Şehrin En Popüler Restoranları

İstanbul’da 2019, iyi yemeğin kariyer sahibi şefler tarafından özgürce sunulacağı bir yıl olacak. Buradan hareketle yeni yılda müdavimi olacağınızı düşündüğümüz mekânları listeledik.

Araka

Müzedechanga’da yeteneğini kanıtlayan Şef Pınar Taşdemir’in Araka ismini verdiği restoranı Yeniköy’ün en yenilerinden. Restoranın iki katlı binasına hikâyesi olan eşyalar ve sakinlikle bezenmiş bir ambiyans hâkim. Her zaman hayalini kurduğu mutfağı sunduğunu söyleyen şef, mevsimlerin de yol göstermesiyle şehrin ruhunu yansıtan ayrıcalıklı bir gastronomik deneyim vaat ediyor.

Alaf Kuruçeşme

Alancha İstanbul’dan tanıdığımız Şef Murat Deniz’in yeni restoranı Alaf Kuruçeşme’ye temel göç ve göçebe mutfağı teması hâkim. Yöresel lezzetleri ve hikâyeleri tabaklarına ustalıkla taşıyan şef, mekânında misafirlerine keyifli bir Boğaz manzarası da sunuyor.

Batard İstanbul

Şehrin bir diğer “yeni”si Batard İstanbul’un mutfağında Gile’den aşina olduğumuz Şef Cihan Kıpçak var. Bomonti’de yer alan restoran, yemekleri ve ortamı ile keyifli bir gastronomi deneyimi sunuyor. Aynı zamanda ünlü şef Wolfgang Puck’ın İstanbul’daki restoranı Spago İstanbul’un da baş şefi olan Kıpçak, üst segment mutfak deneyimini şık ve zamansız bir atmosferde sunuyor.

Galvin Ristorante  

Nişantaşı’nın kalbinde, İstanbul’un belki de en güzel binalarından birinde açılan Galvin Ristorante, uzun zamandır iyi İtalyan mutfağının hakkını verişiyle gündemde. Bizden söylemesi, Jupiter Group’un yeni üst segment bu restoranında rezervasyonlar haftalar öncesinden doluyor. Şef Asım Yıldız şehir kulübü havasındaki atmosferde İtalyan mutfağının klasiklerine özlediğimiz yorumu getiriyor.

The Steeve By İsmet Saz

Şüphesiz şehrin en iyi üst segment gastronomik restoranlarından olan TOI İstanbul Ortağı ve Baş Şefi İsmet Saz, restoranı dördüncü yılına girerken bu kez casual dining segmentinde bir başarı hikâyesi ile gündemde. Kanyon’da açtığı The Steeve by İsmet Saz. New York bistro kültüründen esinlenen şefin bu yeni mekânında, yerli ürünlerin çoğunlukta kullanıldığı, İspanyol mutfağı ile harmanlanmış leziz Akdeniz yemeklerini deneyimleyeceksiniz. Tapas tarzı paylaşımlık tabakların ön planda olduğu restoranın menüsünün sık sık değiştiğini de hatırlatalım.

Amanda Bravo

Burası, açıldığı andan itibaren ezberleri bozan bir konseptti. Bistronomique, yani en üst segment bir esnaf lokantası havasındaki mekânda yemek yeme deneyimi 2019’da da popülerliğini koruyacak. Şef İnanç Çelengil’in yetenekli ellerinden çıkan tabaklar ise gerçek bir ayrıcalık sunuyor. Menü, şefin deyimiyle klasikler, yereller ve adaptasyonların incelikli bir harmanından oluşuyor. Uzun süre sadece öğle yemekleri servis eden mekân, artık haftada üç gün akşam yemeği de sunuyor.

Mikla

Şef Mehmet Gürs’ün dünyanın en iyi restoranları arasındaki yerini, “The 50 Best Restaurants Of The World” listesine 44. sıradan girerek pekiştiren Mikla, trendleri belirlemeye devam ediyor. Ağustos 2012’de yarattığı Yeni Anadolu Mutfağı konseptini sürdüren restoran, bu yıl da Anadolu’nun her köşesinden özenle seçilen, mütevazı ve soylu malzemeleri yeni tekniklerle harmanlamaya devam ediyor.  

Neolokal

Şef Maksut Aşkar’ın geçtiğimiz aylarda dördüncü yaşını kutlayan Neolokal’i, şüphesiz şehrin en iyi restoranları arasındaki yerini koruyor. İlhamını toprak anadan alan Şef Aşkar ile Neolokal’in mutfağı, Salt Galata’nın büyülü atmosferiyle birleştiğinde her zaman iyi bir seçenek. Mevsim değişimleri ile birlikte değişen menüsü, 2019’da natürel şaraplarla zenginleşen kavı ve yeni kokteyl menüsü de rezervasyonunuzu yaparken çekici olabilir.

Nicole

Nicole Baş Şefi Aylin Yazıcıoğlu, Şef Kaan Sakarya ile açtığı restorana son iki yıldır tek başına yön veriyor. Zarif, rafine, modern ve kişilik sahibi mutfağıyla mekânda, bu yıl, vejetaryen menü ve zeytinyağı eşleşmeli menü gibi iki yenilik deneyimleyebileceksiniz. Özellikle türüne ve yöresine göre yemekle eşleştirilmiş zeytinyağı deneyimi oldukça heyecanlı geliyor kulağa… Burasının ocak ayının ilk üç haftası tadilata gireceğini de hemen belirtelim.

Spago İstanbul by Wolfgang Puck

The St. Regis Istanbul’un içerisinde yer alan, ünlü şef Wolfgang Puck’ın Spago’su çiftlikten tabağa felsefesi ile İtalyan, Amerikan ve Asya mutfağının eklektik bir füzyonu olarak tanımlanan mutfağı, şehrin manzarasına hâkim lokasyonu ve imza yemekleri ile güncelliğini asla yitirmiyor. Restoranın başında ise çok sayıda başarılı proje ile adını duyuran Şef Cihan Kıpçak’ın oluşu ortama yerel ve samimi bir dokunuş kazandırıyor.