Seyahat Etme Sanatı: Louis Vuitton

 

Louis Vuitton’un maharetli valizlerinde tutkularınızı bile taşıyabilirsiniz.

Büyük kâşiflerden, merak duygusundan ve dizginsiz hayal gücünden aldığı ilhamla harekete geçen Louis Vuitton; kâşif Pierre Savorgnan de Brazza için özel ürettilen, yatağa dönüşebilen bir seyahat sandığı, Baroda Mihracesi için çay sandığı ve daha yakın tarihte bir DJ’e özel tasarladığı müzikal sandık gibi özgün fikirlerle, seyahat etme sanatını yeniden şekillendirdi. Ancak hep tek bir koşulu vardı: Her eşya taşınabilir olmalı ki, hazine sandığınızı dilediğiniz her yere götürebilesiniz. Vuitton, 1859’da Paris’in ünlü nehrinin birkaç kilometre yukarısındaki Asnières-sur-Seine köyüne yerleşip, atölyesini kurdu. Günümüzde genişletilen atölyede, usta işi sandık ve valizler ve seyahat çantaları üretilmeye devam ediyor. Konsept aşamasından tamamlanana dek tüm siparişlerin imalat sürecini denetleyen, ailenin beşinci kuşak üyesi Patrick Louis Vuitton’un gözetiminde yılda 300 ila 350 ısmarlama parça üretiliyor. Her biri, çoğunlukla Vuitton’un orijinal kreasyonlarında öncülük ettiği teknikler kullanılarak, elde yapılıyor. Bir siparişin tamamlanması dört ila altı ay sürüyor, ama bu maharetli ürünlerin bir asırdan uzun süre dayandığı hesaba katılırsa, kesinlikle beklemeye değer.

 

 

Sağlam Temel

Her şey en mütevazı materyalle başlıyor: Tahta. İkonik sandıklar ve sert kenarlı bavullar üç tip ağaçtan yapılıyor: İskelette kullanılan güçlü ve dayanıklı kavak, gövde ve kapak için hafif ama dirençli Afrika okoume ağacı, dekoratif detaylarda tercih edilen hafif ve esnek kayın kerestesi.

 

 

Kutu Kutu Pense

Hünerli marangozlar, iPhone taşımak için tasarlanan küçük çantalardan takım elbiseler ve çifter çifter ayakkabı sığacak kadar yer barındıran büyük valizlere dek, her özel siparişin spesifik ölçülere uygun biçimde tamamlanan iskeletlerini, tek tek kesip çivileyerek marangozhanede hazırlıyor.

 

 

Ölçüye Uygun

Tıpkı 1850’lerin orijinal Louis Vuitton valizlerindeki gibi alışılmadık menteşe düzeneği, birbirine dikilen ve ardından iskeletin içine yapıştırılan iki parça pamuklu kumaştan yapılıyor.

 

 

Kalıcı Miras

Birbirine geçmiş L ve V harflerinden oluşan ve artık uluslararası statü sembolü haline gelen LV monogramlı kanvası, 1896’da Louis Vuitton’un oğlu Georges tasarladı. İskeleti, monogramlı kanvasla kaplamak gerçekten zahmetli bir iş, çünkü LV deseni her dikiş ve bağlantı yeriyle mükemmelen hizalanmalı.

 

 

Kilitli ve Yüklü

Markanın çok mandallı pirinç kilidini 1890’da Georges Vuitton geliştirdi ve günümüzde hâlâ kullanılıyor. Her valizin, müşterinin diğer tüm Louis Vuitton eşyalarında da kullanabileceği kişiye özel kilit şifresi bulunuyor.

 

 

Basit Çözümler

Kumaş yapıştırılmadan önce valizlere kuvvetli bir yapıştırıcı sürülüyor.

 

 

Dayanıklılık Testi

Valizler, en son astar takma işlemini gerçekleştiren bir uzman da dâhil olmak üzere, ustadan ustaya geçiyor. Son aşamalardan biri de, valizin köşelerini sugeçirmez ve çürümeye dayanıklı kompozit bir materyal olan -valizi su sızdırmaz ve kötü hava şartlarına karşı sağlam kılan- lozine şeritleriyle korumaya almak. Hemen ardından, atölyeden çıkmadan önce valizin her milimi inceleniyor. Örneğin; bu müfettiş altın çiviyle değiştirilmesi gereken hatalı bir gümüş çivi belirledi.