Süpersonik İş Jeti: Aerion Supersonic

Aerion AS2 bazı açılardan Atlantik’i sadece üç saatte aşabildiğimiz eski günlere geri dönmek gibi.

Ama o zamanlar, yani 1976’dan 2003’e kadar bu yolculuk Air France ya da British Airways’in ticari Concorde uçuşlarıyla gerçekleştiriliyordu. 120 milyon dolar etiketli AS2 ise size şahsen sesten daha hızlı uçma imkânı sunuyor. AS2, 1487 km/s hıza ulaşarak Atlantik’i geçerken yaklaşık üç, Pasifik’i geçerken yaklaşık beş saat kazanmanızı sağlayan 12 kişi kapasiteli bir iş jeti.

Nevada merkezli Aerion Supersonic, AS2’nin sonik patlaması yere ulaşmadan 1275 km/s hıza erişebileceğini iddia ediyor; başka bir deyişle süpersonik jetlerin gökyüzünde seyretmesini yasaklayan ses kısıtlamalarına sahip büyük kara parçaları üzerinde rahatça seyahat edebilecek.

Aerion Supersonic 15 yıldır hazırlık aşamasındaki AS2’nin geliştirilmesine katkı sağlaması için yakın zamanda Lockheed Martin şirketiyle anlaştı. GE Aviation ise motoru tedarik edecek. Her şey planlandığı gibi giderse AS2 ilk uçuşunu 2023’te yapacak ve FAA ile uluslararası havacılık otoritelerinden onay aldığı takdirde iki yıl sonra hizmete girecek.

Flexjet, üç yıl önce AS2’den 20 örnek sipariş etti, dolayısıyla tam vaktinde epeyce vakit kazanmak istiyorsanız şimdiden süpersonik iş jetinden hisse satın alabilirsiniz. erionsupersonic.com