Süpersonik Uçaklar Geri mi Dönüyor?

Birleşik Devletler’de kara üzerinde uçmaları yasak olan ticari süpersonik uçakların dönüşü muhteşem olacak.

Hız yapmak için tasarlanmalarına karşın ticari süpersonik uçak geliştirme faaliyetleri neredeyse durma noktasına gelmişti. Hem de sesten iki kat hızlı uçabilen Concorde’un, 1976’dan beri hizmet vermesine rağmen… Ancak sesten hızlı uçuşa on yıllardır olduğundan çok daha dostane yaklaşan yasal düzenlemeler sayesinde nihayet çalışmalar yeniden ivme kazanıyor. Başka bir deyişle sadece birkaç yıl içinde 2 Mach’da uçan yolcu uçakları gökyüzünü doldurabilir.

Denver merkezli genç şirket Boom Supersonic (boomsupersonic.com), 75 yolcu kapasiteli Overture yolcu uçağı için Japan Airlines’dan 20, Virgin Group’tan 10 ön sipariş aldı. Overture, 2.2 Mach hızla (yaklaşık 2335 km/s) Tokyo-San Francisco arasındaki 11 saatlik uçuşu yarıya indirecek. Boom gelecek yılın ortalarında uçağı hizmete sokmayı hedefliyor ve daha küçük prototipi XB-1 muhtemelen gelecek yıl ses duvarını aşacak.

Sektörü hareketlendiren şey Birleşik Devletler Sivil Havacılık Kurulu’nun (US Federal Aviation Administration) kara üzerinde sivil süpersonik uçuş yasağını yeniden incelemeye alması oldu. Yeni ses sınırlarının gelecek yıl yürürlüğe gireceği tahmin ediliyor. Öte yandan Uçak Sahipleri ve Pilotlar Birliği (Aircraft Owners and Pilots Association) bir uyarı yayınlayarak pilotların görsel uçuş kuralları çerçevesinde uçtuğu yerlerde ultra hızlı uçakların yaratabileceği tehlikelere dikkat çekti.

Yeni düzenlemeler nasıl olursa olsun Boston merkezli Spike Aerospace (spikeaerospace.com) de pastadan pay kapmaya çalışanlardan. 18 kişi kapasiteli 1.6 Mach yolcu uçağı prototipinin üçte ikisini 2021’de tamamlamayı ve 2025’te ilk siparişlerini almayı hedefliyor.

Ve bir de Aerion (aerionsupersonic.com) var. Şirketi, 2003’ten beri süpersonik iş jeti tasarımı üzerine harıl harıl çalışıyor. Ortaklar geldi geçti; ama halihazırda Honeywell, Boeing, GE Aviation ve Spirit AeroSystems’den oluşan ekip 12 kişilik, 1.4 Mach uçak tasarımını hayata geçirecek gibi görünüyor.