Serbest Dalış

Saat dünyasının kıymetli sakinleri olan dalış saatleri, sualtının gizemini keşfetmeyi sevenlerin bileklerinde kendilerine yer bulmayı bekliyor.

 

Roya Oak Offshore Diver

 

Audemars Piguet – Roya Oak Offshore Diver

 Audemars Piguet’nin efsane saati Royal Oak, yepyeni bir yüze kavuştu. İlk kez geçtiğimiz aylarda düzenlenen SIHH’de tanıtılan Royal Oak Offshore Diver, gösterişli yapısı, 18 ayar pembe altın kasası ve titanyum bezeliyle, “her zamankinden daha yakışıklı”. 42 mm’lik kasaya sahip olan saat, Kalibre 3120 ve en az 60 saate kadar dayanabilen pil ömrüyle dikkat çekiyor. Saatin 300 metreye kadar suya sayanıklı kasası, parlaklık önleyici safir kristal cam ile tamamlanmış. Dalış süresi hesaplama özelliği de olan saatin bilekliği ise suya dayanıklı olması açısından kauçuktan tasarlanmış.

 

BR03-92 Diver

 

 Bell & Ross – BR03-92 Diver

Bell&Ross geçen yıl ilk kare kasalı dalış saatini ürettiğinde, profesyonel su altı enstrümanlarını üretmedeki kabiliyetini de gözler önüne sermişti. Ve BR03-92 Diver, markanın yeni bir koleksiyon hazırlamasına da önayak olmuştu. Baselworld 2018’deyse, ailenin yeni üyeleri olan BR03-92 Diver Blue ve BR03-92 Diver Bronze ile tanıştık. BR03-92 Diver Blue’nun rengi, uçsuz bucaksız denizlerin mavisini simgeliyor. İkinci modelin ilham kaynağı ise sualtı araştırmalarının tarihine dayanıyor; saatin kasası ve bezeli eski dalış kasklarında da kullanılan bronzdan üretilmiş. Bu tarihsel bağının dışında, elementin doğal yapısından dolayı saatin kasası ve bezeli, çevresel koşullara bağlı olarak zamanla kendine has gölgelenmeler kazanıyor. Yani 999 adetle limitli üretilen bu saatin her biri için ‘eşsiz’ diyebiliriz! Her iki model de kahverengi dana derisi kayış ve dalış yaparken kullanılması için siyah kauçuk kayış ile satışa sunuluyor.

 

Bathyscape

 

 Blancpain – Bathyscape

1950’lerin sonunda, günlük kullanıma uygun bir dalgıç saati ihtiyacı belirmesinin sonrasında üretilen Bathyscape modelini, 2013’te Blancpain yeniden yorumlamıştı. Bu yıl ise suyun altında kendini evinde gibi hisseden Bathyscape, yepyeni otomatik makinesi F385’in hayat verdiği flyback kronograf fonksiyonuyla bir adım daha ileriye gidiyor. Markanın Fifty Fathoms koleksiyonuna dâhil olan yeni Bathyscape’nin kalbindeki mekanizma, Blancpain atölyelerinde üretilmiş. Saatte 36,000 vuruşla çalışan makinaya ek olarak, kronograf da sütun çark mekanizmasıyla üretilmiş. Flyback fonksiyonu da saat 4 pozisyonundaki düğmeyle kronografı tek harekette yeniden başlatabilmenizi sağlıyor. Böylece art arda ölçüm yapmanız gerektiğinde ciddi anlamda zaman kazanıyorsunuz. 300 metreye kadar suya dayanıklı olan saatin safir cam kasa arkası sayesinde, arkada gizlenen 18 ayar altın rotor ve Blancpain logosunu tüm ihtişamıyla görebiliyorsunuz. 43mm çapındaki yeni Bathyscape, siyah seramik kasa-siyah kadran ya da çelik kasa-gri kadran olarak tercih edilebiliyor. İki versiyonda da dalışlara karşı dayanıklılığıyla bilinen NATO ya da kanvas kayış kullanılabiliyor.

 

Aquatimer Automatic 2000 Edition “35 Years Ocean 2000”

 

 serIwc Schaffhsusen – Aquatimer Automatic 2000 Edition “35 Years Ocean 2000”

Ferdinand A. Porsche, Aquatimer Ocean 2000 modelini IWC Schaffhausen için 1982’de tasarladı. IWC ise şimdilerde bir stil ikonuna dönüşen bu saatin 35. doğum gününü, 2017’de kalınlığı sadece 14.5 milimetre olan özel bir limitli edisyon saatle kutladı. 350 örnekle sınırlı Aquatimer Automatic 2000 Edition “35 Years Ocean 2000”, IWC koleksiyonundaki en ince derin deniz dalgıç saati. Minimal kasa yüksekliğine karşın titanyum kasanın yeni geliştirilen şekli sayesinde 2000 metre derinliğe kadar dalışlarda fonksiyonları kusursuz çalışıyor. Mekanik mekanizmaya sahip, 30120 kalibre saat, IWC SafeDive sistemi ile donatılmış mekanik harici/dâhili döner bezele sahip. Yenilikçi SafeDive sistemi bezelin sadece saatin ters yönünde döndürülerek ayarlanmasını garantiliyor. Dolayısıyla bezel kazara hareket ettirilse bile sıfır zamanı –dalgıcın yüzeye dekompresyon beklemesi yapmaya ihtiyaç duymadan yüzeye dönebildiği süre– asla aşılmıyor.

 

Seamaster Diver 300M

 

Omega – Seamaster Diver 300M

1993’ten bu yana Seamaster Professional Diver 300M’nin efsanevi takipçileri oldu. Tasarımı ve okyanus teknolojisi nedeniyle beğenilen ilk model, Omega’nın dalgıç saatleri dünyasına muzaffer bir şekilde geri dönüşünün sinyallerini vermişti. Omega bu yıl, altısı paslanmaz çelik, sekizi paslanmaz çelik ve altın karışımı toplam 14 modelden oluşan bir seriyle bu ünlü saatin yeni bir yorumunu tekrar piyasaya sürüyor. Bugün 42 mm’lik daha geniş bir çapa sahip olan her yeni Diver 300M modelinde bir Master Chronometer Calibre 8800 yer alıyor. Dalgıç ölçeği artık Ceragold ya da beyaz mineden ve kendisi de seramikten yapılan ikonik dalgıç bezeli dâhil, saatin dış tasarımının her detayı da yeniden ele alındı. Seamaster Diver 300M 25 yıl önce piyasaya sürüldüğünde, Omega, ‘tantal’ adıyla bilinen eşsiz bir metali kullanmıştı. Bu yıl Omega, tantal metaliyle sadece 2.500 adet üretilen özel bir modelle 1993’e ait modele saygı gösterisinde bulunuyor. Bu metalin kullanılması bir kez daha saate eşsiz bir hava katıyor ve yeni Diver 300M serisi bir kez daha koleksiyoncuların ilgisini çekiyor.

 

Submersible

 

 Panerai – Submersible

 

Panerai’nin yeni Submersible koleksiyonu ilhamını markanın rotasını deniz dünyasına göre oluşturan tarihinden alıyor ama aynı zamanda mükemmel teknik çözümler ve şaşırtıcı yeniliklerle de daima ileriye bakıyor. Yenilikler kasa üretiminde kullanılan materyallerin çeşitliliğinde görülüyor: Yüksek özelliklere sahip titanyum ve AISI 316 paslanmaz çelik, pembe altın, bronz, dış etkenlere ve paslanmaya karşı dikkat çekici derecede dayanıklı metalik cam BMG-Tech. Bir başka yenilik de mekanizmada karşımıza çıkıyor: Tüm yeni Panerai 1950 Submersible modellerinde üç günlük güç rezervine sahip P.9010 otomatik kalibre kullanılıyor. Panerai tesislerinde geliştirilen ve üretilen bu mekanizma; tarih, saat 9 pozisyonunda klasik küçük saniye, balans çarkını durdurmaya yarayan mekanizma ve zamanı değiştirmek için saatin çalışmasına engel olmadan saat ibresini ileriye ya da geriye doğru birer saatlik sıçramalarla hareket ettirme fonksiyonlarıyla donatılmış. Panerai’nin bu modellerinde standart bir özellik olan su geçirmezlik seviyesini en üst düzeyde tutmayı sağlayan – 300 metre derinliğe kadar ve pembe altın modellerde ise 100 metre derinliğe kadar – kendine özgü Panerai tepe koruma sistemiyle saatin tepesi muhafaza ediliyor ve üzerine yapılan hafif bir baskıyla açılabiliyor.