30 Yaşında: American Hospital The Bodrum Cup

 

Hem Bodrum’un hem de Türkiye’nin tanıtımına büyük katkı sağlayan, büyük bir heyecana ev sahipliği yapan, Akdeniz’in önde gelen uluslararası deniz festivali ve yelken yarışı American Hospital The Bodrum Cup, 30. yılını kutluyor. Bu yıla özel birbirini takip eden iki ayrı organizasyon düzenleniyor. 13-22 Ekim günlerinde gerçekleşecek Four Seasons Hotel The Bodrum Cup Istanbul Challenge, İstanbul Boğazı‘ndan geçiş yapacak kortej ile başlayacak, ardından da 22-27 Ekim arasında American Hospital The Bodrum Cup düzenlenecek. American Hospital The Bodrum Cup için geri sayım sürerken, organizasyon komitesi basınla buluştu.

VKV Sağlık Kuruluşları Genel Müdürü Dr. Erhan Bulutcu, The Bodrum Cup Organizasyon Komitesi Başkanı Süleyman Uysal, Tay Group Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Toprak, Premier League’in kurucularından ve yarışın komodoru David Dein, Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ali Koç, Four Seasons Hotels İstanbul Genel Müdürü Tarek Mourad, The Bodrum Cup Onursal Başkanı Erman Aras.

Tay Group Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Toprak ve Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ali Koç’un da katıldığı basın toplantısında The Bodrum Cup Organizasyon Komitesi Başkanı Süleyman Uysal, The Bodrum Cup Onursal Başkanı Erman Aras, Arsenal Futbol Kulübü’nün eski eş başkanı, Premier League’in kurucularından ve yarışın komodoru David Dein, Four Seasons Hotels İstanbul Genel Müdürü Tarek Mourad ve VKV Sağlık Kuruluşları Genel Müdürü Dr. Erhan Bulutcu konuşma yaptı. Konuşmacılar, bu seneden itibaren üç yıl boyunca Amerikan Hastanesi‘nin isim sponsoru olacağı The Bodrum Cup‘ın 30 yıldır Türkiye ve Bodrum turizmine, ekonomisine sağladığı katkıların, uluslararası boyutunun ve sadece bir yelken yarışı değil, bir deniz festivali olduğunun altını çizdi.

The Bodrum Cup Organizasyon Komitesi Başkanı Süleyman Uysal

Binlerce kişi Türkiye’ye akın edecek

Bu alanda Türkiye’de 30 yıldır aralıksız düzenlenebilmiş tek organizasyon olmayı başarmanın gururunu yaşadıklarını belirten The Bodrum Cup Organizasyon Komitesi Başkanı Süleyman Uysal, “The Bodrum Cup bizim için her zaman bir yat yarışından fazlası oldu. Her sene yarattığımız değerlere yenilerini ekleyerek yolumuza devam ediyoruz. Daha ileriye götürmek ama özünden dönmemek sözüyle 25. yılda The Bodrum Cup‘ın bayrağını devraldık. 26. yılda hedefimiz İstanbul’da misafir olmaktı ve bu sene 30. yılımıza özel olarak İstanbul etabını rotamıza ekledik. Şimdi İstanbul’dayız ve yeni ufuklara yelken açılıyoruz. Festivalimizin kara etkinliklerine geçen yıl 8.000 kişi katıldı. Denizcilerle oluşturduğumuz sevgi çemberi resmi Turizm Bakanlığı tarafından Türkiye’nin tanıtımı için kullanıldı. Bodrum’un Türkiye’deki denizcilik tanıtımını üstlendik. Çok büyük bir etkinlik yapıyoruz. Tüm The Bodrum Cup katılımcılarını ve Bodrumluları etkinliğimize bekliyoruz. Biz bu organizasyonun Türkiye’nin yüzü olmasını istiyoruz. Ülkemizin değerlerini yurt dışına tanıtmak için en önemli fırsat. Biz organizasyonumuzun Akdeniz’in en iyi yat yarışı olması hedefiyle ilerliyoruz” dedi.

Hedef daha büyük bir marka olmak

Avrupa’nın en önemli denizcilik organizasyonu olmak için çalıştıklarını vurgulayan The Bodrum Cup Onursal Başkanı Erman Aras da şunları söyledi: “1980’ler mavi yolculuğun yükseliş yıllarıydı, charter yat sayımız her geçen gün artıyordu. Bodrumlu genç bir iş adamı olarak yat işletmeciliği kariyerim sırasında özellikle yabancı müşterilerimizin mavi yolculuktan aldığı hazzın yanında yelken açılmamasından yakınıyorlardı. The Bodrum Cup‘ın bu soruna bir çözüm olabileceğini düşündüm. 1989’da 17 yat ile başladığımız yolda, ilerleyen yıllarda yüze yakın yelkenli yatın fotoğrafları artık ülke turizm tanıtımlarında kullanılmaya başlamıştı. İstanbul’da bir fotoğrafımızın olmadığını fark ettik. Bu yüzden bugün burada hep birlikteyiz” dedi.

The Bodrum Cup Komodoru David Dein “Türkiye’yle ve Bodrum’la olan tanışmam eşimin düzenlediği sürpriz bir doğum günüyle başladı. O tatilde bir gulette kaldık ve çok güzeldi. Sonra ben de kendi yatımı aldım. Bodrum’a duyduğum sevgi de böyle başladı. Türkiye ve Bodrum benim ikinci evim gibi. The Bodrum Cup, 30 yıllık tarihi boyunca sürekli büyüyen bir etkinlik. Bu 30 yıllık tarihinin 10 yılına yarışan olarak katıldığım The Bodrum Cup‘ın nasıl büyüdüğünü ve organizasyon sırasında oluşan kaliteli dostlukları kendi gözlerimle gördüm. The Bodrum Cup‘ın uluslararası bir organizasyon olması, denizcilik sektörüne ve tüm dünyaya sadece organizasyonu temsil ettiğimiz değil, tüm Türkiye’yi ve Türkiye’nin muhteşem tatil bölgelerini temsil ettiğimiz anlamına geliyor. Artık komodoru olarak çok sevdiğim deniz festivalinin büyümesine doğrudan etkim olacağı için çok mutluyum” dedi.

Four Seasons Hotels Istanbul Genel Müdürü Tarek Mourad, “Four Seasons Hotels & Resorts markası olarak dünyada misafirlerimizi ayrıcalıklı hissettirmek bize heyecan veriyor. Türkiye’de de 22 yıldır ilk günkü tutkumuzla hizmet veriyoruz, misafirlerimize masalsı deneyimler sunmayı hedefliyoruz. Bu deneyimleri sporla, sanatla, kültür etkinlikleriyle pekiştirerek yeni renkler katmaya ve hayatı daha mutlu ve eğlenceli kılmaya değer veriyoruz. Four Seasons Hotels Istanbul olarak doğa dostu yelken sporunu desteklemek amacı ile, organizasyonun 30. yılında Amerikan Hastanesi gibi değerli bir kurumla yan yana yer aldığımız bu önemli yarış Four Seasons markasının da rotasını izler nitelikte. Four Seasons Hotel The Bodrum Cup Istanbul Challenge ile İstanbul’dan, dünyanın önde gelen cazibe noktalarından olan Bodrum’a böylesine güzel bir serüveni başlatmaktan büyük bir heyecan ve mutluluk duyuyoruz” dedi.

VKV Sağlık Kuruluşları Genel Müdürü Dr. Erhan Bulutcu ise “Amerikan Hastanesi olarak bir asra yakın süredir kâr amacı gütmeden tıp dünyasına yön veren kurumların başında geliyoruz. Hizmet anlayışımızı sadece sağlıkta değil, spor, kültür-sanat ve eğitim alanına da taşıyarak yaşamın her alanına katkı sağlamayı hedefliyoruz. Sporun da iyileştirme üzerindeki etki ve önemini biliyor, ülkemizin sportif başarı potansiyeline yürekten inanıyor ve bu potansiyelin ortaya çıkarılması için üzerimize düşen görevler olduğunu düşünüyoruz. Bu doğrultuda, insanları bir araya getiren ve ortak bir heyecanda buluşturan sporun farklı dallarına destek vermeye çalışıyoruz. Amerikan Hastanesi olarak doktorundan hemşiresine ve idari kadrosuna kadar takım ruhuyla yakaladığımız sinerji, bizi sağlık alanında liderliğe taşıyan en önemli unsurumuz oldu. Yelken sporuna baktığımızda, iyi bir takım olmanın bu alanda da başarıyı beraberinde getirdiğini görüyoruz. Bu anlamda da The Bodrum Cup ve Amerikan Hastanesi‘nin buluşmasının güçlü bir sinerji yaratacağına inanıyoruz. 30 yıldır uluslararası boyutta düzenlenen The Bodrum Cup, bir ilki gerçekleştirerek bundan böyle 3 yıl boyunca isim sponsorluğumuzla American Hospital The Bodrum Cup olarak deniz ve yelken sporuna gönül verenlerle buluşacak” dedi.

Opet, Arçelik, Ford Otosan, Setur Marinas, Metro, Anadolu Sigorta, The Bodrum Edition gibi büyük markaların desteklediği organizasyon, bu yıla özel olarak ilk kez İstanbul’dan Bodrum’a oluşturulan bir rota üzerinde gerçekleşecek Four Seasons Hotel The Bodrum Cup Istanbul Challenge ile 13 Ekim’de boğaz geçişi ardından start alacak. 14 Ekim’de ise Setur Fenerbahçe Kalamış Marina‘da yapılacak lansmanla, yarışa katılan tüm mega yatlar İstanbullular ve profesyonel misafirlerin ziyaretine açılacak.

Four Seasons Hotel The Bodrum Cup Istanbul Challenge yarışları 15 Ekim’de Kalamış – Kınalıada – Kalamış, 16 Ekim’de Setur Fenerbahçe Kalamış Marina – Marmara Adası, 17 Ekim’de Marmara Adası – Babakale, 18 Ekim’de Babakale – Midilli, 19 Ekim’de Midilli – Sakız, 20 Ekim’de Sakız – Samos ve 21 Ekim’de Samos – Yalıkavak Marina etaplarında; American Hospital The Bodrum Cup‘ın yarışları ise 23 Ekim’de Metro Etabı, 24 Ekim’de Prof. Dr. Galip Beygü İsen Etabı, 25 Ekim’de Anadolu Sigorta Etabı, 26 Ekim’de Amerikan Hastanesi Etabı ve son olarak da 27 Ekim’de Opet Etabı’nda gerçekleşecek. Four Seasons Hotel The Bodrum Cup Istanbul Challenge‘ın ödülleri 22 Ekim’de, American Hospital The Bodrum Cup‘ın ödülleri ise 27 Ekim’de Bodrum’da gerçekleşecek olan törende sahiplerine verilecek.

Yatların konuklarıyla birlikte yarışabildiği çok az sayıdaki yat yarışları arasında en seçkinlerinden biri olan organizasyonda yarışlar; gulet, tırhandil, mozaik, klasik ve cruiser kategorilerinde gerçekleşecek. Bu yarışlara yalnızca ahşap yatlar değil, tüm kategorideki yatlar katılabilecek.

Era Bodrum Yelken Kulübü tarafından başlatılan, yıllar boyunca eğlenceli ve unutulmaz etkinlikleriyle uluslararası yelkencileri buluşturan bir festivale dönüşen ve bu yıl Amerikan Hastanesi’nin isim sponsorluğunu üstlendiği The Bodrum Cup, 30. yılına özel olarak hazırlanan kapsamlı etkinlikler ve adrenalin dolu yarışlarla heyecanın dozunu ve eğlenceyi daha önce hiç olmadığı kadar artırıyor.

Sosyal sorumluluğu da unutmuyor

Geçen yıllarda birçok sosyal sorumluluk projesinde aktif rol alan The Bodrum Cup, Bodrum Sağlık Vakfı Begonvil Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi‘nde eğitim gören çocukların bayrak boyama etkinliğine öncülük ediyor. Organizasyon, aynı zamanda deniz ve koyların korunması konusunda toplumsal farkındalığı güçlendirmek isteyen yelkencilerin Kissebükü’nde sevgi çemberi oluşturarak “Koyuma dokunma” mesajını verildiği görsel bir şölenin de parçası oldu, olmaya da devam ediyor.

Önemli isimler de bu yarışta

Organizasyonun komodorluk görevini yürüten Arsenal Futbol Kulübü‘nün eski eş başkanı ve Premier League‘in kurucularından David Dein de yarışta yer alacak. Take It Easier isimli yatıyla 10 yıldır yarışa katılan ve geçen yıl kendi kategorisinde birincilik kupasını kaldıran David Dein, her yıl olduğu gibi bu yıl da İngiltere’den getirdiği profesyonel ekiplerle yarışlara renk katacak.

“Mavi yolculuk felsefesinden yola çıktığımız The Bodrum Cup‘ın 30. yılını kutluyoruz. Bu yarışlarla organizasyonun ruhunu ve ülkemizi 30 yıldır aralıksız olarak tüm dünyaya tanıtıyoruz” diyen The Bodrum Cup Organizasyon Komitesi Başkanı Süleyman Uysal, şunların altını çiziyor: “Hem karada hem de denizde düzenlediğimiz etkinlik ve konserlerle Bodrum’da tam bir festival havası yaratıyoruz. Bu sene 30. yıl olması nedeniyle yarışlara bir organizasyon daha eklemenin gururunu yaşıyoruz. En önemli farkımız, yelkenli olması kaydıyla katamaran ve fiber yatlar gibi tüm yat tiplerinin yarışmamıza dâhil olabilmesi. Aynı zamanda yatlarda misafirlerin yer almasına izin vererek bir fark yaratan The Bodrum Cup, denizciliğe merak salan herkesin bu dünyaya ilk adımını attığı bir festival oluyor.”

The Bodrum Cup‘ın, dünyanın dört bir yanından gelen katılımcılarıyla hem popüler tatil beldesi Bodrum’u hem de Türkiye’yi temsil ettiğini vurgulayan Uysal, “Bu sayede ülke ekonomisine katkı sunmanın yanı sıra rekabet ortamında gençlerle deniz sektörünün deneyimli kişilerini bir araya getiriyor, denizcilik sektörünün gelişmesini sağlarken gençlerin yelkenle tanışmasına önayak oluyoruz. Yunanistan etabını da yarış rotasına ekleyerek iki ülkeyi bir araya getiriyor ve ilişkilerin gelişmesinde de önemli adımların atılmasını sağlıyoruz. Organizasyonumuzda geçen sene 150 yat ve 1500 yelkenciye ek olarak 8000 izleyici yer aldı. Bu yıl 200 yatı ve 10.000 izleyiciyi ağırlamayı hedefliyoruz” diyor.