Vahşi Hayal: WD-1

Detroit Flying Cars’ın kurucusu Sanjay Dhall, WD-1’i tasarlamaya başladığında tasarıma birkaç sınırlama getirdi: Süper büyük bir dron değil bir uçak gibi uçmalıydı, orta büyüklükte bir otomobil gibi yollarda kullanılabilecek kadar küçük olmalı ve ev garajına sığabilmeliydi, ufak çaplı kazalarda zarar görmelerinden kaçınmak için araç otomobil modundayken kanatları da açıkta kalmamalıydı.

“Uçuş yüzeyleri (kanatlar) yoldan geçenler ya da diğer araçların verebileceği potansiyel hasarlara maruz kalırsa bir sonraki uçuşu riskli hale gelebilir” diye açıklıyor Dhall.

Dhall, WD-1 prototipini tasarlarken bu prensiplerle yola çıktı. WD harfleri “wild dream / vahşi hayal” kelimelerine karşılık gelmesine karşın Michigan’da otomobil üreticileri için ürünler tasarlayan ve geliştiren endüstriyel tasarım firması Emergent Systems’ın kurucusu ve CEO’su açısından WD-1 hayalperest bir girişim değil. Prototipi önümüzdeki aylarda tamamlamayı ve aracın gelecek yıl uçmaya başlamasını planlıyor. WD-1’in seyir hızının 201 km/s, uçuş ve sürüş menzilinin de 645 km olması öngörülüyor. İki kişi kapasiteli WD-1 tam araç paraşütüyle donatılacak. Öte yandan trafikte kullanımı için sürücü ehliyetine, havada kullanımı için de pilot ehliyetine ihtiyacınız var.