Video yükleniyor

Şef Diez’in Yeni Favorisi Ruby

 

Çekirdekten çikolataya kadar olan süreçte 100 yılı aşkın deneyimiyle Belçika’nın çikolata gurmesi olan Barry Callebaut Group, 2017 yılında Çin’in Şangay kentinde Ruby ismini verdiği yakut pembesi çikolatayı icat ettiğini duyurmuştu. Barry Callebaut Group ile Ruby konusunda bir işbirliğine giden Magnum, harika bir organizasyonla bu özel çikolatayı ve pembe çikolatanın kullanıldığı dondurmalarını tanıttığı bir etkinlik düzenledi İstanbul’da. Birçok ünlü ismin katıldığı, 2018’in en “tatlı” tanıtımında Barry Callebaut Group’un pasta ve çikolata şefi Martin Diez de hazır bulundu ve Ruby ile çeşitli lezzetler hazırladı. Instagram hesabında da Ruby çikolatayı kullanarak harika tatlara imza atan Şef Diez, Robb Report internet sitesi için sorularımızı da yanıtladı.

Çikolata sevmeyen biriyle karşılaştığınızda kalbiniz kırılıyor mu?

Güzel bir soru. Ben, her zaman çikolatayı sevmeleri için çözüm yaratmaya çalışıyorum. Benimle tanışmadan önce eşim de çikolata sevmezdi.

Hangi tür çikolata favoriniz?

Önceleri sütlü çikolataydı ama artık Ruby çıktığı için ikisini eşit tutabilirim.

Ruby’nin kendinden meyveli bir tadı var. Siz tadını bize nasıl anlatabilirsiniz bu yeni çikolatanın?

Rengi nedeniyle ilk etapta bu tür meyveleri çağrıştırıyor. İlk tattığınızda kremamsı, yumuşak bir tat alıyorsunuz, ardından yine meyvemsi bir his bırakıyor damağınızda.

Geçen yılki keşfinden bu yana dünya Ruby’i ne kadar tanıyor?

Şaşırtıcı bir şekilde Ruby için ilk tanıtımı Şangay’da yaptık. Global anlamda ilk tanıtım Asya’da yapıldı. Ama Türkiye’ye bakacak olursak çıkışı ilk defa Magnum ile İstanbul’da oluyor.

Ruby’nin çekirdekleri nerede yetişiyor?

Çekirdekler ise kakao bitkisinin yetiştiği bütün ülkelerde yetişiyor. Önce Güney Amerika’da çıktı ama kakaonun yetiştiği her yerde yetişmesi mümkün.

Instagram hesabınızda sanat eseri gibi çikolatalar var. Malzeme olarak çikolatayla çalışmak nasıl bir duygu?

İlhamımı mimarlık, şiir, resim gibi sanat dallarından alıyorum. Çikolata ustaları aslında o malzemelerin de ustaları. Ben çikolataya malzeme olarak bakamıyorum. Benzersiz bir şey yaratabilmek, dönüştürebilmek için kullandığımız bir içerik olarak bakıyorum. Yaratımlarımla insanları şaşırtmaya, daha önce görmedikleri benzersiz bir şeyler yapmaya çalışıyorum.

Siz bir resim yapsanız hiç şaşırmam doğrusu.

Çok teşekkürler. Çikolatayla yapmak isterim aslında.

Rengini, herhangi bir meyve aromasından ya da gıda boyasından almayan Ruby, pembeliğini kakao çekirdeklerinin pigmentlerine borçlu. Bu özel rengiyle akla ilk etapta yaban mersini, çilek gibi meyveleri getiren yüzde yüz doğal çekirdekten üretilen Ruby’nin tadı ise kremamsı ve gerçekten de kendiliğinden hafif meyvemsi.