XTI Aircraft’ın TriFan 600 Jeti

Altı kişilik TriFan 600 bu yaz yapılacak uçuş testlerinin ardından dünyanın ilk operasyonel hibdrid-eletrikli dikey havalanan ve inen iş uçağı olabilir.

Eksen etrafında dönen üç aspiratör sayesinde araç her türlü küçük iniş noktasından dikey biçimde kalkabiliyor ve inebiliyor; ayrıca iş jeti modundayken 8840 metreye 11 dakikada tırmanarak 300 knot hıza ulaşıyor. Hibrid-elektrikli tahrik sistemi pervanelerdeki bağımsız elektrikli motorları çalıştıran jeneratörlere bağlı tek bir turboşaft motora dayanıyor.

TriFan 600’ün bir iş jetinden çok daha düşük olan emisyonunun ötesinde, işletme masrafı da benzer iş uçaklarının yaklaşık üçte biri kadar. XTI Aircraft’ın CEO’su ve Agusta Westland North America’nın eski CEO’su Robert LaBelle “Uçuş kontrol bilgisayarları öylesine sofistike ki pilottan asgari düzeyde veri gerektiriyor” diyor. “Her şey kontrollü uçuşta; kumanda çubuğu ve klapesiyle helikopterden çok iş jeti gibi uçuyor. Emniyet tedbirleri bile ekledik: Pilot tehlikeli bir manevra yapmaya kalktığında bilgisayar onu engelliyor.” TriFan 600’ün teorik onaylaması bilgisayar testleriyle gerçekleştiriliyor. Araç Federal Havacılık İdaresi’nden onay aldığında üç prototipin kullanımına geçilecek. LaBelle üretimin 2023’te başlayacağını tahmin ediyor.