Sıra Dışı Bir Tasarım: Nixie Machine III

M.A.D Galeri, Cenevre, Dubai, Hong Kong ve Taipei’deki galerilerinden özel olarak temin edilebilen 18 parçadan oluşan Nixie Machine serisinin bu son tasarımını sunmaktan oldukça heyecan duyuyor.

Frank Buchwald’ın etkileyici el yapımı koleksiyonu, Cenevre’deki ilk M.A.D Galerisi’nin açılışında sanatçılar tarafından sergilenen ilk serinin bir parçasıydı. MB&F kurucusu Maximilian Büsser’in en başından beri hayran olduğu Buchwald’ın eseri M.A.D galerilerinde şimdi kalıcı bir sergi haline dönüştürüldü.

Frank Buchwald’ın yeni Nixie Machine III tasarımının her detayı ve ayrıntılı işçiliğiyle Farny tarafından üretilen altı Nixie tüpüne kadar el yapımı bir tasarıma sahip.

1950’lerde tanıtılan soğuk katot ekranları olarak da bilinen Nixie tüpleri, kızdırma deşarjı kullanılarak rakamları sunmanın günümüze değin popüler bir yolu haline geldi. 

Her cam tüp, düşük basınçlı neon bazlı bir gazla dolduruluyor ve bir tel örgü anot ve sayılar şeklinde katmanlı katotlar içeriyor; 0’dan 9’a kadar her rakam için ayrı bir katot gerekli olan tasarımda, güç uygulandığında her katot kendine özgü bir turuncu kızdırma deşarjı çevrelemesi sağlanıyor. Elektronik devreleri birkaç tüpe bağlayarak çok haneli dizilere monte edilen Nixie tüpleri genellikle bilgisayarlar, saatler ve frekans sayaçları için kullanılıyor ancak bunlar artık ışık yayan LED’ler gibi daha pratik, daha az maliyetli ekranlarla değiştirildi.

Nixie Machine serisinin birinci ve ikinci baskılarından başlayarak Frank Buchwald’ın dinamik vurgu tasarımını, yapısal ilkelerini bu üçüncü ve son Nixie Machine tasarımında hakim olduğu fütüristik bir sanat eserine makinenin karakterini birleştirdiğini görüyoruz. Ve sonuç olarak kusursuz şekil kompakları ve oranlarının mükemmel bir şekilde yerine getiriliyor.

İlk bakışta altı Nixie tüpünün dizisi alt yapının üzerinde geziniyor gibi görünse de gözü, içgüdüsel olarak her bir cam ampulün sınırlarının içinde yüzen sayılara doğru odaklıyor. Daha yakından incelendiğinde masif çelik cıvatalarla perçinlenmiş ikili destek raketi, sağlam çelik taban ve pirinç diskler ile merkezde yer alan silindirik kuleler göze çarpıyor. 

Nixie makinesinin bu üçüncü baskısının özel tasarımı, devre bileşenleri ve makinenin merkezi gövdesinin boyutuna karşılık gelen küçük bir yuvarlak yüzeye sıkıştırılarak 66 kontak pimi ile yeni bir elektronik devre kartının geliştirilmesine olanak sağlıyor.

Nixie Machine III, katı paslanmaz çelikten imal edilmiştir. Tüm bileşenler sadece elle zımparalanmış ve parlatılmıştır.

Nixie Machine III’ün elektronik kalbi, zamanı belirlemek için benzeri görülmemiş bir yaklaşım benimsiyor. Makinenin kalbinde, internet bağlantısına izin veren ve hem zamanın sürekli doğruluğunu hem de manuel kurulumdan kurtulmayı garanti eden güçlü, wi-fi özellikli elektronik cihazlar bulunuyor.

Tüm ayarlar ve özel özellikler (kaydırma efektleri, Gündüz/Gece Modu, dijital ışık karartma, saat dilimi ayarları) çevrim içi olarak ayarlanabiliyor. Bununla birlikte, saatin kendisi hem çevrimdışı hem de çevrimdışı çalışabiliyor. Buchwald’ın makine ışıkları, uzaylı benzeri, dört ayaklı tabanları ve yarı-bedensel simetrileri sayesinde neredeyse anatomik bir forma sahip görkemli el yapımı lambalardır.

200’den fazla ayrı bileşeni bulunan heykel ışıklarının tasarımının uzun yıllar aldığını söyleyen Buchwald “Bireysel lamba modelleri bir ilham anında kendiliğinden tasarlanmadı” diye detaylandırıyor. Her pirinç bileşen titizlikle elle parlatılırken, çelik etkileyici bir ipeksi siyah oksidasyon elde etmek için kimyasallarla tekrar tekrar elle parlatılmış. Son dokunuş el emeği üflemeli bir cam kürenin eklenmesiyle tamamlanmış.

Bu çalışmasıyla Buchwald çalışmasının amacının nesilden nesile dayanıyor olmasının altını çiziyor. Ona modern trendlerden veya pazar taleplerinden kaçınan nesneler yaratma özgürlüğünü veren çalışmaları belirli bir tasarım formülünü takip etmezken, aynı zamanda müşterilerin ve sanat uzmanlarının olumlu tepkilerinden beslenmiyor.

Nixie Machine III, Cenevre, Dubai, Hong Kong ve Taipei’deki M.A.D. galerilerinden yalnızca 32.000 İsviçre Frangı perakende satış fiyatından satın alınabilir.