Tasarım Oteli: Shinta Mani Wild

Bill Bensley, Shinta Mani Wild’dan çok önce otel tasarımında bir duayen olduğunu kanıtladı. Bangkok merkezli mimarın ismi uzun yıllar inovasyonla yan yana yazılıyor ve restore etmek için 15 yıl uğraştığı Malezya sarayı Royal Istana ve ormanı korumak uğruna sahibini 133 oda yerine 22 oda yapmaya ikna ettiği Capella Ubud gibi gerçekleştirilmesi neredeyse imkânsız kabul edilen projelere imza atıyor.

Ama Bensley’in son eseri belki de en güzeli: Kamboçya’daki Güney Cardamom Ulusal Parkı’nda konuşlanan ve tasarımcının “çalışmalarımın zirve noktası” diye nitelendirdiği Shinta Mani Wild, geçen kasımdan bu yana coşkun akan bir nehrin yaklaşık 1.600 metre üzerinde 15 çadırıyla yükseliyor.

El işi tekstil ürünleri, rahat kanepelerle donatılmış terasları ve dövme metal küvetleri tahminlerimizi boşa çıkarmayacak kadar göz alıcı olsa da Bensley’in iddiasını asıl yansıtan resort’un labirent misali yapısı; kanopinin içinde ve dışında kavisler çizerken gümbür gümbür bir şelalenin kıyısında ürkütücü bir özgüvenle dengede duruyor. Aşağıda gezinen filleri kuş bakışı gözlemlemenize olanak veren manzaralarıyla her şey mükemmel konumlanmış ve eko-sistemin korunması birincil öncelik. Resort’a ne karadan ne de tekneyle ulaşım var; onun yerine bereketli nehir vadisinin 300 metre üzerinden zipline kullanıyorsunuz. Hayal bile edemeyeceğiniz türden, bambaşka bir deneyim bu. Bill Bensley olmadığınız sürece elbette. shintamani.com Sandra Ramani