Sualtı Aracı: Triton 36000/2 Hadal Exploration System

Yeryüzündeki en yüksek ve en ücra yerlere gitmeyi başaran insanoğlu pilotlu ya da uzaktan kumandalı hava araçlarıyla uzayı keşfetmeyi sürdürüyor.

Ancak şimdiye kadar çok az maceracı ruh dünya okyanuslarının en derin noktalarına seyahat etti. Ürkütücü derinliklere ulaşma kabiliyetiyle Triton 36000/2 Hadal Exploration System (tritonsubs.com) sualtı araştırmalarını ve çalışmalarını daha erişilebilir hale getirmeye kararlı.

En azından bir bakıma… Triton’un 48,2 milyon dolarlık sistemi (araştırma gemisi DSSV Pressure Drop ve denizaltı Limiting Factor dâhil) adını hadal kuşaklardan (hadal kelimesi Yunan mitolojisindeki yeraltı tanrısı Hades’ten türetildi), yani okyanusların derinlikleri yaklaşık 6.000 metreden başlayıp 11 bin metrenin üzerine çıkan bölümlerinden alıyor. Böyle bir seyahatle ilgilenen maceracılar için Triton’un ilk “tam okyanus derinliği” (FOD) modeli Limiting Factor, gelişmiş yaşam destek sistemleriyle basınçlı titanyum gövdesinin içinde iki mürettebat taşıyabiliyor. Daha önceki derin dalış araçlarından önemli ölçüde hafif olan denizaltı her yöne manevra yapmasını ve Mariana Çukuru’nun tabanına (10.994 metre) 2,5 saatten kısa sürede inmesini sağlayan 10 elektrikli itici motorla çalışıyor.

Triton Başkanı Patrick Lahey, “Analitik yazılımdaki son gelişmeler, sentaktik köpük gibi materyaller ve yeni elektronik aksamlar mühendislerimizin sistemi geliştirmesine olanak verdi” diyor. “Dış stratejik ortaklarımızdan oluşan bir ağımız da vardı.”

Lahey birçok Amerikalı’nın okyanus keşiflerinin değerini genellikle pek kavramadığını, hiçbir hükümetin bu türden bir FOD denizaltısı inşa edilmesi için talimat vermediğini söylüyor. “Çoğu insan okyanus araştırmalarına uzay araştırmaları kadar tutku beslemiyor” diyor. “Ama okyanuslar varoluşumuzun ayrılmaz bir parçası. İklimi kontrol ediyorlar, ihtiyaç duyduğumuz oksijenin büyük bölümünü üretiyorlar ve en önemli besin kaynağı.” Denizaltı bu sonbaharda yeni sahibine teslim edilmeden önce Atlantik Okyanusu’ndaki Porto Riko Çukuru’nu, Güney Atlantik Okyanusu’ndaki Güney Sandwich Çukuru’nu, Hint Okyanusu’ndaki Java Çukuru’nu, Pasifik’teki Challenger Deep’i (Mariana Çukuru’nun bir bölümü) ve Kuzey Buz Denizi’ndeki Molloy Deep’i araştıracak olan Five Deeps Expedition’a katılacak. Ekip, keşif gezisi esnasında yeni rekorlar kırmayı ve yeni türler bulmayı umut ediyor.