Ses Getiren İddia: Zellaton Statement Hoparlörü

19 Haziran 1930’da ABD’deki bir patent ve marka ofisi Almanya’nın Berlin kentinden mühendis Emil Podszus’un gönderdiği “Yeniden Ses Üretimi Aparatı”nın taslağını dosyaladı.

Podszus’un ses sistemi projesi Zellaton (zellaton.de) adıyla bilinecek şirketin ve hâlâ çıkarmaya devam ettiği hoparlör serisinin ilk adımıydı. Örneğin; her Zellaton Statement hoparlörü koni şeklinde beş ses sürücüsü kullanır –elektrik sinyallerini ses dalgalarına çeviren parçalar. Sürücülerin her biri hertz (Hz.) ile ölçülen alçak, orta ya da yüksek frekansların spesifik dizilimini yeniden üretmek üzere tasarlanır.

Şirketin tescilli orta bant aralığı sürücüleri 100 Hz’den 8 kHz’ye dek her frekansı neredeyse kusursuz yansıtır. Enstrüman ve insan seslerini en doğal haliyle ve hiçbir yapaylığa yer vermeden üretmesini sağlayan böylesine benzersiz bir bant aralığı genişliği tek bir ses sürücüsü için olağanüstü bir başarı.

Zellaton hoparlörlerindeki tüm sürücüler Manuel Podszus tarafından (şirket kurucusunun torunu) Münih’te elde yapılıyor ve tamamlanmaları yaklaşık altı hafta sürüyor. Üstelik askeri tedarik şartnameleriyle boy ölçüşecek bir titizlikle imâl ediliyorlar. Dolayısıyla Statement’ın enstrüman ve insan seslerini müthiş gerçekçi bir biçimde yeniden üretmesi hiç şaşırtıcı değil. Zellaton Statement’ın 350 kiloluk kabinlerinin yüksekliği 2 metreye yakın. Boyutları ve fiyatıyla –bir hoparlör 200.000 dolar– Statement iki kanallı ses sistemi açısından etkileyici bir köşe taşı.