’un isim sponsoru olduk. Yaratıcılık ve yenilikçi bir vizyon Mercedes-Benz tarafından her zaman destekleniyor.

Böylesine bir organizasyona sponsor olma fikri nasıl ortaya çıktı?

Mercedes-Benz’in dünya çapında moda haftalarına sponsor olma fikrini Türkiye’de uygulamak istedik. Bundaki temel hedefimiz, Türkiye’nin hem üretim hem de ihracat alanlarındaki öncü sektörlerinden birine destek olmaktı. Ayrıca moda alanındaki yenilikçi, yaratıcı, öncü ve ilham veren isimlerin hem ülkemizde hem de uluslararası platformlarda adını daha fazla duyurmasına katkı sağlamayı amaçladık. Bu destek ile 2013 yılından bugüne Türk tasarımcıların uluslararası ölçekte seslerini daha fazla duyurmayı başardıklarını yakından gözlemliyor ve yeni kuşak Türk moda tasarımcılarının yetişmesine katkıda bulunmaktan gurur duyuyoruz.

MBFWI’da nasıl bir kitle ile bir araya geliyorsunuz?

Türk moda sektörünün farklı aktörleriyle bir araya geliyor, modanın yaratıcıları ve endüstrideki karar vericiler arasındaki buluşmaları arttırıyoruz. Türk tasarımcıları ve moda sektörünün yetenekli isimlerini hem Türkiye’de hem de uluslararası arenada sahip olduğumuz uluslararası moda platformlarında destekliyoruz. Günümüzde İstanbul, dünyanın alternatif moda merkezlerinden biri olarak kabul ediliyor. İstanbul’un moda etkinliği olarak Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul, uluslararası basın mensupları ve satın alma sorumlularının da katılımıyla marka ve tasarımcılara tanıtım, iletişim ve satışı bir araya getiren 360 derecelik bir platform sunuyor.

MBFWI sayesinde yeni müşterilere ulaştığınızı düşünüyor musunuz?

Mercedes-Benz Türk olarak, her zaman müşteri talep ve ihtiyaçlarını en üst düzeyde karşılamaya çalışıyor ve müşterilerimize Mercedes-Benz markasının bir otomotiv markasından çok bir yaşam biçimi olduğunu, farklı sponsorluk ve yenilikçi uygulamalarımız ile deneyimletiyoruz. Ürün portföyümüzdeki yenilikler ve farklı alanlardaki sponsorluklarımız ile son 5 yılda, kadın müşterilerimizin oranını yüzde 17’den yüzde 29’a yükseltirken, 35 yaş altı müşteri oranımızı yüzde 10 arttırdık.

Moda ile otomobil arasında nasıl benzerlikler var?

Modadaki değişimler otomotivden çok daha hızlı bir biçimde gerçekleşiyor. Günümüzde bir otomobilin ortaya çıkartılması 4-5 yıl seviyesinde gerçekleşiyor. Lansmanı yapılan bir otomobilin de yaklaşık 5 yıl değiştirilmeden satıldığını düşünürseniz; 10 yıl sonrasının tasarımına uygun, yani geleceği öngörerek hareket etmeniz gerekiyor. Avangard yaklaşımlar bir yana, her zaman geçerli akımları da göz önünde bulundurmanız gerekiyor ve zamansızlığı yakalamak öne çıkıyor. Mercedes-Benz olarak her zaman otomotivdeki modayı belirledik. Yeni nesil tasarımlarımızla da bu sürüyor. MBFWI aracılığıyla bu misyonumuzu moda endüstrisine taşıyoruz.

Bunun dışında dünya moda devleriyle yapılan işbirlikleri kapsamında belirli günlerde Mercedes-Benz müşterilerine stil danışmanlığı hizmeti sunuyoruz. Kullandıkları otomobilin de en az kıyafetleri kadar modaya uygun olmasını istiyorlar. Müşterilerimizi doğum günlerinde çeşitli sürprizlerle şaşırtıyor ve marka için özel olduklarını hissetmelerini sağlıyoruz. Öte yandan sanatı hayatlarından eksik etmeyen müşterilerimiz için de sponsoru olduğumuz Zorlu PSM’deki kültürel aktivitelere ücretsiz katılım hakkı sağlıyoruz. Bu gibi kişiye özel uygulamalarla müşterilerimize Mercedes-Benz ailesinin bir üyesi olmanın ayrıcalığını yaşatıyoruz.

MBFWI sayesinde Türk tasarımcıların isimlerinin daha çok duyulduğunu, yurt dışına açılmalarının kolaylaştığını düşünüyor musunuz? Bu anlamda moda sektörüne katkıda bulunuyor musunuz?

Kesinlikle düşünüyoruz. MBFWI sayesinde tasarımcılar hem koleksiyonlarını Türk ve uluslararası basına ulaştırma fırsatı buluyor, hem de satın alma sorumluları koleksiyonları inceleyerek moda haftası esnasında sipariş verebiliyor, böylece hem satış hem de pazarlama anlamında tasarımcılara destek sağlanıyor.

Yurt dışına açılma konusunda ise özellikle “Mercedes-Benz International Designer Exchange Program” isimli uluslararası değişim programının çok önemli olduğunu düşünüyorum. Mercedes-Benz’in global ölçekte sahip olduğu moda platformları arasında bir değişimi öngören program kapsamında tasarımcılar koleksiyonlarını farklı pazarlarda tanıtma fırsatı buluyor.

Bu program kapsamında ilk defa Gül Ağış, markası Lug Von Siga’nın Sonbahar/Kış 2015 koleksiyonunu Mercedes-Benz Fashion Week Madrid’te sergilemiş, ardından da İspanyol tasarımcı David Catalan koleksiyonunu Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul’da sunmuştu. 2017’de ise Mercedes-Benz Türk, daha önce Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul’da defilesini sunmuş olduğu, Deniz ve Begüm Berdan tasarım ikilisinin moda markası DB Berdan’ı destekleyerek Mercedes-Benz Fashion Week Tbilisi’de markanın İlkbahar/Yaz 2018 koleksiyonunu sundu. Bu değişimin ikinci aşaması olarak Gürcü tasarımcı, kendi markası Atelier Kikala ile Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul’a katılarak koleksiyonunu sergiledi. Değişim programının üçüncü sezonunda ise Mercedes-Benz’in Sonbahar/Kış 2018 koleksiyonunu geçtiğimiz sezon sunan genç ve yetenekli tasarımcı Şansım Adalı’nın markası Sudi Etuz, program kapsamında Mercedes-Benz Fashion Week Tbilisi’de “Mercedes-Benz presents Sudi Etuz” ismiyle koleksiyonunu sergiledi. Bu değişim programının ikinci aşaması olarak, son yıllarda moda endüstrisine damgasını vuran Gürcistan’ın ses getiren tasarımcısı Ani Datukishvili de, İlkbahar/Yaz 2019 koleksiyonunu “Mercedes-Benz presents Ani Datukishvili” ismiyle İstanbul’da MBFWI podyumunda sunmuştu.

Bu yıl hangi yeni modelinizi MBFWI’de sergiliyorsunuz?

Mercedes-Benz’in tam 40 yıldır ürettiği G-Serisi, köklü yaşamı sürecindeki en kapsamlı değişiminin ardından Türkiye’de satışa sunuldu. Dünyanın belki de en ikonik arazi aracı olan G-Serisi, Mercedes-Benz’in en son teknolojileri ile donatılarak konfor ve güvenlik anlamında bir kez daha rakipsiz kaldı. Tüm yeniliklerine rağmen karakterinden ödün vermemesi de onu eşsiz kılıyor.

2019’da hangi yenilikleri Türkiye’de göreceğiz?

2019 yılında A-Serisi Sedan, yenilenen GLC ve yıl sonuna doğru da yeni CLA modellerimizi satışa sunmayı planlıyoruz. 

Modada yakın dönemde nelerin bizi beklediğini görüyoruz, peki otomobilin yakın gelecek modası neler olacak? Bizi neler bekliyor?

Mercedes-Benz olarak geleceğin otomotiv dünyasındaki liderlik iddiamızı bağlanabilirlik, otonom sürüş, paylaşım hizmeti ve elektrikli sürüş özelliklerini kapsayan CASE (Connected, Autonomous, Shared-Services, Electric Drive) stratejimiz ile sürdürüyoruz. Hâlihazırda bugün bu dört alanda lider bir rol oynuyoruz. Büyüme olgumuzun bir parçası olarak ise bu özelliklerin hepsini kapsayan bir strateji oluşturuyor ve geleceğin mobil dünyasında hâkim rol oynama iddiamızın altını çiziyoruz. Daimler’in geliştirme ve üretim alanlarında gelecekte sunacağı ulaşım çözümleri için yapay zekâ, şirketin ana başlıkları arasında yer alıyor.

Mercedes-Benz Türk modaya MBFW ile destek veriyor, başka hangi alanlarda, otomotiv haricinde destek olduğunuz sektörler var?

Mercedes-Benz Türk olarak ülkemizdeki sanat ve spor dallarına uzun yıllardır destek sağlıyoruz. Kültür-sanat yaşamının gelişmesine 30 yılı aşkın süredir destek veriyor, İstanbul Müzik Festivali, Zorlu Performans Sanatları Merkezi ve Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul gibi Türkiye’nin en kapsamlı sanat etkinliklerinin uzun yıllardır ana sponsorluğunu üstleniyoruz. “Spor” alanında ise 1996 yılından bu yana “Türkiye Futbol Federasyonu Ana Sponsorluğu” ve 2001 yılından beri “Türkiye Basketbol Federasyonu Resmi Sponsorluğu” ile Türk Milli Takımları’nın gücüne güç katıyoruz.

Siz iş hayatınızda nasıl bir modaya uyum sağlıyorsunuz? Özel hayatınız ile iş yaşamınızdaki kıyafet kodunuz arasında farklar var mı?

Mercedes-Benz’in ana firması olan Daimler AG’de, çalışanlarımızın en yüksek verimde çalışabilmesi için kendilerini rahat hissettikleri kıyafetleri tercih etmesi öneriliyor. Bunu yönetim kurulu başkanımızdan itibaren takip etmek mümkün. Bu nedenle iş hayatımda smart-casual bir tarzı benimsediğimizi söyleyebilirim. Günlük hayatta ise daha çok spor kıyafetler tercihim oluyor.

Bu aralar hangi otomobili kullanıyorsunuz?

Ben günlük kullanımlarımda G-Serisi’ni tercih ediyorum, sürüşü büyük bir keyif veriyor. MBFWI alanımızda sergilenen ve geçen yıl ekim ayında satışa sunmaya başladığımız Yeni Mercedes-Benz G-Serisi’nin yenilenen versiyonunda da ikonik tasarım unsurlarını kaybetmeden özgün ve karakteristik görünümüne devam ediyor. Bunun dışında CLS modeli ile de seyahat etmeyi seviyorum.