Sotheby’s Londra’da Hockney Dalgası

Şubat ayında gerçekleşecek olan Sotheby’s’in Çağdaş Sanat Açık Artırması’nın yıldızı şimdiden parlamaya başladı: David Hockney’nin The Splash adlı tablosu.

1966’da resmedilen The Splash aslında üçlü bir serinin ikincisi. Öncesinde A Little Splash ve ardından da A Bigger Splash geliyor. Adından da anlaşılacağı üzere, eserin vurucu noktası, resmedilen gizemli su sıçraması. Tipik bir Los Angeles evinin havuzuna atlayan yüzücüyü görmüyoruz. Hockney’nin California’ya duyduğu sempatinin simgesi bu seri tablolar, aynı zamanda sanatçının Pop Art ve minimalizm akımlarının özgün ve öncü isimlerinden biri olarak anılmasını da sağladı. 1964’te Los Angeles’a ilk kez giden sanatçı, Londra’ya döner dönmez yüzme havuzlarını resmetmeye başladı. Peki nedir bu su sıçramalarına olan tutku?

“Yalnızca iki saniye süren bu durumu resmetme fikrini çok seviyorum. İki saniye süren bu olayı resmetmek, iki haftamı alıyor. Herkes bir su sıçramasının zamanda dondurulamayacağını bilir, o yüzden bunu bir tabloda görmek bir fotoğraftan bile daha çarpıcı” şeklinde açıklıyor Hockney.

Eser tahminen 20-30 milyon Pound’dan artırmaya çıkarılacak- ki bu, Sotheby’s’in 2006’daki açık artırmasında alıcı bulduğu fiyatın oldukça üzerinde-.

Açık artırmanın yöneticisi Emma Baker, eseri bir Pop ikonu ve Los Angeles’a görsel kimliğini kazandıran bir çalışma olarak tanımlıyor. Hâttâ tablonun artan değerini vurgulamak için, Hockney’in su sıçramalarını, Van Gogh’un ayçiçeklerine, Munch’ın çığlık serisine ve Monet’nin nilüferlerine benzetiyor.

The Splash 11 Şubat’taki açık artırmadan önce, Sotheby’s Hong Kong, Taipei, New York ve Londrada sergilenecek.