Uğurlu Saatler

20 Ocak 2020 itibariyle, Çin yeni yılına girmiş bulunmaktayız ve 12 yıllık döngü, bu yılın hayvanı farenin, domuzdan görevi devralmasıyla başladı.

Önümüzdeki ocağa kadar fare, Çin takviminin simgesel hayvanı olacak; yani, bolluk, canlılık ve mutluluk tüm yıl bizlerle. Peki, bekleyen bu özel yıla biraz ışıltı ve uğur katmaya ne dersiniz?

Yüksek saat markaları, farenin uğuru üzerinizden hiç eksik olmasın diye, Çin yeni yılına özel çok şık saatler tasarladı. Merceğimizin altında Harry Winston’dan Chinese New Year Automatic 36 mm, Vacheron Constantin’den yeni Calibre 2460 G4 ve Panerai’den ışıl ışıl Luminor Sealand 44 mm var.

Harry Winston, Chinese New Year Automatic 36 mm

Seçkimizdeki diğer iki saat gibi, Chinese New Year Automatic de kasasındaki fare figürü ile büyülüyor. Kasadaki 18 ayar pembe altından işlemeler, Çin kâğıt kesme sanatı, jianzhi tekniği ile yapılmış. Saat ve dakika sayaçlarında pırlantalar rakamların yerini alıyor ve 12 yönünde tabii ki Bay Winston’ın favori pırlanta kesiminden, daha büyükçe bir taş bulunuyor.

68 saatlik güç rezervi ve 30 metreye kadar suya dayanıklılık özelliği gösteren saatten yalnızca 8 adet üretilmiş. Neden mi? Sekis sayısı Çin numerolojisindeki en şanslı sayı. Lotus çiçekleri ve fare figürü ile süslenmiş kırmızı kutudaki 8 güzellikten biri neden sizin olmasın?

Vacheron Constantin, Caliber 2460 G4

Marka, her biri 12 model içeren iki kreasyonda, Caliber 2460 G4’ün teknik mükemmeliyetini, Çin yeni yılı şerefine sanatsal bir estetik anlayışıyla buluşturmuş. Tıpkı Harry Winston’da olduğu gibi, kasaların süslemesi için Vacheron Constantin tasarımcıları da jianzhi tekniğini tercih etmiş. Saatler mavi ve toprak tonlarında iki renk alternatifi ile geliyor. Kasanın merkezindeki fareyi çevreleyen çiçek motifleri direkt olarak zemine kazınmış. Üzerine yapılan mineleme işlemi sayesinde, bitkiler altta kalan 18 karat altın zeminde süzülüyor gibi görünüyor. Hands-free saat göstergesi ile, gün, tarih, saat ve dakikayı özel kutularında görmek mümkün. Bu saati almak isteyenler için en büyük zorluksa “kahve mi mavi mi” sorunsalı…

Panerai, Luminor Sealand 44 mm

Saatin teknik özellikleri P.9010 calibre’den alınmış. Bu da demek oluyor ki, 31 mücevher, Panerai’ye özel Glucydur balansı, 3 günlük güç rezervi özelliklerine sahip. Saatte tarih, saat, dakika ve saniyeleri görmek mümkün. 44 milimetre çapındaki kasa, AISI 316L fırçalanmış çelikten.

Öncekilere göre daha spor bir alternatif oluşturan saatin, en dikkat çekici özelliği tabii ki kasanın merkezindeki, gülümseyen fare figürü. Üzüm salkımları ve çiçeklerle çevrili hayvan figüründe metalik gri ve siyah üzerine yapılmış sarı motifler göz alıcı görünüyor. Sarıyı tamamlamak ve öne çıkarmak için, kayışta da altını andıran bir tonda deri kullanılmış. Panerai’nin bu özel saati, 100 metreye kadar suya dayanıklı. Cansu Varol