Hublot’nun Yeni Big Bang MP-11 Saati

Yeni Big Bang MP-11 ile Hublot, yüksek saatçiliğin sınırlarını zorluyor.

 

Simsiyah ve güçlü duruşuyla adeta bir endüstriyel harika gibi görünen Big Bang MP-11, Hublot’nun meşhur Big Bang serisine yakışır güzellikte ve ağırlıkta bir model olduğunu daha ilk görüşte kanıtlıyor. ‘Ağır’ kelimesi dikkatinizi çektiyse, hemen küçük bir düzeltme yapmakta fayda var. Her ne kadar görünüşü ağırbaşlı ve güç sahibi görünse de, Big Bang MP-11 sadece 90 gram ağırlığında. Yani kolunuzdaki varlığını kullanım sırasında hissetmiyorsunuz bile.

 

 

Saatçilikte kullanılan malzemelerin endüstriyelleştirilmesinde oldukça başarılı bir iş çıkaran Hublot, bu modelle birlikte yüksek saatçilik dünyasında bir ilke imza atıyor. Modelin üç boyutlu kasası, daha önce yüksek saatçilikte hiç kullanılmayan üç boyutlu liflere sahip polimer matristen üretiliyor. Ultra hafif ve çok dayanıklı olan kasa, sıra dışı mekanizmayı da açığa çıkarıyor. Üç boyutlu karbonla modernleştirilmiş yeni Big Bang MP-11’in kasası, seri bağlanmış yedi tulumba ve aynı doğrultudaki güç rezervi göstergesini sergiliyor. Yatay bir eksene konumlandırılmış çoklu silindirli yapı, 14 günlük güç rezervine sahip.

 

 

Modelin saat ve dakika ibreleriyse, tasarımcılar için başka bir zorluk olan dikey çark sisteminden güç alıyor. Tulumbaların gücü, yüksek saatçilikte çok nadir kullanılan bir aktarım sistemiyle dik bir düzleme dağıtılıyor: 90 derecelik sarmal sonsuz dişli. Kalibrenin başka bir eşsiz özelliği, sarmal dişliyle simetri oluşturmak için kadranın kenar kısmına yerleştirilen balans. 4 Hz salınıma sahip olan bu saat aynı zamanda yeni patentli indeks montaj sistemine de sahip. Kayışıyla birlikte sadece 90 gram ağırlığındaki Big Bang MP-11’in 45 mm açık kasası, motordan ilham alan mimariyi açığa çıkarıyor.

 

 

Yazı: Zeynep Merve Kaya