Üzüm Mucizesi

Napa’daki Palmaz Vineyards, muhtemelen dünyadaki en teknolojik şarap imalathanesi.

Ailesinin Napa Vadisi’ndeki üzüm bağlarında büyüyen Christian Palmaz, ne olacağına daha çocukluğunda karar vermişti: Şarap yapımcısı. Ama çıraklık döneminden sonra bir şarap yapımcısının yapması gerektiği gibi şarapları okuyamadığını fark etti. Yine de bu onu muhteşem bir şarabın yapımına katkıda bulunmaktan alıkoyamadı. Bir diğer tutkusuna, bilgisayar bilimine başvurdu. Altı yılını ısı değişikliğinde ve oksijen seviyesi sağlıklı bir mayalanma süreci için çok düşük olduğunda uyaran akıllı bir fermentasyon tankı geliştirmeye harcadı. Tanklar o kadar akıllı çıktı ki 2017’deki büyük yangınlar sırasında ekip mülkü terk etmek zorunda kaldığında, kendi kendilerine ayarlanıp yaklaşık 10 milyon dolar değerinde meyve suyunu kurtardı. Artık şirketin CEO’su olan Palmaz, yenilikçi yaklaşımını konuşturmaya devam ediyor. Geliştirdiği yeni program, bir parseldeki tüm üzümlerin aynı anda olgunlaşmasını sağlıyor; ışıkla görüntüleme yardımıyla üzüm kabuğundaki güneş yanıklarına işaret eden pörsümeleri tespit ederek hasarlı meyveleri ayıklayan bir sınıflandırma sistemi tasarlıyor. Onun bu dâhiyane dokunuşu sayesinde teknoloji meraklısı şarap yapımcıları ailesinin butik işletmesine elbette gıptayla bakıyor.

Yudum Yudum

Christian Palmaz, kızılötesi haritalama kullanarak hangi üzüm asmalarının susuz kaldığını ve ne kadar suya ihtiyaç duyduklarını ölçebiliyor. Ardından ekip her üzüm asmasının sağlıklı yetişmesi için sulama miktarını ayarlıyor.

Toplanacak Kadar Olgun

Palmaz’ın VIGOR (Vineyard Infrared Growth Optical Recognition) adını verdiği bilgisayar programı bir parseldeki tüm üzümlerin –fotoğraftaki Cabernet– aynı anda olgunlaşmasına yardım ediyor; böylece üzümler daha kolay toplanıyor ve şarapların her birindeki meyvelerin kalitesi artıyor.

Gece Hasadı

Palmaz, teknolojiyi ön plana çıkarmasına karşın üzüm hasadı ve şarap hâlâ elle yapılıyor. İşçiler serin kalmaları ve bozulmamaları için geceleri üzüm hasadı yapıyor. Üzümler imalathanenin içinde dışarıdaki ısıyı ve nem oranını taklit eden bir mağaraya koyuluyor.

Gösterge Tablosu

Palmaz’ın akıllı fermentasyon tankları FILCS ile (Fermentation Intelligent Logic Control System) tanışın. FILCS ses dalgaları kullanarak şarabın yoğunluğunu ve fermentasyon oranını ölçüyor. Şarap yapımcılarının okuyup meyve suyundaki şeker seviyelerini değerlendirebilmeleri için veriler tank odasındaki duvarlara yansıtılıyor.

Newton Formülü

Neredeyse tamamı bir dağın içinde kurulu 18 katlı şarap imalathanesinde gerçekleştirilen işlem yerçekimi yardımıyla yürütülüyor; böylece şarap tanktan fıçıya, son olarak da şişeye nakledilirken mümkün olduğunca az değişikliğe uğruyor.