Virgin Galactic’in SpaceShipTwo Aracı

Virgin Galactic’in SpaceShipTwo uzay aracı astronotları başarılı bir şekilde uzaya götürüp getirmeyi başardı. Şimdi sıra sizde!  

Şubat ayında Virgin Galactic’in (virgingalactic.com) SpaceShipTwo aracı (eski adı VSS Unity’ydi) beşinci test uçuşunu ve ikinci uzay yolculuğunu başarıyla tamamladı. Birçok aksaklığın ardından şirket aralık ayında VSS Unity’yi ilk kez uzaya göndererek 82 kilometrelik rakıma ulaşmış, NASAnın 80 kilometre olarak belirlediği Dünya atmosferi ile uzay arasındaki sınırı geçmişti. Uçuş, Virgin Galactic’in sivil yolcuları sıfır yerçekimini deneyimleyecekleri, yer yuvarlağını görecekleri ve yıldızlarla dolu zifiri karanlık gökyüzünü seyredecekleri uzay uçuşlarına çıkarmak için gösterdiği çaba açısından bir dönüm noktasıydı. Ana gemi Eve’e bağlı uzay aracı pistten fırlatılırken firmanın kurucusu Richard Branson, birçok şirket çalışanı ve basın görevlilerinden oluşan kalabalık, şirketin Mojave, Kaliforniya’daki üssünden olan biteni izledi. SpaceShipTwo, 12 kilometre boyunca birlikte uçtuktan sonra Eve’den ayrıldı. Ardından mürettebat, roket motorunu 60 saniye ateşleyerek geminin Mak 2.9 hıza (yaklaşık 3540 km/s) ulaşmasını ve atmosferi aşmasını sağladı. 80 kilometre sınırını geçtikten kısa süre sonra mürettebat uzay aracını Mojave’ye döndürüp piste indirdi.

Uzay görevinde yer alan iki pilot –Mark “Forger” Stucky ve Frederick “CJ” Sturckow– şubat ayında Washington, D.C.’de düzenlenen törenle Federal Aviation Administration Commercial Astronaut Wings ödülünü aldı. Uzay gemisinin NASA’nın Flight Opportunities programı kapsamında yürüttüğü dört uzay bilimi ve teknolojisi deneyi sayesinde de Virgin Galactic ilk gelir getiren yolculuğunu gerçekleştirmiş oldu. Ayrıca 2011’deki son uzay roketi görevinden beri ABD topraklarından yapılan ilk insanlı uzay uçuşuydu ve ticari yolcu hizmeti vermek üzere geliştirilen mürettebatlı bir araç ilk kez uzaya ulaşmıştı.

Beşinci test uçuşu ve şimdi de uzaya yapılan ikinci uçuşta görev alan üç mürettebat üyesinden biri Virgin Galactic’in baş astronot eğitmeni Beth Moses’di. Moses ticari bir araçla uzaya seyahat eden ilk kadın oldu. Bu görev daha uzağa gitti ve daha hızlıydı; Mak 3.04 hızla 90 kilometreye ulaştı.

Öngörülen yolcu talebini karşılayabilmek için iki uzay aracı daha inşa ediliyor. 250 bin dolarlık koltukların tamamı şimdiden dolmuş olsa da, bir uçuşa rezervasyon yaptırmakla ilgilenenler, şirketin internet sitesine kaydolarak yeni güncellemelerden haberdar olabilir.