Sanlorenzo SL86

Dünyanın en büyük iki megayat üreticisinden birisi olan İtalyan Sanlorenzo’nun SL86 modeli, rahatlıkla, markanın ve bu segmentteki yatların geleceğini tanımlayabilir.

SL72 ve SL82’nin 20 yıl süren başarısının ardından, Sanlorenzo GRP “planing” tekne gamında iki yeni giriş modeli yaratmaya karar verdi ve bunun için İtalya’nın en tanınmış tasarım ofisi olan ve Mauro Micheli-Sergio Beretta ikilisinin liderliğini yaptığı Officina Italiana Design ile işbirliği yaparak SL86’yı yarattı. (sanlorenzoyacht.com)

Pruva oturma grubu, masası, güneşlenme minderleri ve katlanır güneşliği sayesinde bir yaşam alanı olarak kurgulanan yatta, vasat hattında küpeşte duvarları kesilerek büyük camlardan daha fazla gün ışığı alınması ve misafirlerin salon oturma grubunda otururken dahi daha geniş bir deniz manzarasının tadını çıkarması sağlanmış. Bu sayede SL86’nın camları daha uzun ve geniş, dolayısıyla iç mekânları daha aydınlık.

Salondan flybridge’e çıkan merdivenler her iki taraftan da cam duvarlara monte edildiği için, basamaklar havada asılı gibi görünüyor. Böylece merdiven, salonda yer açılmış bir sanat eseri gibi süzülüyor.  

SL86 farklı istekleri karşılayabilecek iki farklı yerleşim planı sunuyor. Klasik yerleşimde mutfak ana güvertede ve Amerikan pazarı için country tarzında tasarlanabilir. Alternatif yerleşim planında ise mutfak, alt güvertede ve mürettebat yaşam alanına bitişik yerleştirilmiş.

SL86, segmentindeki en geniş flybridge alanına sahip teknelerden birisi. 41 metrekarelik alanın dokuz metrekaresi güneşlenme için ayrılmış. Flybridge dümen istasyonu, genel tasarıma uygun olarak entegre biçimde tasarlanmış. SL86’nın birçok teknik özelliği bu serinin amiral gemisi olan SL118 ile aynı; seyir hızında kusursuz performansı ve düşük yakıt tüketimini sağlayan hidro-dinamik gövde, titreşim ve gürültüyü minimize eden “yüzen taban” teknolojisi, gövde kalınlığı ve yapısal karakterini kontrol altında tutmayı sağlayan vakum infüzyon tekniğiyle üretilmiş gövde ve üst bina.

SL86 yalnızca yenilikçi bir yat değil aynı zamanda bazı yeni özelliklerin bu serinin daha büyük modellerine taşınması için de bir test modeli. Dış mekân-iç mekân ilişkisini arttırmak için daha büyük cam ve lumbozlar kullanılan modelde yenilikler Sanlorenzo mirasını koruyarak uygulanmış. Model kendi sınıfındaki en yüksek kişiselleştirme imkânını da sunuyor.