Steinway Piyanolarının Gizli Kasası

Henry Engelhard Steinway, 1850’de Almanya’dan ABD’ye geldiğinde aklında birkaç fikir vardı. Steinway&Sons’ı kurduğunda piyanoları hafif loş ışık alan ve sadece birkaç kişinin görebileceği, The Vault isimli kasada muhafaza etmeye başladı. Şu anda Queens, New York’ta bulunan The Vault’a sadece davet ile giriliyor. Steinway’in Başkanı Todd Sanders tarafından davet edilen ekibimiz bu ayrıcalıklı kasayı sizler için anlatıyor. İçeri girmeden önce Sanders biyometrik parmak izi taraması için parmağını okutuyor ve otomatik bir ses Görevimiz Tehlike filmlerinde şahit olduğumuza benzer şekilde “Erişim onaylandı, hoş geldiniz Bay Sanders” diyor.

İlk girdiğimizde oda tamamen karanlık. Piyanoların her biri mavi ve mor ışıklarla aydınlatılıyor. Sanders, “Onlara vignette diyoruz; tüm ışıkları bir kerede açmaktansa kısım kısım aydınlatıyoruz ki her parçayı ayrıca görme imkanı sağlasın” diyor. Şu anda Steinway’in yedi piyanosu, kısıtlı da olsa The Vault’ta ziyaretçilere açık. Sol köşede John Lennon’ın imzasını ve karalamalarını taşıyan Imagine Model B Spirio duruyor. 1971’de Yoko Ono Lennon’a orijinali hediye edilen piyanonun yerine fildişi ve 217.000 dolar olan benzer modeli konulmuş. Özel parçalardan bir diğeri olan “Lalique Heliconia Model A”, leylaklar ve beyaz dalların üzerindeki kristal yapraklarla süslenmiş. Bu piyanoyu 199.000 dolara satın alabilirsiniz.

Ancak bize göre bu tacın yıldızı, Pictures at an Exhibition. Rus besteci Modest Musorgsky’nin on parçalık ustalık eserindeki The Great Gate of Kiev’den ilham alan beyaz Model D piyanonun ayaklarında cadı Baba Yaga’yı tasvir eden horozlu saat var ve bu da The Hunt on Fowl’s Legs parçasına gönderme yapıyor. Kulağa büyüleyici geliyor değil mi? Hem müziğin hem de sanatın buluştuğu bu piyanoyu 2,5 milyon dolara satın alabilirsiniz. The Vault’taki diğer piyanolar 200.000 dolarken bu piyanonun bu kadar pahalı olması sizi hayal kırıklığına uğratabilir. Peki, kısıtlı erişimi olan bu piyano tapınağına nasıl girebilirsiniz? Bu sorunun cevabı, kendinize The Vault’a erişimi olan bir aracı bulmak. Çünkü bu fildişi krallığının anahtarları sadece Steinway’in davet ettiği kişiler ve anlaşmalı aracılarda bulunuyor. Piyanoların ses kalitesine gelirsek, Thomas Edison’ın 1890’daki sözlerine kulak verelim, “Beyler, Steinway piyanonuzun bende kalmasını istiyorum. Bilmediğim bir nedenden dolayı şimdiye kadar denediklerimin en iyisi. Lütfen faturayı makul bir fiyatlandırma ile gönderin.”