Seiko Prospex Koleksiyonu

1965 yılından bu yana Seiko dalgıç saati teknolojisinin sınırlarını zorluyor. Bugün, bu görkemli tarihte devrim yaratan iki saat, Prospex modelleriyle onurlandırılıyor. 1968 yılında, Seiko Japonya’nın ilk hi-beat dalgıç saatini tanıttı ve on yıl sonra dünyanın ilk quartz satürasyon dalgıç saati üretildi. Şu anda bu iki önemli saat, su altı dünyasında çalışanlar ve o dünyayı sevenler için Seiko’nun en yüksek saatçilik teknolojisi ile geliştirilen modellerle yeniden canlandırılıyor.

 

1968 Automatic Diver’s Re-creation Limited Edition

1968 yılında, Seiko’nun ilk dalgıç saatinin üretiminden sadece üç yıl sonra, Seiko mühendisleri 300 metre su geçirmezliğe sahip hi-beat dalgıç saatiyle çitayı yükseltti, bu düzey Seiko’nun gelecekte üreteceği dalgıç saatlerinin baz alacağı bir temel taşı olacaktı. Bu saat 10-beat yüksek hassasiyetli otomatik kalibreye, tek parçalı yapıya, vidalı tepe korumasına ve tek yöne rotasyon yapan bezele sahipti.

1968 yılında üretilen orijinal model gökyüzü dalışı içindi, bu yeni model ise satürasyon dalışı için tasarlandı. Orijinal model gibi tek parçalı kasa yapısına ve düz kasa arkasına sahip. Bünyesinde Kalibre 8L55’i bulunduruyor.

1968’te üretilen orijinal model

Bu kalibre dalgıçların kullanımına özel olarak tasarlandı ve Seiko’nun Japonya’nın kuzeyinde bulunan Marioka’daki Shizukuishi Watch Studio’da çalışan yetenekli zanaatkarları tarafından üretiliyor. Her detay en yüksek kaliteyle işlendi; Zaratsu cilalama tekniği, kulağa keskinliğini ve güzelliğini veriyor, çift kavisli safir cam yüksek okunurluk sağlıyor ve kayış ultra güçlü silikondan yapılmış. İndekslerin kenar kısımları cilalı ve saat 12, 6 ve 9 pozisyonundaki indekslerin tasarımı, 300 metre derinlikte bile hatasız okunabilirlik için farklı tasarıma sahip.

 

Dalış cenneti Yakushima, orijinal saati anan ikinci bir modele ilham oluyor

Aynı profesyonel özellikler, 1968 yılında üretilen dalgıç saatinin anısını yaşatan ikinci modelde de bulunuyor. Bu saatin imza özelliği, kadranın ve bezelin koyu yeşil rengi. Yeşilin zengin tonu, Japon takımadalarının güney kısmında bulunan Yakushima adasındaki antik sedir ağaçlarının canlı renklerini yansıtıyor. Ormanlarıyla “Dünya Doğal Miras Bölgesi” olmasının yanında Yakushima, kristal berraklığındaki suları, mercan kayalıkları ve zengin deniz yaşamıyla dalış toplulukları için çok sevilen bir nokta. Saatin parolası, uzun ömürlülük ve güç; zirkon seramik bezel çizilmeye ve darbeye karşı dayanıklı, paslanmaz çelik kasa ultra sert kaplamaya sahip ve safir camın hem iç hem de dış kısmında anti refle kaplama bulunuyor.

1968 adet limitli üretim

Bezeldeki 5, 10, 15 ve 20 dakika indeksleri özel LumiBrite kaplamalarıyla dönen bezelin okunabilirliğini ve dolayısıyla dalgıçların güvenliğini artırıyor. Çelik bileziğe ek olarak, ultra güçlü silikon kayış da saate eşlik ediyor.

 

1968’de üretilen otomatik dalgıç saatinin yeni ve modern yorumu

Diğer iki Prospex saat de 1968 yılında üretilen orijinal saatin anısını yaşatıyor. Bu saatler orijinalin tasarımını, daha ince bir bezel ve daha çağdaş ibreleriyle modern bir stilde yansıtıyor. Bu saatlerden biri tamamen paslanmaz çelik, diğeri silikon kayışa sahip. Her iki saat 200 metre su geçirmezliğe ve kasaya ince profilini veren 6R15 kalibreye sahip.

  SPB077

SPB079

 

1978’de üretilen dünyanın ilk satürasyon dalışı saatinin yeni yorumu

Seiko, dünyanın ilk profesyonel quartz dalgıç saatini 1978 yılında üretti. Bu devrim niteliğindeki saatin 40. yıl dönümünü anmak için tasarlanan yeni modelde oriijinaline sadık kalındı ama Seiko’nun son teknolojisi ve malzemeleri kullanıldı. Kasa yapısı ve kadran düzeni, eşsiz indeksler ve tepe gibi orijinaline sadık kalıyor, su geçirmezlik ise 1000 metreye kadar artırıldı. Dış kasa malzemesi, çelikten yedi kat daha sert olan ve kasayı darbeden koruyan zirkon seramik. Bu saat Seiko’nun 1970’li yıllarda dalgıç saatlerine getirdiği tüm yenilikleri içeriyor, bunların arasında çift katmanlı yapı, tek parça iç kasa, helyum direnci için L şeklinde conta ve akordeon stili kayış bulunuyor. Oriijinalin anısını yaşatan bu yeni model, hem dalış kıyafetinin üzerine hem de doğrudan bileğe kolayca takılabilmesi için ultra güçlü silikon kayışa sahip.

1978’de üretilen orijinal model

Sermet: Profesyonel dalgıç saati için mükemmel bir malzeme

Aynı üstün özellikler, 1978 yılında üretilen orijinal saatin anısını yaşatan bu saatte de mevcut. Tek farkı, dış kasasında kullanılan Sermet. Bu malzeme çelikten sekiz kat daha sert olduğu için darbelere karşı daha da dayanıklı ve ayrıca eşsiz bir metalik bitişyapılmasını sağlıyor. Gün batımında okyanusta oluşan büyüleyici ışık oyunundan ilham alan koyu sarı renkte sunuluyor.