Sotheby’s’den Müzikal Mücevherler

Sotheby’s Hong Kong, 7 Ekim’de düzenleyeceği Magnificent Jewels and Jadeite Autumn Sale müzayedesinde, Çinli yüksek mücevherat sanatçısı Anna Hu’nun Silk Road Music Collection isimli son koleksiyonuna ev sahipliği yapacak. Bu müzayede için özel olarak üretilen koleksiyonda, yüzlerce yıl boyunca Doğu ve Batı’yı birleştiren İpek Yolu’nda yaşanan müzikal ve kültürel alışverişlerden ilham alan beş mücevher yer alıyor. Müzayedenin başrolünde, Anna Hu tarafından tasarlanıp üretilen Dunhuand Pipa gerdanlığı dikkat çekiyor. 7 Ekim’de Hong Kong’da satışa çıkacak parçanın merkezinde, 100.2 karat sarı pırlanta yer alırken, satış fiyatının 5-6.25 milyon Dolar olması bekleniyor.

Sotheby’s’in mücevher departmanının yöneticisi Yvonne Chu, bu özel parça için, “Yüksek kalitedeki değerli taşları ilham verici başyapıtlara dönüştüren yetenekli çağdaş mücevher sanatçısı Anna Hu’nun tasarımlarını sunmaktan büyük heyecan duyuyoruz. Dunhuang Pipa gerdanlığı, bu sezon satışa çıkan en önemli parçalardan biri” yorumunu yapıyor.

Silk road Music Collection’ın yaratıcısı Anna Hu ise, “Bu projede Sotheby’s ile birlikte çalışmak ve doğanın bize bir hediyesi olan 100.2 karatlık sarı elmasla çalışma fırsatına sahip olmak büyük bir onur. Bu koleksiyonun Çin’deki köklerimle bağ kurmasını istiyorum; mücevherlerin, bir zamanlar İpek Yolu’nda çınlayan egzotik melodilerle daha da büyüleyici bir hale geleceğini düşündüm” diyor.

Anna Hu, tasarımları için müziğe ve Batı sanatına olan tutkusundan ilham alıyor. Doğu ve Batı estetiğinin güzel bir karışımı olan Hu tasarımlarının farklı formlarında, müziğin akışkanlığını görmek mümkün. Tasarımcı, Fransız zanaatkarlarla birlikte çalışıyor ve nadir değerli taşlarla benzersiz mücevherler yaratmasıyla tanınıyor.

Dunhuang Pipa Gerdanlık (tahmini fiyat; 5-6.2 milyon Dolar)

Silk Road Music Collection’ın başrolündeki Dunhuang Pipa’da Hu, Dunhuang duvar resimlerinde betimlenen, Çin fülütü pipa çalan bir kadından ilham alıyor. Gerdanlığın pipa’yı andıran formu, boyunda zarif bir şekilde duruyor. Modern kadınlar için tasarlanan gerdanlık, broş ve küpe olarak da kullanılabiliyor.

Cello (tahmini fiyat 280.000-350.000 Dolar)

Hu, mücevher tasarımına tıpkı bir beste yapar gibi yaklaşıyor ve melodilerin büyüsü, işlerine de yansıyor. Yeşim, pırlanta ve pembe safirden tasarlanan Cello broş, Picasso’nın Violin Hanging on the Wall resminden ilham alıyor ve 1.43 ile 34.93 karat arası değişen yeşim taşlarını barındırıyor. Bu taşları ise sarı ve beyaz pırlantalar çerçeveliyor. Hu, bir çello gövdesini oluşturmak için yeşim taşlarının kenarlarını yumuşatarak törpülemiş.

Blue Magpie (tahmini fiyat 190.000-225.000 Dolar)

Antika tabaklardaki mavi ve beyaz çiçek ve kuş motiflerinden esinlenilerek tasarlanan bu broş, Doğu sanatlarının egzotik güzelliğini ortaya koyuyor. Mavi-beyaz saksağanları betimleyen broştaki kuşlarda 500’den fazla değerli taş kullanılmış ve son dokunuş bir pembe inciyle yapılmış.

Ellington (tahmini fiyat 280.000-350.000 Dolar)

Hu, Ellington küpeleri yaratırken, hayattaki iki tutkusu olan mücevher ve müziği bir araya getiriyor ve tasarımlara caz havası katıyor. Küpelerin ortasında sallanan pembe incinin etrafını, piyano tuşlarını andıran mavi-beyaz değerli taşlar çevreliyor.

Appassionata (tahmini fiyat 80.000-100.000 Dolar)

Romantik piyano bestelerinden ilham alan bu yüzükte Hu, siyah piyano tuşlarını temsil etmesi için beş canlı renkte yakut kullanmaya karar vermiş. Etrafı pırlantalarla çevrili olan bu yakutlar, muhteşem klasik caz parçalarını akla getiriyor.