Volvo Cars’ın Premium Sedanı: Volvo S90

Premium sedan sınıfındaki S90 ile şehirde birkaç gün geçirmenin ayrıcalığını yaşıyorum. Dört kapılı, beş koltuklu bu model, Volvo Cars’ın yeni amiral gemisi premium sedanı.

Volvo S90, Volvo’nun 60 ve 90 serisindeki tüm yeni otomobillerinin temelini oluşturan, gelişmiş modüler ürün platformu, yeni “Ölçeklenebilir Ürün Mimarisi(SPA) üzerinde üretilmiş.

Tıpkı kardeşleri XC90 ve V90 gibi Volvo‘nun klasik tasarım çizgilerini ve Volvo‘nun yeni tasarım dilinin gururlu ve güvenli yüzünü taşıyor bu araç. Tasarımda öne çıkan ayrıntılar arasında, ikonik ‘Thor’un Çekici’ LED ön farlar, yeni ızgara, yeni Volvo Iron Mark logosu ve arka farlarla birlikte oldukça etkileyici görünen Volvo yazısı yer alıyor.

Volvo XC90’ın başarılı tasarımındaki bazı detaylar S90’ın iç kabininde de kullanılmış. Sensus kullanıcı ara yüzünün her iki yanında yer alan dikey hava kanalları gibi ön panele ve gösterge paneline eklenen yeni ayrıntılar ise seçkin bir görünüm oluşturarak çıtayı bir adım daha ileriye taşıyor.

Yeni XC90, her biri performans ve yakıt verimliliğinin olağanüstü bir kombinasyonuna sahip, bir dizi iki litrelik, dört silindirli Drive-E motor seçeneği sunuyor. Bu motorlardan Türkiye’de sunulan D5 AWD satışların çok büyük bir kısmını kapsıyor. 235 hp güç, 480 Nm tork ve 8 ileri otomatik şanzımanı ile 0-100km/h hızlanmasını 7 sn’de tamamlayan D5 AWD, ortalama 4,8 lt/100km yakıt tüketimi ile de dikkat çekiyor.

XC90’ın türünün en iyi örneği olan “Twin Engine” motoru, 2 litrelik, 4 silindirli supercharged ve turbo benzinli bir motoru elektrikli bir motor ile bir araya getiriyor ve yaklaşık 400 HP ve yaklaşık 60 g/km (NEDC sürüş döngüsü) karbondioksit (CO2) emisyonuyla rakipsiz bir güç ve temizliğin kombinasyonu sunuyor.

Volvo‘nun Sensus adı verilen kontrol sistemi, navigasyon sistemini, bağlantı servislerini ve Spotify, Pandora, Baidu ve TuneIn gibi araç içi eğlence uygulamalarını yönetme imkânı sunuyor. Dikey konumlu dokunmatik ekran, tüm bu özellik ve fonksiyonlara hızlı ve kolay erişim sağlıyor.

Volvo, otomobil güvenliği alanındaki liderliğini S90 ile de ispatlıyor. Volvo’nun tüm modellerinde standart olarak yer alan City Safety Teknolojisi, otomatik frenleme fonksiyonu ile çarpışma önleme sistemlerini bir araya getiriyor, potansiyel kaza senaryolarını hesaplayarak güvende olmanıza yardımcı oluyor. Volvo S90’da yer alan City Safety sisteminde geyik gibi büyük hayvanlara çarpmayı engelleyen ya da çarpışma şiddetini azaltan “Büyük Hayvan Algılama” özelliği de bulunuyor. Ayrıca yolda kalmanızı sağlayacak bir otomatik direksiyon fonksiyonu olan Yoldan Çıkma Engelleme özelliği de sistemde yer alıyor.

Volvo’nun aktif ve pasif tüm güvenlik sistemlerini kapsayan genel güvenlik sistemi IntelliSafe olarak adlandırılıyor ve bu sistem Volvo’nun otonom sürüş alanındaki liderliğine de temel oluşturuyor. Volvo S90, Pilot Assist fonksiyonu sayesinde, açıkça işaretlenmiş yollarda, 130 km/s hıza kadar yarı otonom sürüş imkânı sunuyor.

Bowers & Wilkins ile yapılan işbirliği çerçevesinde Volvo S90’da da üst düzey ses sistemine sahip olabiliyorsunuz. S90’da yer alan sınıfın en iyisi ses sistemi, 19 adet Bowers & Wilkins hoparlör ve 1400 watt’lık D sınıfı bir amfiden oluşuyor. Sistemde ayrıca bir otomobile entegre edilmiş ilk hava soğutmalı subwoofer’lardan biri de bulunuyor. Otomobilin gövdesine monte edilen bu sistem tüm iç kabini dev bir subwoofer’a çeviriyor. Tıpkı XC90’da olduğu gibi…

Hoparlörlerin koordinasyonunda ve zamanlamada son sistem bir ses işlem yazılımı kullanılıyor. Böylelikle otomobilin içerisinde dünya standartlarında bir canlı performans deneyimi hissiyatı sağlanıyor.

Yazı: Gülay Koç