Sotheby’s’de Başyapıtların Müzayedesi

Sotheby’s, 3 Temmuz’da Batı sanat tarihinin derinliklerinde dolaşıyor ve usta sanatçıların boy gösterdiği bir Old Masters Evening Sale düzenliyor. Tahmini hesaplamalara göre bu müzayede hem bütçe hem de kalite bakımından kategorisinde güçlü bir yer edinecek gibi duruyor. Önemli üç İngiliz ressamın en ünlü eserlerinden, Rönesans ve Barok ustalarının şaheserleri ve yeni keşfedilen eserlerine kadar satış, altı asrı kapsayan bir hazineye ev sahipliği yapıyor.

Going to Market, Early Morning, Thomas Gainsborough (yaklaşık 7-9 milyon Sterlin): Bu eserin, özel olarak saklanan ve manzara resimleri arasında piyasaya sürülen en iyi eserlerden biri olduğunu söyleyebiliriz. 1773’te tamamlanan eser, bir kısmı markete giderken diğerleri marketten dönen üç köylüyü gösteriyor. Resmin konusu ve kompozisyonu, Gainsborough’nun kırsal yoksulluğa olan sempatisini ve yakınlığını gösteriyor.

Landscape with Walton Bridges, J.M.W. Turner (yaklaşık 4-6 milyon Sterlin): Tür olarak az rastladığımız bu eser, birkaç sene sonrasının Empresyonizm algısını işleyerek öngörülerde bulunuyor. Sanatçının sadece birkaç eseri özel olarak saklanmakla beraber bu eser de önceden evin sahibi Turner ve partneri Sophia Booth’a aitti. Sonrasında Amerikan tarihinin en ünlü koleksiyoncularından biri olan New York’taki Morgan Collection tarafından satın alındı ve diğer şaheserlerin yanına katıldı.

Study for ‘The White Horse’, John Constable RA (yaklaşık 2-3 milyon Sterlin): İngiliz Romantizm akımının en ünlü temsilcilerinden biri olan The White Horse eserinin az rastlanan ve detaylı bir araştırması olan çalışma, şu anda New York’ta, The Frick Collection’da bulunuyor.

Head of a Young Warrior, Peter Paul Rubens (yaklaşık 2.5-3.5 milyon Sterlin): 1610’ların başlarında tamamlanan eser, Rubens’in fırçası ve işi üstündeki kontrolünü açıkça gösteriyor. Resimdeki canlı ve enerjik yapı dikkat çekerken ressam, eseri daha büyük yapıtlarında ilham almak için atölyesinde tutuyor. Bu eserlerden biri de yaklaşık 1615-1617 yılları arasında çizdiği ve şu an Viyana’da, Kunsthistorisches Müzesi’nde bulunan Saint Ambrosius of Milan barring Emperor Theodosius from entering the Cathedral in Milan.

The Visitation, Rosso Fiorentino (yaklaşık 500,000 –700,000 Sterlin): İtalyan Maniyerist ressam tarafından yeni keşfedilen ve Rosso Fiorentino tarafından 16. yüzyılda tebeşirle çizilen bu eserin, eşine az rastlanır. Ressamın yarım asırdır piyasaya sürülen ilk çalışması olma özelliğini taşıyor ve eserleri arasında önemli bir yer kaplıyor. Siyah tebeşirle özenle çizilen 10 figürlü eser, 1524 yılında Aretine’in zengin vatandaşlarından biri olan Cipriano d’Anghiari’nin aile şapeli için Aretineli ressam Giovanni Antonio Lappoli’nin isteği üzerine çizilmiştir.