Vacheron Constantin: Göklerin Fethi

 

Vacheron Constantin’ın Métiers d’Art Les Aérostiers koleksiyonu saat severleri masalsı bir keşfe davet ediyor.

Gökyüzünde uçmak… İnsanlık için hayal gücünün ötesinde bir istekti… Mitolojik, destansı olağanüstü pek çok teşebbüsün ardından, 18. yüzyıl sonlarında bu hayal gerçekleşti. Aerostatikle ilgili ilk deneyimlerde, yer çekimine karşı başarılı olundu. Artık, gökyüzü krallığının gizemli perdesi aralanıyordu. Cesaret, deha ve bir miktar çılgınlık gözü pek sıcak hava baloncularının motivasyon araçlarıydı.

Vacheron Constantin’ın Métiers d’Art Les Aérostiers adlı yeni koleksiyonu tarihin bu keyifli sayfalarını onurlandırıyor. Markanın zanaatkârları hazırladıkları bu beş parçalık koleksiyonda 1783 ile 1785 tarihleri arasında gerçekleşen tarihi beş uçuştan ilham alıyor. Yarı saydam mineli zeminin üzerinden yükselen sıcak hava balonları, mikro el işçiliği ve gravür sanatıyla icra edilmiş.

 

Vacheron Constantin, Métiers d’Art Les Aérostiers koleksiyonu

 

Kadranlar, gravür sanatı ve onun ince tekniğinin yanı sıra Vacheron Constantin tarafından ilk defa kullanılan ‘plique-à-jour’ mine işçiliğiyle süslenmiş. Métiers d’Art Les Aérostiers koleksiyonunun kalbinde, Vacheron Constantin’ın teknik uzmanlığını teyit eden Kalibre 2460 G4/1 atıyor. Bu orijinal mekanizma, göstergelerin kadran estetiğiyle mükemmel entegrasyonunu sağlıyor.

 

Versailles 1783

Versailles 1783: Etienne de Montgolfier tarafından tasarlanan sıcak hava balonu ilk defa gökyüzüne yükseliyor. Bu uçuş sırasında kendisine balonun sepetinde bir koyun, bir horoz ve bir ördek eşlik ediyor. Gri altın üzerine gravür tekniğiyle işlenmiş sepet ve halat detayları görkemli balonun altında göze çarpıyor.

 

 

Paris 1783

Paris 1783: Ve insan gökyüzünde uçuyor… Yine Etienne de Montgolfier tarafından tasarlanan bir başka sıcak hava balonu ilk yolcularını taşıyor. Gök mavisi plique-à-jour mineli zemin üzerindeki pembe ve gri altından balon güneş, zodyak, zambak ve kanatları açık bir kartal figürüyle süslenmiş.

 

 

Paris 1784

Paris 1784: Sıcak hava baloncusu Blanchard, balonun seyrini kontrol edebilmek için bir aygıt tasarlar. Yaratıcı kanat sistemi kadran üzerinde belirgin olarak fark ediliyor. Eğer inilen yer, kalkış noktasından çok uzakta olursa, uçuşun tasarımcısına ve diğer balonculara daha cesur teşebbüsler için ilham verebilir.

 

 

Bordeaux 1784

Bordeaux 1784: Tüm Fransa, gökyüzünün fethine eşlik ediyor. Sepetteki üç yolcuyla Bordeaux’da gerçekleştirilen bu uçuş, dönemin fenomeni haline geliyor. Bu sahne kadran üzerinde yeniden hayat bulurken, balonun üzerindeki süslemeler başrolde yer alıyor.

 

 

Bagnols 1785

Bagnols 1785: 10 bin kişi muazzam bir coşkuyla balonun uçuşunu alkışlıyor. Gri ve sarı altın balon sepeti, mavi plique-à-jour mineli zemin üzerinden havalanıyor. Balonun üst kısmı elektroliz ile renklendirilmiş.