Solange Azagury-Partridge’in Scribbles Koleksiyonu

Evet, yakutlar ve zümrütler her zaman çok güzeller ama sizi sınırları zorlamaya teşvik ettikleri pek söylenemez.

İngiliz tasarımcı Solange Azagury-Partridge’in yeni Scribbles (solange.co.uk) koleksiyonunun arkasındaki fikir de işte bu. Bileklere, gerdanlara ve parmaklara düşünülmeden çizilmiş zikzaklar; Warhol resimleri gibi ilk görüşte çarpan bu seramik ve reçine mücevherlerin yapı taşını oluşturuyor. Genelde kendilerini altın ve gümüş gibi değerli metallerin üzerinde görmeye alışık olan renkli değerli taşlar –pembe rubelitler ve orman yeşili zümrütler gibi- Azagury-Partridge’in “eller için küçük heykelcikler” dediği Scribbles tasarımlarının başrolünü oynuyor.

Ama bu zikzaklar, pek de rastgele çizilmiş şeyler değil. Tasarımcı, kullanacağı her taşı rengine, boyutuna ve hareketliliğine göre elleriyle seçiyor ve onlar etrafında bir aura yaratarak işe koyuluyor: Alev gibi bir opal, üzerine pırlantalar serpiştirilmiş neon pembe karalamalarda; büyük bir zümrüt, mor cilalı reçinede; geniş bir pırlantaysa bebek mavisi seramik bir yüzükte kendine yer buluyor.

Azagury-Partridge’in, konu mücevherleri olunca spontane olma gibi bir alışkanlığı var. Hayal gücü oldukça kuvvetli olan tasarımcı, garip ve alışılmadık kaynaklardan ilham toplamayı seviyor. Örneğin; Hot Lips koleksiyonu –açıkça Salvador Dali’nin Mae West Lips Sofa’sına gönderme yapan- şişkin, boyalı dudak formundaki yüzüklerden oluşurken, Blood serisindeki yakut ve kırmızı cilalı reçineden mücevherler kulaklardan ve gerdanlardan öyle bir dökülüyor ki, takanlar bir vampirin tatlı ısırığını almış gibi görünüyorlar. Scribbles ise tasarımcının son mizah gösterisi. “Değerli taşların ‘değerliliğini’ yok sayıyor gibiyim” diyor klasik tarzlara farklı yaklaşımlar getiren tasarımcı. “mücevherleri farklılaştırmayacaksam, neden onları tasarlamakla vakit harcayayım ki?