Ünlü Şef Paco Roncero Raffles İstanbul’da

Raffles İstanbul, dünyada önemli bir yeri olan ünlü şef Paco Roncero’yla özel bir iş birliği gerçekleştiriyor.

Raffles’da bulunan Rocca Restaurant’ta 27 Eylül- 3 Kasım 2019 tarihleri arasında ilk kez Türkiye’ye gelerek, lezzetlerini belirlediği konsept dahilinde sunacak olan ünlü şef Paco Roncero, misafirlere büyülü bir gastronomi deneyimi yaşatmaya hazırlanıyor.

İki Michelin yıldızlı ünlü şef menülerini, Rocca’nın içinde yer alan 3 farklı alanda, tüm duyulara hitap ederek paylaşacak.

Paco Roncero, Madrid’deki ünlü Terraza del Casino’da iki Michelin yıldızı ve üç Duia Repsol güneşi almış olup inovatif ruhu, meraklı zihni ve kalıpları kıran yaratıcılığı ile tanınıyor. Roncero, dünyanın her yerine yaptığı seyahatler ve yıllarca moleküler gastronomi dünyasının piri olarak kabul edilen Ferran Adria-Pioneer ile çalışmasıyla profesyonel altyapısını oluşturuyor. Ardından, avangard mutfağını yeniden yorumlayan kendi inovatif fikirlerine yelken açıyor. Dünyanın önemli lokasyonlarında 10 restoran yöneten Roncero, İbiza’da ‘’Sublimotion’’ konseptinin yaratıcısı, dünya üzerindeki en lüks restoranlardan biri olarak kabul ediliyor. Dünyada pek çok ses getiren etkinlikte Paco Roncero imzası dikkati çekiyor. Bunların arasında Sir Elton John’un 2011’de Londra’da gerçekleştirdiği Kış Balosu da yer alıyor.

Rocca’da 3 Farklı Deneyim Alanı

Tadımlık Bir Serüven Başlangıcı

1-Lounge Alanı

Paco’nun Dünyası’nda her an sürprizlerle karşılaşmak mümkün! Bu minik sürprizlerle yaşattığı deneyimden bir parça sunan Paco Roncero’nun dünyasından 4 çeşit a la carte bir tapas menüsü, lounge alanında deneyimlenebiliyor. Her bir sunumu bilindik tüm kuralların ötesinde bir hayal gücünü yansıtan ve gastronomik bir şölene dönen menüde zencefilli kek ile sunulan kaz ciğeri dilimleri, levrek ‘ceviche’, yine bilinen kuralları yıkan keçi peynirli donut, ton balıklı ve nori su yosunlu tartar ve Guacamole sos bulunuyor. Kokteyl alanı olarak da hizmet verebilen lounge alanı 100 kişiyi aynı anda misafir edebiliyor.

Benzersiz Bir Keşfin İzinde:

2-Ana Yemek Alanı

Pop-up restoranın kalbi niteliği taşıyan ‘Ana Yemek Alanı’, sanatın gastronomik sunumunu yansıtan 6 çeşitten oluşan bir degüstasyon menüsü ve istenirse alınabilecek olan içecek eşleşmeleri sunuyor. Paco’nun dünyasının kapılarını aralayan, iki Michelin yıldızlı şefin hayal gücünün sınırlarını zorlayarak yarattığı menüyü deneyimlemek isteyenlere özel hazırlanan ana yemek alanında farklı sunumlar dikkati çekiyor.  Küçük bir zeytin ağacı görünümlü Millennial Olive Tree hem görsel olarak hem de tadıyla fark yaratıyor. Somon ve miso kremalı külah, kaz ciğer donut, yeniden yorumlanan Margarita pizza, moleküler mutfağın bir örneği sebze bahçesi, deniz Mahsüllü ve kremalı ‘ceviche’, levrek pil pil, ‘mole’ soslu dana kaburgası ana yemek alanının çok konuşulacak menüsünde yer alan lezzetler arasında. Ana yemek alanı aynı anda 50 misafirine bu deneyimi yaşatabiliyor.

Beş Duyuya Hitap Eden Dijital Bir Deneyim:

3-Özel Deneyim Alanı

Paco Roncero pop-up restoranı içerisinde yaşanan en benzersiz deneyim kuşkusuz ki başından sonuna kadar duyular ötesi bir yolculuğa davet eden gizemli ve sürreal bir deneyim alanı. Misafirlerin tüm duyularına hitap eden bu alanda, canlı prodüksiyonlarla 360 derecelik bir deneyim sunuyor. Her akşam sadece 14 misafiri ağırlayan, ayrı bir girişi olan, izole edilmiş bağımsızlığı bulunan alanda; menü birbiriyle etkileşimli, gerçeküstü ve düşündürücü… 10 çeşitten oluşan özel deneyim alanı menüsünde; başlangıçlarda Paco’nun özenli sunumunun bir yansıması olan Millennial Olive Tree, Barbun sandviç, somon ve miso kremalı külah, kuzu yanağı taco gibi keşfedilmeyi bekleyen tatlar yer alıyor. Izgara Solinya, hindistan cevizi ve kurutulmuş biberli karidesler, yengeçli levrek, ‘mole’ soslu dana kaburga ana yemeklerde Raffles misafirlerini Paco’nun tadım serüveninde yolculuğa çıkarıyor. Bu alanın en büyük ayrıcalıklarından biri Türkiye’de ilk defa Raffles İstanbul’da sunulan, aralarında Plénitude 2 2002’nin de yer aldığı şampanyalarla yapılan eşleşmeler olacak. Plénitude 2 2002’nin Avrupa’ya tanıtıldığı uluslararası yemek etkinliğinin resmi şefi olan Paco, yemek eşleşmelerini de bu özel tadım içeceklerine göre yapacak.

Paco Roncero: “Yemek, Duyguyla Kapanır”

Pop-up restoranının açılışı boyunca İstanbul’da misafirleriyle buluşacak ve mutfağı yönetecek olan ünlü şef, büyülü dünyası için “Yemekleri tuz ve karabiberle baharatlıyoruz, duygularla kapatıyoruz. Kendi dünyamda bütünleştirdiğim tüm lezzetleri, yine benim dünyamı yansıtan, fiziksel, teknolojik ve lezzetsel bir şölenle Türkiye’de paylaşmaktan mutluluk duyuyorum” diyor.