Scandinavian Terrain Vehicles TL6

Norveç’in Svalbard yarımadası, her kış mevsiminde 24 saat boyunca karanlığa gömülür. Ama bazı günler her yanı kuşatan karanlık küçük ama haşmetli bir ışıkla bölünür. Hayır, tahmin ettiğiniz gibi kuzey ışığı değil; buhaşmet, Tore Hoem’in kar aracının farlarından geliyor… Volvo FL6’dan dönüştürülen ve endüstriyel bir paletli kamyonun askeri modelini baz alan Scandinavian Terrain Vehicles TL6 (stvab.se) neredeyse her yere gidebiliyor: Dik dağlara tırmanıyor, kalın kar yığınlarını aşıyor ve Kuzey Kutup Bölgesi’nin ücra köşelerine ulaşıyor. Ancak dünyanın bu kesiminde kar araçlarının çoğu yol açar ya da kar kürerken, Hoem keşif gezilerinde yararlanıyor ondan.

Seyahat şirketi Hurtigruten Svalbard’ın düzenlediği gezilerde TL6 kullanan Norveçli Hoem “Bir kar aracını sürerken kendinizi durdurulamaz hissediyorsunuz” diyor. “Sizi yaban hayatının içine sokuyor. Svalbard ren geyiklerini ve kuzey ışıklarını görüyoruz. Gerçekten harika bir deneyim ve kesinlikle öngörülemez. Ne olacağını kestiremiyorsunuz.”

TL6’yı kullanmak “normal bir kamyon kullanmak gibi, ama çok güçlü.” Longyearbyen Buzulu’ndaki buz sarkıtlarını araştırmak ve buz yarıklarına oyulmuş kar mağaralarının içlerine girmeye kadar Hoem’i Arktik coğrafyanın en derinlerine götürebilecek yegâne güç bu. Üstelik Svalbard kışının zifiri karanlığında! “Karanlık her şeyi daha dramatik hale getiriyor” diyor Hoem. “Ve kutup ayıları yüzünden daima bir gözünüz arkada oluyor. Bu tıpkı buzdan bir dünyanın içinde olmak gibi.”İ