Tender Meselesi

Yat tender’ları geleneksel limuzin tarzının çok ötesine geçti. Artık ister büyük ya da küçük, ister yavaş ve temkinli ya da ışık hızında olsun, sahibinin hayal ettiği her şekli alabiliyorlar.

 

Hacker-Craft Tender

Hacker-Craft’ın (hackerboat.com) ilk göze çarpan unsurları ahşap kaplama iç tasarımı (el yapımı bardak tutuculara kadar) ve krem rengi deri koltukları. Fiberglas teknelerin aksine bu tender, maun çerçeveleri ve kalasları, su geçirmez epoksi uygulaması ve 8000 saatten uzun kumlama ve cilalama işlemiyle zanaatkâr elinden çıkma bir sanat eseri şeklinde. Eski dünyanın zarafetini modern zamanların konforlarıyla buluşturuyor: Birinci sınıf ses sistemi ve kliması, deniz kıyısındaki favori restoranınıza doğru yol alırken her yolculuğu katıksız bir eğlenceye dönüştürecek.

 

 

Genel yargı ne kadar değişirse değişsin, tipik süper yat tender’ları limuzine benzer bir deneyim sunan uzun, ince teknelerdir. Bank koltuklar ve tenteli tavanlar mümkün olduğunca çok insan taşımak için tasarlanır; öte yandan yolcuları istikametlerine mükemmelen korunaklı bir şekilde, yani sert rüzgârlardan ve tuzlu sudan etkilenmelerini önleyerek ulaştırmaları gerekir. Bugünlerde tender’ları kişiselleştirme arzusu, süper yat dünyasındaki diğer trendleri izliyor. Tender stilleri minik limuzinlerden güneşlenme minderlerinin koltuk işlevi de gördüğü tam gaz sürat teknelerine dek uzanıyor. İşte hem gelenekselcilere hem yenilikçilere hitap eden beş yeni tender.

 

Xtender 16M Day Cruiser

Xtender 16M (xtenders.com) kotra gibi de kullanabileceğiniz, maksimum hızı 43 deniz mili olan modern bir tender. Hollanda yapımı karbon teknenin dümen kısmında çalkantılı sularda giderken darbeleri hafifleten üç koltuk; arka kısmında ise ücra bir koyda demirlediğinizde ya da bir resifte daldığınızda çok işinize yarayacak güneşlenme minderi ve dinlenme bölümü var. Temiz hatları, traversi ve tik kaplama güverteleri 16 metrelik tekneye eşsiz bir görünüm kazandırırken ileri teknoloji ürünü, hafif gövdesi ve 800 kilometreyi aşkın menzili sarsıntısız yolculuklar vaat ediyor. Ranzaların, tam donanımlı mutfağın ve tuvaletin bulunduğu kabin dört kişi kapasiteli. Elbette bu gruptaki diğer örnekler gibi mükemmel tender’ın anahtarı, istekleriniz doğrultusunda kişiselleştirmelerinde yatıyor.

 

 

Wajer 55S

Wajer 55 (wajer.com) geçen yılki Monako Yat Fuarı’nın favori tender’ıydı; ama yeni Sport versiyonunun merkez konsol tasarımı onu süper yat tender’larının çok yönlü sportif arazi aracı haline getiriyor. 55S bir yatın içinde depolanmak yerine ikinci bir tekne işlevi gören tender’lara iyi bir örnek. 40 deniz milinden yüksek maksimum hız (manevra kolu kontrollü 60 bg’lik üçlü Volvo IPS dizel motor sayesinde); kokpitin, güneşlenme minderlerinin ve dinlenme alanının üzerinden arka kısma kadar uzanabilen açılır tavan; tam donanımlı açık hava mutfağı ve modern eğlence sistemi yat sahipleri ile 18 misafirinin tüm gün su sporları ve tekne gezisinin keyfini çıkardıktan sonra akşam yemeği için ana gemiye dönebilecekleri ve geceyi yine eğlenerek geçirebilecekleri anlamına geliyor.

 

 

Hodgdon Mini-Venetian Limousine

Hodgdon (hodgdonyachts.com) ısmarlama tender’lar alanında uzman, ama Maine merkezli tersanenin 6.5 metrelik Mini-Venetian Limousine’i gerçekten dahiyane bir fikir. Büyük tender tasarımı sekiz kişilik korunaklı bir kabin, Volvo D3-220 dizel motor ve ön kısımda kaptan için dümen alanı içeriyor. Cam kaplama tavan tam boy kafa boşluğu ve taze hava sirkülasyonu yaratmak üzere yükseliyor; küçük bir süper yat garajına sığması gerektiğinde de alçalıyor. Açık planı pruvadan pupaya kolayca ulaşılmasını sağlıyor.

 

 

Yachtwerft Meyer Silverline Open – Sports Edition

Yachtwerft Meyer’in (yachtwerft-meyer.com)yeni Silverline Open – Sports Edition’ı tipik tender tasarımından ayrılan yenilikçi bir model. Alman tersane, fotoğrafta görülen modelde 8 metrelik sürat teknesi gövdesini tik kaplama şık güvertelerle çevrili, dokuz kişi kapasiteli oturma bölümüyle bir araya getirdi. Maksimum hızı 42 deniz mili olan (motor konfigürasyonuna bağlı olarak) açık planlı tekne, su sporları için tasarlandı ama macera arayanlara çok daha fazlasını sunabilir. Sports Edition’ı bisiklet koyma yeri, dalış ekipmanı ve sörf tahtası tutucu gibi özellikler ekleyerek tercihlerinize göre kişiselleştirmeniz mümkün.