Tiraje Teras

Şehrin yeni nesil meyhanesi Tiraje Teras, doğal menüsü ve manzarasıyla iddialı.

Abdi İpekçi Caddesi, Nişantaşı’nda Nish Palace’ın –burası aynı zamanda Glens’e de ev sahipliği yapıyor– en üst katında yeni bir meyhane açıldı: Tiraje Teras (0212 803 77 77). İçeriye adım atar atmaz muazzam bir Boğaz manzarasıyla karşılaşıyorsunuz. Üstelik havaların ısınmasıyla birlikte mekânın dört bir yanını saran yerden tavana camdan pencereler açıldığında Boğaz’ı daha çok kucaklama şansınız da olacak.

Mavi-beyaz renkli masa örtüleri, şık tabakları, duvarlarında asılı sayısız tablo ile burası gerçek meyhane ruhunu adeta yeni nesil meyhane ruhuyla harmanlıyor.

Mutfaktaki isim ise Nish Palas ve Glens İstanbul Executive Chef’i Bahadır Abul. Şefin “başlarken, salatalar, ara sıcaklar, ana yemekler ve tatlılar” etaplarından oluşan menü tamamen yerel, doğal malzemelerden ibaret. İzmir’den gelen özel malzemeler ve pişirme teknikleriyle hazırlanan atom kokoreç, uykuluğa sarılıp, yanında ekşi mayalı ekmekle servis ediliyor. Öyle bildiğiniz kokoreç gibi değil, ama menünün yıldızlarından… Girit ezmesi, İzmir tatlı lor, tam yağlı ezine, trüf yağı, badem ve ceviz içi ile kavuştuğu Tiraje Teras yorumu ile kalpleri fethediyor. Farklı bir pişirme tekniğiyle hazırlanan lakerda, palamudu portakal kabuğu ile buluşturup yeni bir lezzeti açığa çıkarıyor. Tüm bunların haricinde tahinli süzme yoğurt eşliğinde daha önce hiç yaprak ciğer yemediyseniz Şef Abul’un menüsünde bu keşfe de çıkabilirsiniz.

Gökyüzünün ve denizin mavisi, doğal bitkilerin yeşilleri ve dekorasyonu tamamlayan tabloların renkleriyle oldukça sıcak bir ambiyans yaşatan Tiraje Teras, meyhane dünyasına yeni bir soluk getiriyor. İstanbul’un nefes kesen manzarasını tüm güzelliği ile sergileyen, fondaki Müzeyyen Senar’dan Zeki Müren’e uzanan şarkılarıyla ruhlara ruhuna keyifle dokunan şehrin yeni gözdesi Tiraje Teras, şef dokunuşlarıyla özel yorumlara kavuşan lezzetleriyle de kendi müdavimlerini yaratıyor. Saat 17.00’da kapılarını açan mekân saat 02.00’a kadar misafirlerini ağırlıyor.