Volvo Cars’ın Yeni Volvo XC40’ı

Şehri güvenle keşfetmek için tasarlanan bu kompakt SUV, özgüvenli duruşuyla takdir topluyor.

Volvo Cars, Yeni Volvo XC40’ı tasarlarken basit bir hedef belirlemişti: Hayatı kolaylaştırıp, yalınlaştıracak bir otomobil yaratmak. Volvo ailesinin bu en genç üyesi, yol hâkimiyeti yüksek, çevik bir sürüş sunan, teknolojiye uyumlu, markanın yeni nesil modellerinde yer alan üstün güvenlik donanımlarıyla da ön planda.

Aslında her Volvo’nun temelinde hayatı güzelleştirip basitleştirecek bir dizi odağında ‘insan’ın yer aldığı yenilik yatar. Tasarımlarını sadece mühendisliğin ya da teknolojinin yönlendirmesine izin vermeyen ve otomobillerini bu çerçevede üreten marka, yeni modelinde de kullanıcısının hayatını kolaylaştıracak İskandinav bir çizgide pratiklik sunuyor.

XC40’ın kokpitinde, koltuğun altında yer alan eşya saklama alanı defter, dizüstü ya da iPad için uygun bir alan sunuyor. Ayrıca torpido gözünde maksimum iki kiloluk çanta ve paketleri devrilmeden taşımanızı sağlayacak bir çengel bulunuyor. Bir dizüstü bilgisayarın bile yerleştirilebileceği kapı cepleri son derece büyük alana sahip. Orta kol dayama yerinin altında ve yanında da eşyalarınızı yerleştirebilmeniz için alanlar yaratılmış. Buna, çıkarılabilir bir çöp kutusu da dâhil. Orta konsoldaki alan endüktif, yani kablosuz şarj özelliğine sahip. Sadece telefonu şarj alanına yerleştirmeniz yeterli oluyor. İskandinav tasarımını bir başka boyuta taşıyan araç, yeni ön ızgara ve Thor’un çekicinin yeni yorumu gibi bir dizi detayla XC90 ve XC60 modellerinin kuzeni olarak ailedeki yerini alıyor aslında.

XC40 teknoloji alanında, yeni 90 ve 60 serisi otomobillerde yer alan ödüllü güvenlik, bağlantı ve eğlence-bilgilendirme teknolojilerini kompakt SUV segmentine de taşıyor. Pazardaki en donanımlı kompakt premium SUV olarak tanımlanan araçta Pilot Assist Sistemi, City Safety, Yoldan Çıkma Önleme ve Engelleme, fren desteği ile Kavşak Uyarısı ve sürücülerin dar park alanlarında manevra yapmalarını kolaylaştıran 360 derece kamera özelliği bulunuyor. Tüm güvenlik sistemleri, kullanıcıların Volvo’dan bekledikleri yüksek güvenlik seviyesini ve daha da fazlasını sunmak üzere ahenk içinde birlikte çalışıyor.

Bilindiği üzere Volvo Cars, 2020’de yeni nesil bir Volvo’da gerçekleşecek bir kazada kimsenin hayatını kaybetmemesi ya da ciddi bir şekilde yaralanmamasını hedefliyor. Bu hedefe ulaşmak için geliştirilen City Safety ise sürüş esnasında yardımcı pilot görevini üstleniyor. Otomobilleri, yayaları, bisikletlileri ve hatta büyük hayvanları belirleyerek sürücüyü uyarıyor. Aynı zamanda yerinde ve hızlı bir tepki için frenleri ve ön emniyet kemerlerini hazırlıyor. Sürücü uyarılara zamanında tepki gösteremediğinde veya bir çarpışma olmak üzere ise, otomobilin otomatik olarak fren yapmasını sağlıyor. Böylece çarpışmadan kaçınılıyor veya çarpışmanın yaratacağı hasar minimuma iniyor. XC40’da bulunan Yoldan Çıkma Önleme Sistemi de, aracın beklenmedik bir şekilde yoldan çıkacağını algıladığında devreye giriyor; otomobilin radarını ve kamerasını kullanıyor. Görünür yol çizgilerine göre aracın yolun neresinde olduğunu belirliyor. 65 ila 140 km/s arasındaki herhangi bir hızda, yoldan çıkma durumunda, emniyet kemerlerini otomatik olarak milisaniyeler içinde kilitleyerek tepki gösteriyor. Koltuklarda bulunan özel bir sistem ile darbeyi emerek yolcuların omurgasının zarar görmemesini sağlıyor. Emniyet kemeri, yolcuları uzun süren yol dışı durumlarda korumak üzere otomobil duruncaya kadar gerilmiş bir şekilde kalıyor.

Pilot Assist, yarı otonom sürüşü destekleyen ve çeşitli teknolojileri bir araya getiren bir sistem. Koşulları değerlendirerek otomatik olarak öndeki otomobil ile mesafeyi koruyacak şekilde hızı ayarlayarak otomobilin şerit içerisinde gitmesini sağlıyor. Adaptif Hız Sabitleyici ise istenilen hız ayarlandıktan sonra öndeki otomobil ile güvenli mesafeyi koruyarak otomatik olarak belirlenen hızda ve yola devam etmenizi sağlıyor.

50 Km/s’nin altındaki hızlarda, Pilot Assist hız sabitleyici ile birlikte çalışıyor ve otomobili şeridinde tutmak için direksiyona etki ediyor. Aracın ek güvenlik paketi, IntelliSafe Surround’u da içeriyor. XC40’ın kullandığı bir diğer akıllı güvenlik teknolojisi de Karşı Şerit İhlali Önleme Sistemi. 60 ila 140 km/s arasındaki hızlarda devreye giren sistem, şerit çizgisini geçerek karşıdan gelen bir aracın yoluna çıkmak üzere olduğunuzu algılarsa sürücüyü uyarıyor ve çarpışmadan kaçınmak için direksiyona müdahale edip, otomobili kendi şeridine döndürüyor.

Zengin ve eğlenceli bir renk paletine sahip olan model, isteğe bağlı olarak çift renk kombinasyonlarıyla da sunuluyor. XC40’a farklı tasarım ve boyutlarda jant çeşitliliğiyle sahip olmak da mümkün. Jant alternatifleri standart olarak sunulan 17 inç ile başlıyor ve sportif 21 inç’e kadar uzanıyor. Üç kat korozyon koruması ile kaplı jantlar dengeli sürüşe katkıda bulunuyor ama en çok da otomobilin tasarım çekiciliğini artırıyor.

XC40, Volvo’nun yeni kompakt otomobil platformu CMA’yı (Kompakt Modüler Mimari) kullanan ilk otomobil. SPA’nın en iyi niteliklerini kompakt otomobil segmentine aktaran CMA, hassas ve hızlı tepki veren sürüş özelliklerinin yanı sıra çevik bir kullanımı da beraberinde getiriyor. Bu sayede XC40 gerek şehir dışı, gerekse de şehir içi yollarda kendini evinde gibi hissettiriyor, Volvo’nun imzası niteliğindeki konfor özelliklerini de sunuyor.

XC40 üretim anından itibaren D4 dizel ya da T5 benzinli dört silindirli Drive-E motorlar ile yola çıkıyor. Hibrit ve tam elektrikli olan diğer motor opsiyonlarının da ilerleyen zamanda sunulması bekleniyor. Yılın son çeyreğinde ise T4 AWD 2.0 190hp benzinli, D3 FWD 2.0 150hp dizel ve T3 FWD1.5 156hp düz vites motor alternatifleri de aracın yelpazesine eklenmiş olacak. XC40, sürücüsüne üç farklı kullanım modu da sunuyor.

CMA, aynı zamanda Volvo’ya yeni bir hibrid motor sistemi geliştirmek için uygun bir alt yapı sağlıyor. Kısa bir süre sonra hayata geçebilecek sistemde bir GEP3 motoru ile elektrikli motoru birlikte kullanarak 50 km’lik elektrikli kullanım menzili sağlanabilecek.Yazı: Gülay Koç