Verimliliği ve Olağanüstü Performansı Birleştiren Tasarım: Mazu 82

Hafif bir karbon kompozitten inşa edilen Mazu 82, temiz profili, geniş güvertesi ve büyük gövde pencereleri ile olağanüstü performans ve verimlilik kullanımını birleştiriyor.

Ünlü Türk tasarımcı Tanju Özelgin, Mazu 82’nin hafif tasarımlı malzemesi ve ferahlık hissi veren sıcak dokunuşuyla iç düzenini ve tasarımını kendi tarzıyla yarattı. Tersane ile yakın bir şekilde çalışan Özelgin, ince dokuları, sakin renk tonlarını ve doğrudan ve dolaylı ışığı birleştirerek, sade aynı zamanda zarif bir atmosfer yaratmak için cömert hacmi ve büyük gövde pencerelerini optimize etti.

Özelgin, Mazu 82’nin tasarımında karasal mimariyle daha uyumlu bir atmosfer yaratmayı, şık ama sıcak ve davetkar bir his uyandırmayı amaçladı.

Sonuç, tersanenin kurucusu Halit Yukay tarafından kendi bünyesinde tasarlanan Mazu 82’nin keskin dış stilini mükemmel bir şekilde tamamlayan bir iç tasarım yaratıldı. Mazu 82’nin basamaksız gömme ana güvertesi ve tüm cam deckhouse’un açısal çizgileri ile tek parça cam bölmeleri sayesinde karakterizedir.

Sahibinin özel isteği üzerine Mazu, kıç güverte tasarımını, yüzme platformuna giden teraslı adımları içerecek şekilde değiştirildi. Bu adımlar sayesinde adeta yerleşik mobilya işlevi gören konforlu tasarımıyla konuklarınız oturabilir ( uzanacak kadar geniş) ve keyifli zamanlar geçirebilirsiniz.

Şekil, sembol ve malzemeleri ince ve soyut kullanarak tasarımlarında anlam ifade etme yeteneği ile tanınan tasarımcı Tanju Özelgin, kendine özgü bu tarzıyla yeni Mazu 82’de imza niteliklerini kullanmış.

Tüm yat tasarımcıları ve inşaatçılar için en büyük zorluk, iç mekana mümkün olduğunca fazla doğal ışık çekmektir. Bu bağlamda, Mazu 82, gövdede çok büyük katlı pencerelere ve şerit cam tasarımıyla diğerlerinden ayırt edilebiliyor. Özellikle, İtalya’da Opac tarafından özel olarak üretilen sürgülü açılır tavan ve ultra net lamine ve temperli camdan yapılmış 9 metrekarelik ön cam, iç mekana havadar, çatı katı benzeri bir his veriyor.

Banyo muslukları ve aksesuarları lüks donanım markası Gessi’ye ait, mutfak ekipmanları ise Gaggenau tarafından tedarik edilmiş.

Şık ama sıcak ve davetkar bir his yaratmak için, ceviz ve deri mobilyalar için kullanılan Mazu 82’de, duvarlar metalik kaplamalar ve dokulu- gri tonlarıyla dekore edilmiş. Tekstil ve halılar, bronzlaşmış temperli camdan yapılmış kapılar ve aynı bronz tonlardaki ince film mevduat (PVD) teknikleri kullanılarak işlenmiş paslanmaz çelik donanımı tekne için özel olarak tasarlanmıştır.