Sihirli Halı Yolculuğu

Kyle Bunting’in kişiye özel halı tasarımları, kaleydoskopu andıran desenler ve mozaik detaylarıyla kaplı.

Bundan 20 yıl önce, Teksas’ta büyüyen, San Francisco’da yaşayan televizyon programları yapımcısı Kyle Bunting, ilk evini aldı, ilk iç mimarını tuttu ve ilk el yapımı halısını ısmarladı. Bu elde dokunmuş Christopher Farr halı, Bunting’e bir aydınlanma yaşattı. Kendine, “Hem çağdaş ve renkli hem de babamın yaptıkları gibi deriden bir halı tasarlayabilir miyim?” diye sordu.

Baba Bunting, inek derisinden üretilmiş şeyleri çok seviyordu ve 1978’de, Texas, Irwing’deki birisi için iki adet ısmarlama halı tasarladı ve üretti. Bunlar dışında bir daha hiç halı yapmasa bile, halıların mozaikli yapısı oğlu üzerinde büyük etki yaratmıştı.

Gözleri açıldıktan sonra Bunting, ülkenin diğer tarafına uçarak babasına tasarımlarını nasıl yaptığını kendisine de öğretmesi için yalvarmaya başladı. “24 saat sonra babamın yanından bana gerekli olacak aletlerle ayrıldım, bir stüdyo kiralarım ve çalışmaya başladım.” Babası dâhil, arkadaşları ve ailesi bu yeni kariyer atılımının uzun soluklu olacağına inanmasa da, Bunting’i yolundan hiçbir şey saptıramadı. Şimdilerde, Texas kökenlerine geri dönen Bunting, Austin’deki stüdyosunda kişiye özel deri halılar üretmesiyle tanınıyor. Ve deriyi kreatif yöntemlerde kullanmak (yastık, döşemelik kumaş, duvar kaplama kumaşı, selfie duvarları ve her boyut, derinlik, renk ve çeşitte çerçevelenmiş deri parçaları) gibi bir özelliği var.

Bunting ve ekibi, günümüze dek yarım milyon metrekareye yakın deri halı üretti ve toplamda 100 milyon Dolar kazandı. Halıları Tommy Hilfiger, Kris Jenner, Carole Radziwill gibi isimlerin evlerini, ofislerini süsledi.

#1 Güven çemberleri

Bunting’in mottosu “Her boyutta, her şekilde, her renkte.” Müşteriyle görüşüldükten sonra tasarım ekibi işe koyuluyor ve hayalleri gerçeğe dönüştürmeye başlıyor.

#2 Gökkuşağının renkleri

Bunting, Fransa’da etik şartlarda üretilmiş ve İtalya’daki butik tabakhanelerde son aline getirilmiş deriler kullanıyor. Bunlar, dünyanın en iyi derileri olarak biliniyor. Tasarımlarında, ham deri parçasının %90-95’ini kullanıyor ve atık üretimi minimumda tutuluyor.

#3 Tarama zamanı

Stüdyoya varır varmaz, önceden boyanmış her deri parçası enine boyuna kontrol ediliyor. Üzerlerinde her detay ve hasar not ediliyor ki, kesiciler işe başladığında hangi noktaları dışarıda bırakmaları gerektiğini bilsinler.

#4 Dikiş ustaları

Bunting’in alametifarikalarından biri, halılarında çok az dikiş görünmesi. Deri üzerindeki tüylerin en az zarar göreceği bir katlama dikiş tekniği geliştirerek, bitmiş ürünün kusursuz görünmesini sağlıyor. Ayrıca, halıların kaymaz olması için kendi tutkal karışımı da var.

#5 Geometri dersi

Her deri parçası listeleniyor, numaralandırılıyor ve halıyı ortaya çıkaracak zanaatkârlara kolaylık olması için bu değerler bir programa kaydediliyor. Bunting bu süreci, “Kesilecek her bir parça daha önceden ölçüp biçilmiş oluyor” diye açıklıyor.

#6 Kaos teorisi

Birleştirme sırasında, zanaatkârlar her parçayı kesiyor, şekillendiriyor, bu da Bunting’in imzalarından biri olan “rastgele ve kaotik estetik” ilkesini ortaya koyuyor. Parçaların kenarları elde kesiliyor ve her halı kalite kontrolden geçiyor. Kusursuz olmayan her parça bir kez daha elden geçiyor. Son olarak, her parçanın kenarları elde boyanıp, atmaması için mühürleniyor.

#7 Sarıp sarmalama vakti

Bunting halıları yaklaşık 40 ülkeye ihraç ediliyor. Şimdiye kadar ürettikleri en büyük halı, Suudi Arabistan, Riyad’daki bir proje için tasarladıkları 87 metrekarelik olandı. Bu kadar büyük bir şeyi üretip, kargolamak, ekip için zorlayıcı bir görevdi.