Tüketici Araştırmalarında Sürdürülebilir Yöntemler

Tüketici araştırmaları alanında faaliyet gösteren Kimola, insan davranış ve tutumlarını anlamaya yönelik teknolojiler geliştiriyor ve tüketici araştırmalarındaki insan gücü gereksinimi azaltan SaaS (Hizmet olarak Yazılım) ürünleri sunuyor.

Bu ürünler, kurumların hedeflediği tüketici gruplarının yaşam biçimini ve bir konu hakkındaki fikirlerini, geleneksel yöntemlere göre çok daha hızlı, derinlemesine ve sürdürülebilir yöntemlerle anlamalarını sağlıyor.

Yalnızca tüketici araştırmalarına odaklanan Kimola, bu yaklaşımı sayesinde ürünlerinin niteliği ve teknolojik üstünlüğü yönünden hem yerel hem de küresel pazarda oldukça şeffaf ve güvenilir bir pozisyonda yer alıyor.

Kimola’nın ürünleri sağlık, tütün, bankacılık, otomotiv başta olmak üzere pek çok sektörden kurumlar tarafından pazarlama ve tüketici araştırmaları süreçlerini kolaylaştırmak üzere kullanılıyor.

Kuruluşundan bu yana Türkiye’de gösterdiği faaliyetlerin yanında 2019 yılında San Francisco’da ilk yurtdışı ofisini de kuran Kimola, bugün ABD başta olmak üzere İngiltere ve Brezilya gibi aktif satış faaliyeti gösterdiği ülkelerin süreçlerini de buradan yürütüyor.

Mustafa Savaş, Kimola Kurucusu

Kimola, Microsoft’un Türkiye’de desteklediği 4 projeden birisi olarak çalışmalarına Microsoft İnovasyon Merkezi’nde başladı ve 2014 yılında burada şirketleşti. Küresel pazara açılabilmek için yaptığı çalışmaları hızlandırmak amacıyla 2018 Mayıs ayında StartersHub, 500 Startups ve Uğur Şeker’in katıldığı bir turla 225.000 USD değerindeki ilk yatırımını aldı.

Farklı 15 hedef kitlenin yaşam stilini aynı anda takip edebilmek adına Kimola’nın Sosyal Araştırma Platformu’nu kullanan Nike, 50.000 futbolseverin en sevdiği lokasyonlardan çıkarım yaparak Bayrampaşa mağazasını futbol temasına dönüştürdü ve %210 satış başarısı yakaladı.

Kimola aynı zamanda JTI Türkiye için geliştirdiği veri odaklı satış stratejileri ile dünya çapında JTI için yapılan bütün pazarlama odaklı aksiyonlar arasında Global Best Practice ödülünü aldı.

Dijital verinin offline satış ve pazarlama stratejilerinde kullanılması adına cesaretlendirici örnekleri çoğaltmak için çalışmaya devam ediyor.

Kapak Fotoğrafı: Chanel 2014 Sonbahar Koleksiyonu