Sonbaharın En İyi Üniseks Parfümleri

Yaz meyvelerinin taze narenciye tonlarına veda ederken, sonbaharın odunsu kokularına merhaba diyoruz. Peki bu mevsime en uygun parfüm hangisi?

Showerstoyou.co.uk firmasının, parfüm ansiklopedisi olarak bilinen Fragrantica.com kullanıcısı 558.647 parfüm sever arasında yaptığı araştırmaya göre, sonbahara en uygun yedi üniseks parfümün ortak özelliği amber, karamel ve ceviz tonları taşımaları.

Araştırmaya göre hem kadın hem de erkekler arasında en popüler kokular arasında tütün ve tatlı dokunuşlar taşıyan esanslar seviliyor. Elma ve nar ise en az tercih edilenler. Fransız parfüm üreticisi Serge Lutens, iki parfümüyle ilk yedi içerisinde kendisine yer bulurken, Tom Ford’un Tobacco Vanille’i sonbahar için en uygun üniseks parfüm seçildi. Yedi parfümlük listeye giren diğer markalar ise Hermes, Bulgari ve Parfums de Marly. Vanilya ve amber mevsimin en sevilen kokuları seçilirken, onları erik ve karamel takip ediyor.

Sonbaharın en iyi üniseks parfümleri:

Tobacco Vanille – Tom Ford

Vanilya, tatlı, sıcak ve rahatlatıcı bir koku olarak bilinir. Vanilya notaları taşıyan en popüler üniseks parfüm ise Tom Ford’dan Tobacco Vanille.

Chergui – Serge Lutens

Tatlı dokunuşlar barındıran amber, çoğu kişi tarafından sıcak olarak tarif ediliyor. En popüler üniseks parfümler listesinin ikinci sırasında, Serge Lutens’in amber, balzamik ve tütün notaları taşıyan Chergui’si yerleşiyor.

Feminite du Bois – Serge Lutens

Serge Lutens’in listenin üçüncü sırasına yerleşen Feminite du Bois’sı, pek de alışık olmadığımız bir nota taşıyor; erik. Hafif ekşimsi ama tatlı tonlardaki erik notası, bu parfümde odunsu ve baharatlı notalarla bir araya gelmiş.

Hermessence Ambre Narguile – Hermes

Karamel, sonbaharda en çok tercih edilen notalardan biri. Hermessence Ambre Narguile, hem tatlı hem de baharatlı dokunuşlar taşıyan, zengin karamel notasıyla dikkat çekiyor.

Eau Parfumee au The Rouge – Bvlgari

Zengin yemiş tonları taşıyan ceviz notası, odunsu bir kokuya sahiptir. Bulgari’nin bu parfümü de hem odunsu hem de narenciye dokunuşları taşıdığı için çok seviliyor.

Layton – Parfums de Marly

Ağız sulandırıcı, taze elma notası, Layton’da taze baharatlar ve aromatik esanslarla birleşmiş.

Traversee du Bosphore – L’Artisan Parfumeur

Listenin sonunda, ekşi, keskin ve zengin meyve notaları taşıyan nar notası barındıran Traversee du Bosphore yer alıyor. Bu parfüm tatlı notaları, sıcak deri notalarıyla birleştiriyor.