X-80 Super RIB Project

X-80 Super RIB Project, süper hız ve süper genişlik vaat ediyor.

İtalyan tasarım firması Federico Fiorentino (federicofiorentino.it) X-80 Super RIB Project’i hayata geçirmek için Milanolu saygın şişirilebilir rijit bot (RIB) üreticisi Sacs Bespoke Operations ile işbirliği yaptı. 24 metrelik süper hızlı takip teknesi, gövde içinde ikili ya da üçlü konfigürasyonuyla kapasitesi 5000 bg’ye kadar çıkabilen bir motor barındıracak.

Fiorentino’nun projesi ne yaşam alanlarından ne de hızdan ödün veriyor. X-80’in ortasında 25 metrekarelik ana süit, ön kısımda ikiz kamara ve mürettebat bölmeleri yer alacak. Tekne uzunluğunun izin verdiği ölçüde alanı mümkün olduğunca geniş tutmak adına her türlü çaba gösterileceği kesin.

X-80’in aerodinamik gövdesinde güneşlenme minderi ve yaşam alanlarının bulunduğu 60 metrekarelik açık güverte var. Sacs Bespoke Operations bölümü ile Federico Fiorentino tasarımcılarının gerçekleştirdiği başarılı projeler göz önüne alınırsa iki şirketin iddialı bir müşteri için yeni X-80’de yine birlikte çalışması gayet mantıklı. Federico Fiorentino’nun Sacs’ın Rebel serisinde yaptığı tasarımlar ve ısmarlama Sacs tender, bu işbirliğinin daha önceki ürünleri arasında.

X-80’e ilk teklif, yüksek hızlı RIB sayesinde suyla daha yakın bir bağ kurmak isteyen bir süper yat sahibinden geldi. Fiorentino ekibi “X-80 başlangıçta İtalyan bir müşteri için tasarlanmıştı ama bu kişi sonrasında inşa ettirmekten vazgeçti” diyor. Bu güzel tekneye sahip olmak isteyenlerin hakkı ise hâlâ saklı.