Su Marine’den Üç Yeni Motoryat

Bugüne kadar Roxane, In Love, Darwin, Laniakea gibi yatları denizlerle buluşturan Su Marine, birkaç yıl önce ise ABD’li Reliant Yachts firması ile iş birliğine imza attı ve firmanın dünya çapındaki tek üreticisi oldu.

Su Marine’in genç ekibi, Reliant Yachts ile birlikte ürettikleri lüks X40 serisini geçtiğimiz aylarda sundu.

İtalya’da inşa edilmekte olan bir mega yat için Reliant Yachts’tan talep edilen üç adet destek yatından oluşan seri, her biri özenle seçilen aksesuarları, armatürleri ve donanımıyla göz kamaştırıyor. Profil görünümleri ve renkleri, inşa halindeki mega yat ile aynı olan X40 Lander, X40 Express ve X40 Limousine, mega yatın içine yerleşecek şekilde ve farklı amaçlara hizmet etmek üzere tasarlandı. Serinin mühendisliğini ve teknik tasarımını, gemi inşa mühendisi Tanju Kalaycıoğlu üstlendi.

X40 Express

X40, kelimenin her anlamıyla bir lüks yat. Karbon fiber kompozit yapı, 40 knot üstü hız, çıkarılabilir üst tavan, jeneratör, klima, joystick kontrol sistemi, en son teknoloji elektronikler, deri oturma grupları, donduruculu buzdolabı, Seakeeper yalpa dengeleyici ve yine en son teknoloji ürünü eğlence sistemi, X40‘ın özelliklerinden sadece bazıları.

X40 Limousine

X40 Limousine ile Reliant Yachts, klasik Venedik su taksisinin güzelliğini ve işlevselliğini paylaşan bir mega yat tender’ı yaratmak istemiş, ancak tamamen modern bir şekilde… Çağdaş mega yat tender’ının, farklı deniz koşullarıyla başa çıkabilen, bu nedenle gövde tasarımı ve stabilitesi anahtar niteliğinde olan, kendisine özgü bir yat olması gerekiyordu. 40 feet’lik bu tekne, yeni inşa edilen bir mega yatın lüks tender’ı olarak kullanılmak üzere İtalya‘ya teslim edilecek.

Tender’ın teknedeki garajına yerleşimdeki ölçü kısıtlamaları ve vinçle tekneye almadaki ağırlık kısıtlamaları gibi parametrelerdeki zorluklara rağmen, bunlar tasarım ve yapım becerilerini kullanmanın bir yolu olarak görülüyor. Garaj planına uyum sağlamak için imalat sırasında birçok noktada küçük çaplı ayarlamalar yaparken bir yandan da işlevselliği ve yat hatlarını kaybetmemek gerekiyor. Açıkçası, bir mega yat için tender inşa ederken onun nerede ve nasıl saklanacağı hususu her zaman kritiktir.

X40 Lander

X40 Lander pek çok şekilde tanımlanabilir: süper yat lüks tender’ı, araba taşıyıcı, çok kullanımlı araç, çıkartma gemisi, yemek botu, tüplü dalış platformu, su diskoteği, yüzen mutfak ve bir jet bot… X40L başlangıçta, bir süper yattan kıyıya ve kıyıdan yata -bir SUV de dahil olmak üzere- erzak ve eşya taşımak için lüks bir araç olarak tasarlandı. Teknenin kıyıya yanaşıp SUV’yi sahile çıkarma kabiliyetini sağlamak üzere, hem bir alüminyum tekne gövde planlaması hem de tekneyi sahile veya plaja yanaştırabilmek için uygun bir sığ su çekimi/jet motoru konfigürasyonu gerekmiş. X40L, araç indirme – bindirmeyi sağlayacak, hidrolik güçle çalışan ve üzerinde dahili rampasını bulunduran bir ön kapağa sahip.