Tokyo’da Terzi Turu

Karşınızda kişiye özel giyimin ve ısmarlama ayakkabıların yeni başkenti: Tokyo. Uzun süredir yüksek modanın merkezlerinden biri olan Tokyo, yurtdışında öğrendiklerini rafine edip olağanüstü erkek giyim parçaları üretmek için ülkelerine geri dönen çok sayıda terziye ve ayakkabı yapımcısına ev sahipliği ediyor. Şimdilik sadece üçünü sizlerle tanıştırıyoruz.

SARTORIA CICCIO
Daha önce kült Japon erkek giyim markası Ring Jacket’ta terzilik yapan Noriyuki Ueki, 2015’te Tokyo’ya geri döndü ve Minami Aoyama semtinde, fonda çalan caz şarkıları eşliğinde takım elbiseleri elde biçip diktiği bir mağaza açtı. Napoli eğitiminden bekleyeceğiniz gibi takımlar yüksek kol evleri, hafif yuvarlak omuzlar ve geniş yakalar barındırıyor. Derli toplu, minimalist takımları, tipik Napoli stiline oranla biçimi biraz daha öne çıkaran tarzının ürünleri ve hem iş toplantıları hem de gece gezmelerine aynı derecede uygunlar.

Noriyuki Ueki’nin Napoli’de aldığı eğitim, takım elbiselerinde kendini gösteriyor.

YOHEI FUKUDA
Aoyama semtindeki gösterişsiz bir binanın daracık merdivenlerinden yukarı çıktığınızda, tüm dünyanın değilse de, en azından Asya’nın en rağbet gören ayakkabı yapımcılarından biri olan Yohei Fukuda ile karşılaşıyorsunuz. Fukuda, İngiliz ayakkabı yapımcılığının merkez üssü Northampton’daki Edward Green’in eğitiminden geçtikten sonra Londra’nın en tanınmış ısmarlama ayakkabı mağazalarından George Cleverley’de çalıştı. Şirketini 2008’de evinde ayakkabı yaparak kurdu ve 2011’de Aoyama’da dükkânını açtı. Artık atölyesinde dört çırak çalışıyor ve gıptayla bakılan ayakkabıları için iki yıllık bir bekleme listesi var. Kökleri İngiliz geleneğine dayansa da, doğrudan ondan türemeyen, müşterilerinin ihtiyaçlarını ve tercihlerini göz önünde bulunduran özgün bir tarzı var Fukuda’nın.

Yohei Fukuda el yapımı ayakkabılarıyla adını dünyaya duyuruyor.

STRASBURGO
1990’da Osaka’da kurulan Strasburgo, Japonya’nın en iyi terzi işi erkek giyim mağazalarından biri; Kiton, Lardini ve Rota gibi ünlü şirketlerin zarafetini taşıyan İtalyan zanaatkârlığını kendine rehber ediniyor. Minami Aoyama semtindeki geniş mağazanın en üst katında 2015’te bir ‘terzilik laboratuvarı’ hizmet vermeye başladı. Atölyenin odak noktası el yapımı gömlekler için kurulan kesim tezgâhlarıydı. Bu tezgâhlarda çalışan Masanori Yamagami’nin denetimindeki terziler, gömlekleri büyük bir özenle biçip dikiyor. Süreç boyunca iki prova yapılıyor ve gömleklerin ortalama fiyatı 450 dolar.

Masanori Yamagami, ısmarlama beyaz gömlek denildiğinde Tokyo’daki iş insanlarının aklına gelen ilk isimlerden biri.