Seiko’nun Yeni Astron 5X Serisi

Yeni Astron 5X serisi dünyanın en ufak ve ince GPS solar saati. Sadece 42.9 mm çapında ve 12.2mm (kasa) yüksekliğinde. 

Seyahat edenler için geliştirilmiş fonksiyonlar

5X kalibrenin çalışma sistemi öncekilerden daha hızlı ve daha sezgisel. Örneğin, aralarında 14 saat bulunan Tokyo saatinden New York saatine geçiş işlemi için sadece 3 saniye yeterli. Akrep, yelkovan ve saniyeyi birbirinden bağımsız hareket ettiren sistem sayesinde bu işlem hızla yapılabiliyor. Bu yeni kalibrede Yaz Saati Fonksiyonu (DST) da otomatik olarak ayarlanabiliyor.

Yeni toka sistemi ile saatin bileğe oturuşu da iyileştirilmiş. Isı sebebi veya başka herhangi bir sebeple bilekte oluşan genişleme veya daralma durumunda kullanıcılar tarafından ufak ayarlamalar yapılabiliyor.

Daha önceki kalibrelerde olduğu gibi, yeni Astron 5X serisi de sadece ışığın gücünü kullanarak ve tek bir butona basarak GPS ağına bağlanıyor ve yerel zamanı 100 bin yılda bir saniye yani atom saati hassasiyetinde ayarlıyor. Saat günde iki kez uydu ağına bağlanıyor; ilk bağlantı kadran sensörünün günışığını algılaması ile oluyor, ikincisi ise kullanıcının önceden belirlediği zamanda gerçekleşiyor. Seyahat edenler için mükemmel bir saat.