Sezonun Çantaları

Her sezon evrim geçiren çanta modası, farklı materyallerin başrole geçmesiyle giderek daha heyecanlı bir hal alıyor.

Bottega Veneta

Bottega Veneta’nın 32 yaşındaki yeni İngiliz kreatif direktörü Daniel Lee, Pre Fall 2019 ile marka için ilk koleksiyonunu hazırladı. Bottega Veneta’nın neleri temsil ettiğinin güzel bir örneğini sunmakla işe başlayan Lee, marka için özel bir çanta koleksiyonu da hazırlamıştı. The Paper Touch Nylon ailesi (beymen.com), teknolojik dış giyim dünyasının tüm yeniliklerini bünyesinde barındıran modellere sahip. Hafif, suya dayanıklı ve hafif kırışık yapıdaki malzemelerden üretilen koleksiyonda bel, kemer ve sırt çantaları dikkat çekiyor. Her çantada; parlak kontrast biyeler için yırtılmaz naylon, cepler için elastik file, kemer ve saplar için de kanvas gibi malzemeler kullanılmış. Lüks çantalara farklı bir bakış açısı sunan The Paper Touch Nylon, Lee’nin Bottega’ya verdiği ilk armağan.

Louis Vuitton

Vazgeçilmez el çantaları birçok rol üstlenir; statü sembolü, kişiye özgü bir tarzın ifadesi, faydalı bir taşıma aracı… Louis Vuitton onlara başka bir amaç daha kazandırıyor: Sanatsal dışavurum. Markanın Paris’teki zanaatkârları, Exotics Collection’a (louisvuitton.com) sanatkârane dokular ve parlak yüzey bitirme işlemleri uyguluyor. Türünün tek örneği timsah derisi çantaların görünümü geleneksel kimono boyama metodu shibori’den çömleği sırlamak için kullanılan raku ve ahşabın korunmasını da sağlayan yüzey bitirme işlemi ve kömürleştirme tekniği shou sugi ban’a dek asırlık Japon tekniklerinden birini yansıtıyor. Zamanın onurlandırdığı bu zanaat teknikleri gibi sınırlı üretim çantalar da bir nesilden diğerine miras kalacak.

Mehry Mu

Güneş Mutlu’nun, Kapalıçarşı’nın ara sokaklarında bulduğu canlı ikat kumaşlarına olan tutkusuyla yarattığı Mehry Mu (mehrymu.com), kısa sürede hem Türkiye’de hem de dünyada kendine bir hayran kitlesi kazandı. Kendi egzotik dünyasına ait çantalar sunan markanın son koleksiyonu yine görenleri zaman ve mekânlar arasında bir yolculuğa çıkarıyor. En can alıcı parça ise fotoğrafını gördüğünüz Fey In the 50s. Koleksiyonda farklı form ve renklerde karşımıza çıkan bu model, pastel ve doğal renkte deri kullanımı ve klasikleşmiş hazeran dokusuyla geçmişin modasını günümüze taşıyor.