Titanic Mardan Palace’da Gurme Lezzetler

Uluslararası ödüllü şeflerin yer aldığı Titanic Mardan Palace’da, tüm menüler özenle seçiliyor.

Her restoranda özellikle damak tadına hitap eden, çeşit çokluğundan ziyade yemeklerin lezzetinin önem kazandığı bir menüye yer veriliyor. Menüler hazırlanırken kesinlikle hazır ürünler kullanılmıyor. Kendi özel üretimleri olan ya da özel reçete vererek ürettirdikleri malzemeler tercih ediliyor. Yani hazır bulyonlar ile suni bir tat vermek yerine kemik suyunu tavuk suyunu kendileri hazırlıyor, tarhanalarını reçellerini özel olarak hazırlatıyorlar.

Ana restoranımızda açık büfede tepsilere yığılmış ürünler bulamazsınız diyor Seyit şef, tüketime göre yemekler azar azar sergilenir ve bittiği zaman aynı tazelikte tekrar servis edilir yani yemek servisi süresince aynı tazelikte ve lezzette yemeğin sunulmasına özen gösteriyoruz. Bu bakış açımız israfı da önlemiş oluyor.

Mevsime göre farklılaşan meyveler ile hazırlanan dondurmaları ve ev yapımı çikolataları öne çıkan lezzetleri arasında yer alıyor. Yeme içme konusunda iddialı bir geçmişe, tarihi bir hikayeye sahip bir yönetimimiz olduğu için Et ve dönerde oldukça iddialılar. Pideleri çok ünlü 176 kişiden oluşan mutfak ekipleri oluşturulurken 1500 kişi arasından, alanında hep en iyilerin seçilmesine özen gösterilmiş.

Dünyanın her bir yanından gelen misafirlerine en iyi servisi verebilmek için Türkiye’nin ve tüm dünya mutfaklarının öne çıkan lezzetleri özel olarak seçiliyor ve yine bölgeye özgü teknikler ile pişiriliyor. Dileyen misafirler, 7/24 restoranında tamamen organik ürünlerden oluşan yemekleri tercih edebilliyor. Özel diyeti olan, gluten toleransı olan, vejetaryan veya vegan misafirlere özel lezzetlere de menülerinde yer veriliyor. Eğer misafirin özel bir beslenme programı var ise ya da vejetaryan veya vegansa otel yönetimine ilettiği takdirde tamamen kendisine özel menüler de hazırlayabiliyorlar.

Yunan yemeklerinin sunulduğu Greek Fish Restoran, İtalyan menüsü ile Pascarella, Silk Road Hint Restoranı, uzakdoğu mutfağının eşsiz örneklerinin yer aldığı Asian Tepanyaki Restoran, etin ön plana çıktığı Beef Grill Club ve Hasır Restoran, akvaryumun içinde yemek yeme fırsatı sunan Aquamarina Sea Food Restoran otelin ana restoran harici rezervasyonla hizmet veren a’la cart restoranları.